Cyfryzacja śmiało wkracza do różnych dziedzin naszego życia. To, co jeszcze do niedawna wymagało od nas osobistej wizyty w urzędzie, czy udania się w konkretne miejsce, teraz bez problemu może być załatwione na odległość. Tym korzystnym dla wszystkim zmianom poddała się również medycyna. E recepta online to wygodny sposób na szybkie uzyskanie leków, bez konieczności długiego czekania na wizytę lekarza lub narażania się na kontakt z innymi chorymi.

Jak otrzymać receptę online?

Do zasadności wystawienia recepty konieczna jest konsultacja lekarska. Może się ona odbyć zarówno tradycyjnie w gabinecie, jak i podczas konsultacji za pomocą dowolnego komunikatora lub platformy video. Nie wszystkie schorzenia wymagają bowiem fizycznego kontaktu lekarza z chorym i tradycyjnego badania. Niektóre problemy zdrowotne mogą być zdiagnozowane i leczone tylko na podstawie objawów.

Lekarz po krótkiej rozmowie z pacjentem udzieli porady i jeśli będzie do konieczne przepisze leki. Żeby mógł to zrobić, musi uzyskać informację o danych pacjenta oraz jego numerze PESEL. Czasami lekarz może też poprosić o przedstawienie aktualnych wyników badań. Na tej podstawie zostanie wystawiona recepta online uprawniająca do wykupienia leków.

Czy do recepty online niezbędne jest internetowe konto pacjenta?

Część pacjentów obawia się, że elektroniczna recepta nie będzie dla nich dostępna, bo nie mają dostępu do nowoczesnych aplikacji, czy innych technologii. Jedak tak naprawdę nie ma większych przeszkód, aby bez wychodzenia z domu zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne lub inne środki medyczne. Nie ma bowiem wymogu zakładania profilu zaufanego, nie trzeba też logować się na internetowym koncie pacjenta. Jeśli nie mamy tzw. IKP lekarz może przekazać druk uprawniający do wykupienia leków. Jednak w przypadku, gdy konto jest założone, to wszystko może odbyć się za pomocą wygenerowanego kodu.

Czy receptę wystawioną online można wykupić w dowolnej aptece?

Recepta elektroniczna może być wysłana do pacjenta w formie 4-cyfrowego kodu SMS. Za jego pomocą będzie można wykupić lekarstwa w każdej aptece. Można zrealizować zarówno całość, jak i wykupić tylko tę część, która jest w danym momencie potrzebna. Trzeba jedynie pamiętać, że rozpoczęcie transakcji w określonej aptece powoduje, że tam też trzeba będzie zrealizować resztę. Wiele leków ma tzw. przedłużony termin realizacji. Oznacza to, że można wykupić je w ciągu dwunastu miesięcy od wystawienia recepty.

Polecane artykuły