Wielu schorzeniom i poważnym chorobom towarzyszy długotrwały ból. Co więcej, leczenie tych dolegliwości nie skupia się na jego zniwelowaniu, lecz na usunięciu jego źródła. Pomocna w takiej sytuacji może być terapia leczenia różnych rodzajów bólu, jak np. ból głowy.

Na różne rodzaje bólu składa się często wiele czynników, które doprowadzają do problemów z codziennym funkcjonowaniem. Często jedynym rozwiązaniem na radzenie sobie z bólem jest terapia, która może umożliwić osobie cierpiącej życie jak najbardziej zbliżone do szeroko rozumianej normalności.

Ból głowy (ICD-10 – G43, G44) i inne dolegliwości

Kto powinien wziąć pod uwagę rozpoczęcie terapii leczenia bólu? Różne rodzaje bólu posiadają swoją klasyfikację, żeby móc odróżnić je od siebie oraz ułatwić diagnozowanie, a także leczenie. Do najbardziej powszechnych rodzajów bólu, które odczuwa spory odsetek społeczeństwa, jest ból głowy. Do określenia charakterystyki bólu często wykorzystywana jest klasyfikacja Międzynarodowego Towarzystwa Bólu Głowy (International Headache Society) z 2004 roku, która wyróżnia kilka grup bólów głowy. Do tzw. pierwotnych bólów głowy zalicza się:

  • migreny,
  • napięciowy ból głowy,
  • klasterowy ból głowy.

Wyróżnia się także tzw. wtórne bóle głowy, które zdarzają się przeważnie w przebiegu innych chorób. Napięciowe bóle głowy zostały podzielone na 4 grupy:

  • rzadkie napięciowe bóle głowy,
  • częste napięciowe bóle głowy,
  • przewlekłe bóle głowy,
  • prawdopodobne bóle głowy.

Opisane są bardzo szczegółowe kryteria rozpoznawania, które obejmują między innymi: czas trwania, lokalizację, natężenie oraz ogólny charakter bólu głowy.

Na czym polega terapia leczenia bólu?

Terapia leczenia bólu praktykowana jest w specjalistycznych poradniach przyjmujących pacjentów, u których standardowe metody leczenia zawiodły. Skierowanie pacjenta do poradni leczenia bólu można rozważać w następujących przypadkach:

  • nieskuteczność standardowego leczenia w warunkach POZ,
  • nasilone objawy niepożądane po stosowanych analgetykach,
  • szybkie narastanie zapotrzebowania na opioidy,
  • potrzeba zastosowania inwazyjnych metod leczenia,
  • konieczność leczenia wielokierunkowego,
  • na życzenie pacjenta.

Na terapię leczenia bólu przewlekłego składa się wiele elementów. Profesjonalna terapia uwzględnia konsultacje z lekarzami specjalistami z zakresu leczenia bólu, ale również fizjoterapeutami, psychologami oraz przedstawicielami innych specjalizacji, jak ortopedzi, neurolodzy, neurochirurdzy czy rehabilitanci.

– Celem terapii jest zmniejszenie cierpienia i leczenie przewlekłego bólu, co pozwoli pacjentom w miarę możliwości na powrót do normalnego codziennego funkcjonowania – wyjaśnia Magdalena Nita, ekspert z Centrum Medycyny Konopnej S.A., placówki, która specjalizuje się w terapii marihuaną medyczną.

Jak leczy się przewlekły ból?

Poradnie leczenia bólu wykorzystują szereg środków oraz zabiegów, które mają na celu zniwelowanie lub przynajmniej maksymalne zmniejszenie dolegliwości. Pacjenci mogą skorzystać m.in. z:

  • leczenia farmakologicznego, które często opiera się na stosowaniu opioidów,
  • technik interwencyjnych, takich jak blokady terapeutyczne, a także zabiegi neurodestrukcyjne (np. termolezja, kriolezja),
  • neuromodulacji, jak np. akupunktura czy przezskórna elektrostymulacja,
  • rehabilitacji,
  • psychoterapii.

Za pomocą tych metod pozwala się określić możliwe problemy, wyeliminować zbędne leki, wprowadzić program aktywności ruchowej, leczyć depresję oraz zniwelować lub zminimalizować odczuwanie bólu. Problemy takie jak ból głowy przysparzają wielu problemów i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest ich leczenie i próby wyeliminowania.

Osoby cierpiące na przewlekłe bóle głowy szukają też alternatywnych rozwiązań dla swoich dolegliwości. Jedną z nich jest stosowanie medycznej marihuany. Ma ona właściwości przeciwbólowe, a także relaksujące. Dzięki temu można wyciszyć się i uspokoić (stres i zdenerwowanie to częste ogniwa zapalne bólu głowy) oraz zmniejszyć lub wyeliminować ból. Medyczna marihuana to bezpieczne i dopuszczone przez medycynę rozwiązanie w uciążliwych dolegliwościach, które skutecznie wykorzystuje się m.in. w czasie chemioterapii. Ma za zadanie uśmierzyć ból, osłabić poczucie nudności, a nawet działać antyrakowo poprzez osłabienie komórek nowotworowych.

Bibliografia:
https://child-neurology.eu/neurologia_41-115-119.pdf
https://ptbb.pl/dzialalnosc/informacje/248-specjalistyczne-poradnie-leczenia-bolu
https://www.mp.pl/bol/ekspert/121620,w-czym-moze-pomoc-pacjentowi-i-lekarzowi-poradnia-leczenia-bolu

Polecane artykuły