Ginekologia to dział medycyny klinicznej i nauka o chorobach narządu rodnego kobiety. Badanie ginekologiczne to badanie narządu rodnego kobiety przez lekarza, mające na celu sprawdzenie, czy nie występują żadne nieprawidłowości.
Jakie są wskazania do szybkiej wizyty u ginekologa?
- Ukończone 16 lat i brak miesiączki.
- Bóle podbrzusza niezwiązane z miesiączką.
- Występowanie krwawień pomiędzy miesiączkami.
- Utrzymujące się przez parę miesięcy nieregularne (krótsze niż 21 dni lub dłuższe niż 35) cykle miesiączkowe.
- Bardzo obfite lub bardzo skąpe miesiączki.
- Odczuwanie w trakcie miesiączek silnych bólów, uniemożliwiających normalne funkcjonowanie, a nawet wywołujących zasłabnięcia (nie działają żadne leki przeciwbólowe).
- Wydostawanie się z pochwy żółtej, brunatnej lub zielonkawej substancji o nieprzyjemnym zapachu (tzw. upławy).
- Silne, dokuczliwe swędzenie okolic narządów płciowych.
- Odczuwanie pieczenia przy oddawaniu moczu.
- Pojawienie się na zewnętrznych narządach płciowych zmian skórnych.
- Niepokojące objawy w obrębie piersi (obrzęki, ropna wydzielina z brodawek, guzy).
Jeśli żadna z tych nieprawidłowości nie występuje, to na pierwsze badanie ginekologiczne dziewczyna może się udać dopiero, gdy zdecyduje się rozpocząć współżycie seksualne lub gdy ma problemy związane ze współżyciem.
Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?
1. Wiek, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka.
2. Czy miesiączki są regularne? Jak długi jest cykl?
3. Ile dni trwa miesiączka? Czy jest obfita?
4. Datę rozpoczęcia się i zakończenia ostatniej miesiączki.
Dziewczyna ma prawo być traktowana w sposób życzliwy i delikatny, a także okazać swoje skrępowanie i ewentualny lęk związany z wizytą. Powinna również uprzedzić lekarza, że to jej pierwsza wizyta.
Przed udaniem się do ginekologa najlepiej wziąć prysznic i dokładnie się umyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę intymną i założyć świeżą bieliznę.
Na krótko przed wejściem do gabinetu powinno się opróżnić pęcherz moczowy. Przy każdym gabinecie znajduje się łazienka dla pacjentek.
Jak wygląda badanie u ginekologa?
Zanim lekarz przystąpi do samego badania, przeprowadzi wywiad.
Badanie odbywa się na specjalnym fotelu ginekologicznym, na którym pacjentka kładzie się w rozkroku, opierając nogi na podpórkach. Bardzo ważne jest, by była rozluźniona, nie cofała pośladków, nie napinała mięśni brzucha i dna miednicy.
Lekarz po rozszerzeniu dwoma palcami (oczywiście w jednorazowej rękawiczce) warg sromowych większych ogląda wargi sromowe mniejsze, ujście cewki moczowej, przedsionek pochwy i błonę dziewiczą. Wkłada wówczas palec do pochwy, uciskając jednocześnie okolicę krocza. U dziewic badanie odbywa się przez odbyt. Pozwala ocenić wielkość, kształt, bolesność pochwy, macicy i przydatków.
Następnym etapem może być wprowadzenie do pochwy wziernika. Dzięki temu lekarz może obejrzeć część pochwową szyjki macicy, a także pobrać materiał do badań cytologicznych lub analiz mikrobiologicznych.
Ginekolog rutynowo powinien przeprowadzić badanie piersi – dotykiem wyczuć guzki i zgrubienia, a w razie potrzeby skierować na mammografię lub USG biustu.
Dojrzałe kobiety powinny odwiedzać gabinet ginekologiczny raz w roku, a pacjentki korzystające z antykoncepcji hormonalnej – co pół roku, bez względu na wiek.
Również kobiety w ciąży, już na samym jej początku, powinny pozostawać pod stałą kontrolą ginekologiczną. Wykonywane regularnie badania pozwalają uniknąć wielu chorób lub je wcześnie rozpoznać i skutecznie leczyć.