Przetłuszczająca się skóra głowy ma przede wszystkim związek z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Przyczyną najczęściej jest podłoże hormonalne lub uwarunkowanie genetyczne, choć objawy mogą nasilić się również podczas stresu, nieodpowiedniej pielęgnacji oraz z powodu stosowania lokówek lub prostownic. Aby pozbyć się tej dolegliwości, trzeba zadać sobie pytanie – jakie czynniki ją wywołują?

Jakie mogą być przyczyny przetłuszczającej się skóry głowy?

Przetłuszczone włosy wyglądają na zaniedbane i brudne, często błyszczą u nasady, a ich pasemka wydają się posklejane. Czasami problem narasta tak bardzo, że nawet kilka godzin po umyciu stają się one nieatrakcyjne, tak jakby wcale nie zostały umyte. Może to świadczyć o łojotokowej skórze głowy, której objawami są:

  • przetłuszczające się włosy,
  • szybka utrata świeżości po umyciu,
  • sklejanie się pasemek włosów,
  • włosy płaskie i oklapnięte,
  • nadmierne wypadanie włosów.

Oczywistą przyczyną przetłuszczania się skóry jest nadprodukcja łoju, która może zostać wywołana przez mnóstwo innych czynników, nie tylko z powodu łojotokowej skóry głowy. W tym przypadku można wymienić m.in.:

  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby tarczycy,
  • nieprawidłowe odżywianie i niedobór witamin,
  • podłoże genetyczne lub hormonalne,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • stosowanie kosmetyków z silnym detergentem,
  • silny stres,
  • osłabienie układu odpornościowego.

Z powodu tak wielu możliwości warto jest zainteresować się swoim zdrowiem i kwestią odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ przyczyn może być mnóstwo, a by pozbyć się nieprzyjemnego skutku w postaci tłustej skóry głowy najlepszym wyjściem jest poznanie konkretnego czynnika wpływającego negatywnie na skórę.

Jak postępować z tłustą skórą głowy?

Oczywiście pierwszym krokiem w tej kwestii z pewnością jest zadbanie o właściwą pielęgnację włosów i skóry głowy, korzystając ze sprawdzonych preparatów bez szkodliwych detergentów. Dobrze jest zdecydować się na delikatne szampony z dodatkiem aktywnych składników hamujących wydzielanie łoju i ograniczających rozwój grzybów. Odżywki natomiast powinny być używane wyłącznie na końcówki włosów, by unikać niepotrzebnego przetłuszczania się włosów u nasady.

Należy również pamiętać, by mimo tłustej skóry głowy nie myć włosów zbyt często i intensywnie, ponieważ sytuacja się nie poprawi, a wręcz przeciwnie – może znacznie się pogorszyć, tym samym wydzielając jeszcze więcej sebum. Warto również wziąć pod uwagę, by myć włosy z głową przechyloną do tyłu, bo w ten sposób ograniczy się ich plątanie. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych podrażnień skóry i pobudzenia gruczołów łojotokowych podczas czesania.

Tłusta skóra głowy wymaga konkretnej diety, która powinna opierać się na dużej ilości witamin, soli mineralnych oraz białka. Warto pozbyć się z niej za to tłuszczów zwierzęcych, cukrów i ostrych przypraw, które nie wpływają pozytywnie na ciało. Prawidłowe odżywianie się to doskonały krok w kierunku poprawy swojego samopoczucia oraz kondycji organizmu.

Jeśli jednak powyższe metody nie pomogą lub nie są wystarczające, jedynym rozwiązaniem może okazać się wizyta u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i zdecyduje o najodpowiedniejszej metodzie leczenia dla danego pacjenta. Połączenie profesjonalnych zabiegów oraz prawidłowej pielęgnacji domowej jest gwarancją szybkiego pozbycia się problemu oraz doprowadzenia włosów do jak najlepszego stanu. W zależności od skali problemu kuracja trwa od 1 do 3 miesięcy, choć często już po pierwszym zabiegu można dostrzec niewielką różnicę.

Polecane artykuły