Przedwczesny wytrysk to problem wielu mężczyzn a co za tym idzie – również i kobiet. Zbyt szybki finał przedkłada się na niezadowalające współżycie, czego „ofiarą” pada najczęściej kobieta. Niestety warunki w których żyjemy znacznie utrudniają leczenie tego schorzenia. Zwłaszcza, że wpływ na jego powstawanie ma wiele różnych czynników.
Czym jest przedwczesny wytrysk?
Przedwczesny wytrysk to schorzenie (sklasyfikowane przez WHO), które polega na zbyt szybkim wytrysku nasienia i w konsekwencji – uniemożliwienia partnerce osiągnięcia orgazmu. Istnieją trzy podstawowe odmiany tej choroby, które różnią się od siebie czasem jego wystąpienia.
- Wytrysk zbyt przedwczesny, który ma miejsce tuż po rozpoczęciu pieszczot. Jest on często związany z inicjacją seksualną mężczyzn i z reguły zanika z biegiem czasu i wraz z osiągnięciem psychologicznej dojrzałości płciowej.
- Wytrysk przedwczesny – ma miejsce zwykle tuż po wprowadzeniu członka do pochwy.
- Wytrysk zbyt wczesny – pojawia się po zaledwie kilkunastu ruchach frykcyjnych, uniemożliwiając doprowadzenie partnerki do orgazmu.
Najważniejsze przyczyny przedwczesnego wytrysku
Przyczyny pojawiania się przedwczesnego wytrysku można zdefiniować w sposób dwojaki. W pierwszej grupie znajdują się przyczyny niesomatyczne, które mają podłoże psychologiczne. W drugiej grupie umieszcza się przyczyny somatyczne, wynikające z konkretnych chorób organicznych.
Najważniejsze przyczyny niesomatyczne to:
- depresja, stany lękowe,
- uzależnienia w tym od alkoholu,
- częsta masturbacja, zbyt duże pobudzenie seksualne,
- chęć sprawdzenia się przed partnerką,
- wygląd partnerki (im piękniejsza, tym większa obawa przed nieumiejętnym zachowaniem w łóżku),
- nerwica lękowa,
- strach przed ciążą,
- niepoprawne relacje uczuciowe z partnerką.
Najważniejsze przyczyny somatyczne to:
- cukrzyca, problemy z krążeniem,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby układów płciowego i moczowego (zwłaszcza prostata),
- problemy natury neurologicznej,
- zaburzenia wzwodu.
Leczenie przedwczesnego wytrysku – środki medyczne
Wbrew obiegowym opiniom leczenie przedwczesnego wytrysku (czyli przedłużenie stosunku) jest możliwe. Mówiąc o leczeniu, mamy na myśli oczywiście środki stosowane przez medycynę. Stosowanie tak zwanych suplementów diety nie zawsze daje oczekiwane efekty. Co gorsza korzystanie z preparatów zawierających hormony, może doprowadzić do wielu różnych i często niebezpiecznych powikłań.
- Opóźnienie stosunku bardzo często wymusza się poprzez zastosowanie specjalistycznych leków, czyli tak zwanych inhibitorów serotoniny. Ich działanie jest bardzo skuteczne, gdyż wywołują one istotne opóźnienie wytrysku.
- Przedwczesny wytrysk można leczyć również za pomocą antydepresantów. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza u tych Pacjentów, którzy cierpią na niską samoocenę i chcą ją potwierdzić przed swoją partnerką. Nawiasem mówiąc taka chęć sprawdzenia się nie zawsze przynosi dobre efekty!
Leczenie przedwczesnego wytrysku – środki psychologiczne
Istnieje wiele różnych metod psychologicznego radzenia sobie z tym problemem. Jedną z najważniejszych jest wspólna terapia. Zaleca się, by była ona przeprowadzana wraz z partnerką. Psychoterapeuta przedstawi Pacjentom zbiór zadań, których wykonanie (najczęściej wspólne) pomoże w wyjściu z problemu.
