Kaszel suchy, znany też jako kaszel bezproduktywny, nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych. Może być męczący i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Aby złagodzić uciążliwą dolegliwość, warto poznać jej przyczynę. Dlaczego dokucza nam suchy kaszel i w jaki sposób można go wyleczyć?
Suchy kaszel – przyczyny
Zazwyczaj kaszel suchy jest jednym z symptomów infekcji wirusowej. Po wyleczeniu choroby wywołanej przez wirusy uporczywy objaw szybko znika. Przyczyną suchego kaszlu może być też nadwrażliwość oskrzeli po przebytej infekcji dróg oddechowych, astma oskrzelowa albo przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Kaszel bezproduktywny jest również rezultatem alergii, wdychania dymu papierosowego, dostania się ciała obcego do dróg oddechowych, refluksu przełyku albo przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach z suchym powietrzem.
Po czym można rozpoznać kaszel suchy?
W przypadku kaszlu suchego w drogach oddechowych nie występuje wzmożona produkcja wydzieliny. Dolegliwości nie towarzyszy odkrztuszanie. Charakterystyczne dla kaszlu suchego jest uczucie drapania i łaskotania w gardle. Trudno zapanować nad odruchem kasłania pojawiającym się bardzo często. Błony śluzowe przy kaszlu suchym są podrażnione i przekrwione. Odkasływanie może też zakłócać sen.
Suchy kaszel – leczenie męczącego objawu przy pomocy leków
Kaszel suchy można złagodzić z pomocą leków przeciwkaszlowych. Preparaty przyjmowane w formie syropów i tabletek mają za zadanie zahamować odruch kaszlu, a często również nawilżyć błonę śluzową gardła. W składach środków przeciwkaszlowych dostępnych bez recepty pojawiają się takie substancje jak butamirat, dekstrometorfan czy lewodropropizyna.
W leczeniu suchego i męczącego kaszlu różnego pochodzenia i w hamowaniu odruchu kaszlowego wykorzystuje się również składniki ziołowe. Zwykle są to prawoślaz lekarski, babka lancetowata albo podbiał lekarski. Syrop na kaszel suchy wzbogacony jednym z tych ziół ma właściwości osłaniające i powlekające. Preparat pokrywa gardło ochronnym filmem, redukując uporczywe ataki suchego kaszlu.
Domowe sposoby na kaszel suchy
Suchy kaszel bywa wyczerpujący i potrafi przeszkadzać w nocnym wypoczynku. Warto zatem wesprzeć farmakologiczne środki, stosując domowe metody leczenia uciążliwej dolegliwości. Przede wszystkim w łagodzeniu kaszlu suchego przyda się siemię lniane. Macerat ze zmielonych nasion ma formę kisielu, który powleka błony śluzowe gardła i łagodzi podrażnienia. W leczeniu kaszlu warto wykorzystać też miód. Słynie on z właściwości kojących i antybakteryjnych. Sprawdza się przy podrażnieniach gardła, dzięki czemu może ograniczyć częstotliwość ataków kaszlu.
Ponadto domowym sposobem łagodzenia kaszlu suchego jest picie ziołowych napojów. Napary mogą być przygotowane z kwiatu lipy, szałwii, rumianku albo tymianku. Redukują one suchość i ból gardła. W regeneracji śluzówki pomoże też picie mleka z miodem albo herbaty z sokiem malinowym. Trzeba pamiętać, by przyjmowane napoje nie były zbyt gorące i dodatkowo nie podrażniały gardła.
Kaszel suchy jest częstym objawem infekcji górnych dróg oddechowych, choć jego przyczyny mogą być zgoła odmienne. W łagodzeniu dolegliwości stosuje się leki przeciwkaszlowe oraz domowe sposoby wykorzystujące zioła i inne składniki, które uda znaleźć się w kuchni. Dzięki ich działaniu można ograniczyć bolesne napady kaszlu i ukoić podrażnione gardło, redukując tym samym częstotliwość kasłania.