Swędzenie powiek i oczu, nie tylko nas niepokoi, ale również utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, zarówno w domu, jak i w pracy. Jeśli nie ustępuje i dokucza nam przez kolejne tygodnie – koniecznie powinniśmy zasięgnąć pomocy lekarza okulisty. Swędzące oczy zwykle idą w parze z ich zaczerwienieniem, jak i uczuciem pieczenia, a pokusa przetarcia narządów wzroku jest często nie do powstrzymania – jednak należy srogo się jej wystrzegać.

Objawów, takich jak pieczenie i swędzenie spojówek może być objawem wielu chorób, schorzeń i infekcji, dlatego nie należy ich ignorować i po odpowiednim czasie od wystąpienia ich – koniecznie udać się do specjalisty, który pomoże nam pozbyć się problemu, który wraz z naszym zwlekaniem – narasta. Przyczyna może okazać się okresową błahostką, jak alergia czy sezonowe uczulenie, jednak może także stanowić poważne zagrożenie dla narządu wzroku, jak i całego organizmu.

Na samym początku wystąpienia dokuczliwych i uprzykrzających życie objawów należy zastanowić się, czy jest to tylko swędzenie powiek i oczu, i czy nie towarzyszy mu pieczenie i kłucie pod powiekami – jeśli objawy te nasilają się z dnia na dzień, a Twoje oczy pieką od braku odpowiedniego nawilżenia, dodatkowo w okolicach powiek dostrzeżemy niepokojąco wyglądające zmiany, konieczna jest weryfikacja problemów przez okulistę i określenie przyczyny nasilającego się bólu i stopniowego pogarszania się jakości widzenia. Pamiętajmy o tym, że każde objawy tego typu, utrzymujące się dłużej niż 5 dni, wymagają odpowiedniej diagnostyki.

Alergia, AMD, infekcja czy ciało obce?

Jeśli wszystkie z objawów, jakie nam towarzyszą jednym i nieulegającym poprawie jest świąd tylko i wyłącznie spojówek – dodatkowo często w towarzystwie mokrego kataru czy zatkanego nosa, to możemy być niemalże pewni, że właśnie mamy do czynienia z alergią, czyli alergicznym zapaleniu spojówek – należy wówczas udać się do lekarza i stosować krople ze środkiem przeciwalergicznym czy innym środkiem farmaceutycznym, czy innych zaleceń okulisty.

A co jeśli jesteśmy ofiarą ciężkiej alergii oczu, np. zapalenie rogówki czy spojówek? Wtedy musimy działać jak najszybciej i kompleksowo, dają się do okulisty oraz alergologa.

Nie wolno nam też zapominać o pozbyciu się wszystkich czynników alergizujących w naszym otoczeniu, Alergolog przed wprowadzeniem działań okulisty wdraża odczulanie – nawet jeśli to zwykły, przejściowy katar, jednak coś wciąż nie daje nam spokoju – także warto zgłosić się do specjalisty. W wielu przypadkach swędzące oczy i powieki w chorobach wywołanych uczuleniem zaczyna nasuwać nam pesymistyczne scenariusze i dręczące obawy o stan swojego zdrowia.

Lekarz bada chorego w sposób fizykalny, dlatego nie zawsze uczulenie zostanie skutecznie wyleczone. Sposobów leczenia groźnych infekcji jest naprawdę cała masa – wystarczy, że będzie dopasowany do nas w odpowiedni sposób. Warto również zainteresować się, jak powszechna wada wzroku – krótkowzroczność wpływa na wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne!

Jęczmień i gradówka – gronkowiec, czy niegroźna zmiana?

Czasem niepokojące objawy idą w parze wraz z pojawiającymi się zmianami w okolicy oczu i powiek. Jeśli zauważymy w tych częściach wszelkiego rodzaju zgrubienia, guzki czy torbiele, może świadczyć o mylącej często przez nas gradówce, której groźne konsekwencje wymagają długiego leczenia. Bardzo ważna jest szybka reakcja na pojawienie się gradówki, a do tego potrzebna jest nam odpowiednia wiedza, jak wyglądają objawy początkowe.

Gradówki najczęściej występują na powiekach górnych pod postacią torbieli. Wygląda jak guzek, często stanowi ona powikłanie jęczmienia wewnętrznego. Zmiana ta powstaje na skutek zetknięcia się ze sobą gruczołów Meiboma, czyli łojowymi gruczołami odpowiadającymi za produkcję sebum. W takim wypadku dochodzi do stanu zapalnego – na samym początku infekcji guzek może być zupełnie bezbolesny o niewielkich rozmiarach. Gradówka jednak stale rośnie, a wraz z jej powiększaniem się wzrasta dyskomfort, pojawia się silny ból i opuchlizna.

Najgorszym jednak powikłaniem wywołanym przez gradówki, jest pogorszenie się ostrości widzenia, dlatego za każdym razem, kiedy zauważymy niepokojącą zmianę w okolicy oczu – niezwłocznie powinniśmy udać się do okulisty i rozpocząć właściwe leczenie. Pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji naszych oczu – narząd wzroku to jeden z najważniejszych warunkujący komfortowe i prawidłowe widzenie każdego dnia.

Polecane artykuły