Skrzywienie kręgosłupa to zniekształcenie powstałe w wyniku zaburzeń symetrii kręgów i odchylenia ich od linii pionu ciała, z towarzyszącym przesunięciem środka ciężkości ciała.

Fizjologiczne skrzywienia kręgosłupa:

1. kifoza – wygięcie kręgosłupa w tył

2. lordoza – wygięcie kręgosłupa w przód

3. skolioza – wygięcie kręgosłupa w bok, z jednoczesną rotacją kręgów względem siebie; jest zawsze stanem nieprawidłowym .

Kręgosłup cechuje się w warunkach prawidłowych występowaniem lordozy szyjnej, kifozy piersiowej, lordozy lędźwiowej i kifozy krzyżowej. Wygięcia te nadają mu kształt litery S. Nadmierną kifozę lub lor-dozę nazywa się wadami postawy.

OBJAWY SKRZYWIENIA KRĘGOSŁUPA

Objawy skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa

 • nierówne ustawienie ramion
 • wystająca jedna łopatka
 • nierówne ustawienie bioder
 • przy pochyleniu do przodu po stronie skrzywienia pojawia się na plecach tzw. garb żebrowy (uwypuklenie po jednej stronie kręgosłupa w odcinku piersiowym) lub garb lędźwiowy (w odcinku lędźwiowym).

Czasami występuje tzw. skolioza podwójna, kiedy to kręgosłup wygięty jest np. w jednym odcinku w prawo, a w drugim w lewo. W tych przypadkach zmiany jakby kompensują się i może nie być zauważalnych różnic w ustawieniu ciała. Jednak jest to stan nieprawidłowy.

W ciężkich postaciach skoliozy dochodzi do ucisku płuc i serca przez zdeformowaną klatkę piersiową, co może powodować zaburzenia w układzie oddechowym i sercowo-naczyniowym. W skoliozie może także występować ucisk na nerwy rdzeniowe, co powoduje ból oraz zaburzenia neurologiczne. Najczęściej skolioza powstaje u dzieci w wieku szkolnym. Ważne jest, aby w tym okresie kontrolować stan kręgosłupa i nie zaniedbywać zalecanych ćwiczeń korekcyjnych. Skolioza częściej występuje u dziewczynek.

PRZYCZYNY SKRZYWIENIA KRĘGOSŁUPA

W większości skolioz nie udaje się ustalić przyczyny. Są to tzw. skoliozy idiopatyczne. Występują u około 2-3% populacji. Niewielka ilość skoliozy to postacie wrodzone, powstałe na skutek nieprawidłowego rozwoju kręgów lub zaburzeń mięśniowych i nerwowych. Skolioza może powstać także, gdy mamy do czynienia z inną wadą, np. przy nierównych kończynach dolnych, nazywana jest wtedy skoliozą czynnościową.

 

DIAGNOSTYKA SKRZYWIENIA KRĘGOSŁUPA

Diagnostyka opiera się o:

 • opis objawów i badanie pacjenta
 • zdjęcie radiologiczne kręgosłupa
 • tomografię komputerową
 • rezonans magnetyczny – pozwala ocenić, czy nie dochodzi do ucisku tkanki nerwowej.

Skoliozę rozpoznaje się, gdy kąt wygięcia wynosi ponad 10° wg Cobba.

LECZENIE SKRZYWIENIA KRĘGOSŁUPA

Przy niewielkiej skoliozie zaleca się jedynie badania kontrolne co 4-6 miesięcy.

W bardziej rozwiniętej postaci stosuje się:

 • ćwiczenia korekcyjno-redresyjne prowadzone przez rehabilitanta oraz przez chorego w domu
 • gorsety ortopedyczne – ważne jest, aby nosić je zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli wskazany czas to 22-23 godziny na dobę. W określonych przypadkach leczenie trwa nawet kilka lat. Obecnie dostępne są gorsety, które można do pewnego stopnia ukryć pod odzieżą.

Leczenie operacyjne podejmowane jest w zaawansowanej postaci choroby, stosuje się je także, jeśli skrzywienie powoduje objawy neurologiczne i ból. Polega na wyprostowaniu i usztywnieniu odcinka kręgosłupa za pomocą implantów.

PORADY LEKARZA

 NALEŻY

 • stosować odpowiednio zbilansowaną dietę
 • zachować prawidłową masę ciała
 • poszukać grupy wsparcia dla osób noszących gorset ortopedyczny, jeżeli pacjentowi go zalecono
 • uprawiać gimnastykę
 • pływać.

 NIE NALEŻY:

 • bagatelizować objawów skrzywienia
 • przyjmować nieodpowiedniej pozycji podczas wykonywania codziennych czynności
 • przeciążać kręgosłupa.

 

Kręcz szyi

Kręcz szyi
Kręcz szyi to nieprawidłowe ułożenie głowy i szyi względem tułowia, polegające na pochyleniu głowy do boku. Jednocześnie twarz zwrócona jest ...
Czytaj Dalej

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba tkanki łącznej obejmująca, najczęściej symetrycznie, małe stawy, powodująca ból oraz z czasem zaburzenia ...
Czytaj Dalej

Skrzywienie kręgosłupa

Skrzywienie kręgosłupa
Skrzywienie kręgosłupa to zniekształcenie powstałe w wyniku zaburzeń symetrii kręgów i odchylenia ich od linii pionu ciała, z towarzyszącym przesunięciem ...
Czytaj Dalej

Kolagenozy

Kolagenozy
Kolagenozy obecnie są nazywane chorobami układowymi tkanki łącznej. Mają podobny mechanizm powstania. Dochodzi do zachwiania równowagi immunologicznej, co powoduje powstanie ...
Czytaj Dalej