Oddzielną kategorią ćwiczeń psychologicznych jest tak zwana metoda APE, która jest ściśle ukierunkowana na problem przedwczesnego wytrysku. W metodzie tej szczególną rolę odgrywa partnerka, która ma pomóc mężczyźnie w walce ze schorzeniem. Zwykle ćwiczenia APE mają ściśle spersonalizowany charakter i są dostosowane do każdego przypadku oddzielnie.
Przedłużenie stosunku można również wykonywać w… myślach. Ćwiczenie to przebiega następująco:
- Najpierw wygodnie siadamy lub kładziemy się, wyobrażając sobie jednocześnie wspólne pieszczoty ze swoją partnerką. Całość wyobrażeń dostosowujemy do sytuacji w której się znajdujemy.
- Przebieg wyobrażeń powinien dokładnie odzwierciedlać rzeczywistość, wraz z uwzględnieniem wszystkich anatomicznych szczegółów. Krok po kroku należy wyobrażać sobie przebieg całego stosunku, począwszy od gry wstępnej a kończąc na wchodzeniu w partnerkę.
- Następnie przed wejściem w nią wyobrażamy sobie jak jest nam z nią dobrze, cały czas myśląc o tym, by zadowolić również i ją. Wyobrażamy sobie również normalną ejakulację, gdy partnerka jest już odpowiednio zadowolona i spełniona.
Metoda APE to nie jedyny sposób na przedłużenie czasu trwania stosunku. Możliwości jest o wiele więcej – od ćwiczeń mięśnia łonowo-guzicznego po dalekowschodnie techniki taoistyczne. Temat alternatywnych metod opóźniania wytrysku poruszony został na https://kowalezdrowia.pl/jak-przedluzyc-stosunek – warto się z nimi zapoznać zanim zdecydujesz się na leczenie farmakologiczne. Trzeba pamietać, że leki mogą powodować skutki uboczne – przykładowo w postaci zaburzeń erekcji. Powinny być więc ostatecznością, z której korzysta się, kiedy pozostałe metody zawodzą.
Opóźnienie wytrysku – ćwiczenia praktyczne
Podczas stosunku nie należy koncentrować się wyłącznie na nim samym. Naszym głównym zadaniem ma być jego optymalne opóźnienie, by kobieta z którą współżyjemy była jak najbardziej zadowolona. Jeśli czujemy, że przedwczesny wytrysk ponownie będzie miał miejsce, unieśmy delikatnie biodra i częściowo wyjdźmy z partnerki. W ten sposób rozładujemy podniecenie seksualne i jednocześnie opóźnimy wytrysk. Wspomniana „przerwa” powinna trwać co najmniej kilkanaście sekund. W międzyczasie warto oddychać przeponą, z jednoczesnym nastawieniem na długi i wymarzony stosunek.
Ciekawą alternatywą dla powyższej metody jest tak zwany „sposób na zmęczenie”. Polega on na tym, by uprawiać seks w miarę często. Zbyt duże przerwy zwiększają podniecenie, co ma istotne znaczenie w kontekście nadmiernie szybkich wytrysków. Swoiste „zmęczenie seksem” pozwala na znaczne przedłużenie stosunku, aczkolwiek nie jest zalecane u panów, którzy cierpią na problemy ze wzwodem.
Mężczyźni cierpiący na przedwczesny wytrysk powinni jak najwięcej myśleć o swojej partnerce a nie o sobie. Skupienie się na jej pięknie znacznie ułatwi kontrolowanie wytrysku a w konsekwencji – przełoży się na zadowolenie kobiety.
Podsumowanie
Przedwczesny wytrysk jest niestety schorzeniem coraz częstszym. Życie w biegu, stres i nieodpowiednia dieta bardzo niekorzystnie wpływają na jakość seksu. W jego leczeniu bardzo ważna jest pewność siebie. Bez niej nawet najlepsze metody mogą się nie sprawdzić. Warto też cały problem omówić ze swoją partnerką. Wspólne radzenie sobie z problemami jest przecież kwintesencją każdego związku.