Badania przeprowadzone przez asystentów laboratoryjnych na Wydziale Badań Medycznych Uniwersytetu w Birmingham pozwoliły ustalić dokładny skład jaki zawiera woda, w której gotowały się jajka. Okazuje się, że zawiera ona mnóstwo składników odżywczych, które świetnie wykorzystać można na kilka sposobów.
Właściwości wody po ugotowaniu jajek
Skład skorupki jajka to aż 90% węglanu wapnia, oprócz niego znajdują się w niej również takie pierwiastki jak fosfor, fluor, miedź, krzem i cynk. W trakcie gotowania jajek w wodzie znajdują się jony wapnia oraz inne pierwiastki. Takie cenne składniki, które znajdują się w wodzie po ugotowaniu jajek doskonale nadadzą się jako nawóz dla roślin.
Eksperci w trakcie badań zauważyli, że dzięki takiej mieszance roślina zwiększa tempo wzrostu aż do 10 razy. Dzięki tej wodzie nasiona przekształcają się w silne rośliny, a sadzonki podlewane takim nawozem są odporniejsze na choroby i szkodniki.
Ten wielowartościowy nawóz nie tylko stymuluje roślinę do wzrostu i chroni ją przed chorobami, ale również pozwala utrzymać odpowiednią kwasowość gleby (w zakresie 5,5-6,5 pH po zagotowaniu jaj). Jest to istotne, dlatego aby wspomóc roślinie pobieranie składników odżywczych.
Jak wykorzystać wodę po ugotowaniu jajek
Wodę, w której gotowały się jajka należy przelać do osobnego pojemnika i odstawić do przestudzenia. Taką mieszanką należy podlewać lub opryskiwać rośliny. W łatwy sposób można rozpoznać rośliny, które mają niedobór wapnia. Końcówki ich liści są suche i zazwyczaj mają brązowe plamy. Pędy rosną powoli z małymi liśćmi. Woda, w której gotowane były jajka jest najlepszym lekarstwem dla twoich roślin.