Jak rozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym o swoim zdrowiu psychicznym?

Rozmowa z lekarzem na temat własnego zdrowia psychicznego może być trudna, dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik zawierający szczegółowe informacje na temat tego, czego można się spodziewać po wizycie i co może dla Ciebie zrobić Twój lekarz rodzinny. Mieszkasz w Ostrołęce? Nie czekaj dłużej, umów się do Poradni lekarza rodzinnego Marek Świętochowski Ostrołęka. Korzystając ze wskazówek i porad zawartych w tym przewodniku, będziesz mógł z większą pewnością porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym o swoim zdrowiu psychicznym.

Czy potrzebujesz wizyty u lekarza ogólnego?

Jeśli zauważyłeś zmiany w sposobie myślenia lub odczuwania w ciągu ostatnich kilku tygodni, lub miesięcy, które Cię niepokoją i powodują niepokój, powinieneś rozważyć wizytę u swojego lekarza rodzinnego. Niektóre z najczęściej występujących objawów złego samopoczucia psychicznego obejmują:

 • utrata apetytu,
 • uczucie przygnębienia lub ciągły niepokój, lub zamartwianie się,
 • myślenie o sobie negatywnie,
 • drażliwość lub obniżony nastrój,
 • koncentracja jest trudniejsza niż zwykle,
 • nie cieszysz się życiem tak bardzo, jak kiedyś,
 • trudności w codziennym życiu, na przykład brak ochoty na mycie lub jedzenie,
 • kłopoty ze snem lub spanie za dużo,
 • widzenie lub słyszenie rzeczy, których inni ludzie nie widzą lub nie słyszą.

Jeśli masz problem ze zdrowiem psychicznym, możliwe, że nie zauważyłeś objawów, ponieważ objawy mogą się stopniowo narastać. Co tydzień 1 na 6 osób doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym.

Objawy typowych problemów ze zdrowiem psychicznym

Jeśli zauważysz objawy jakiegokolwiek powszechnego problemu ze zdrowiem psychicznym i martwisz się lub jeśli czujesz, że coś jest nie tak, ale nie potrafisz określić, dlaczego tak się dzieje, zalecamy rozmowę ze swoim lekarzem rodzinnym. Mieszkasz w Ostrołęce? Udaj się do Poradni lekarza rodzinnego Marek Świętochowski — Ostrołęka. Rozmowa z kimś, kogo możesz nie znać dobrze, o swoim zdrowiu psychicznym, może być zniechęcająca, ale większość ludzi uważa, że ​​rozmowa z lekarzem rodzinnym oraz pomoc i wsparcie, jakie od nich otrzymują, mogą mieć ogromny wpływ na ich życie.

W czym może Ci pomóc Twój lekarz rodzinny?

Jeśli porozmawiasz ze swoim lekarzem rodzinnym o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym, może on:

 • zadawać pytania dotyczące Twoich uczuć i myśli, które mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć, przez co przechodzisz i jakie wsparcie jest dla Ciebie dostępne,
 • zaoferować leki, jeśli są odpowiednie i / lub bezpłatne terapie polegające na rozmowie,
 • może zalecić proste zmiany stylu życia, które mogą poprawić twoje zdrowie psychiczne,
 • zaprosić Cię z powrotem na kolejne spotkanie za kilka tygodni, aby zobaczyć, jak sobie radzisz. Może skierować Cię do specjalisty, jeśli lekarz rodzinny uzna, że byłoby to bardziej pomocne.

Jeśli bardzo martwisz się o swoje zdrowie psychiczne lub myślisz o odebraniu sobie życia, powinieneś z kimś porozmawiać. Możesz zadzwonić do swojego lekarza rodzinnego i umówić się na natychmiastową rozmowę.

Jak przygotować się do wizyty — zdrowie psychiczne Ostrołęka

Aby umówić się na wizytę, musisz być zarejestrowany w lokalnej przychodni — Poradni lekarza rodzinnego Marek Świętochowski — Ostrołęka. Rejestracja w wybranym przez Ciebie gabinecie lekarskim w Twojej okolicy (w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania) i wizyta u lekarzy jest łatwa i szybka.

Znalezienie najlepszego lekarza ogólnego dla Ciebie w Ostrołęce

Możesz zmienić lekarza ogólnego, kiedy tylko chcesz. Możesz rozważyć zmianę lekarza rodzinnego z następujących powodów:

 • Bardziej wygodne może być znalezienie gabinetu oferującego specjalistyczne poradnictwo lub usługi w zakresie zdrowia psychicznego. Możesz zadzwonić do przychodni i zapytać o ofertę.
 • Jeśli czujesz, że masz złe relacje ze swoją przychodnią lub nie masz kontaktu ze swoim lekarzem rodzinnym, możesz poszukać innych przychodni w Twojej okolicy, które oferują lepszą lub bardziej przyjazną obsługę, taką jak w Poradni lekarza rodzinnego Marek Świętochowski — Ostrołęka.

Możesz zapytać recepcjonistkę, czy jest tam lekarz rodzinny, który jest specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego i poprosić o wizytę. Możliwe jest spotkanie z lekarzem rodzinnym płci męskiej lub żeńskiej. Nie musisz mówić recepcjonistce, dlaczego umawiasz się na wizytę. Możesz po prostu powiedzieć, że wolisz nie mówić.

Jaki jest czas oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego może być różny i zależy od tego, jak zajęty jest gabinet. Jeśli potrzebujesz pilnej wizyty, możesz umówić się na pilną wizytę w recepcji przychodni. Jeśli wolisz spotkać się z kimś konkretnym, być może będziesz musiał poczekać, aż spotkanie z tą osobą stanie się dostępne.

Przygotowanie do wizyty

Przed wizytą warto zapisać, o czym chciałbyś porozmawiać, aby o niczym nie zapomnieć. Poświęć kilka minut przed wizytą, aby napisać listę spraw, o których mógłbyś chcieć poruszyć.

Więcej z kategorii: Choroby i zaburzenia psychiczne