Właściwe zakładanie wyrobów uciskowych jest kluczowe dla skuteczności terapii kompresyjnej – a ponadto wpływa na żywotność podkolanówek czy pończoch. Wyjaśniamy krok po kroku, jak zakładać różnorodne wyroby uciskowe!

Zanim założysz wyroby uciskowe – na to musisz zwrócić uwagę!

By zakładanie podkolanówek czy pończochy uciskowej było sprawne, skuteczne, a wyrób kompresyjny nie ucierpiał w jego trakcie musisz zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim:

  • zakładaj wyroby uciskowe rano – zaraz po przebudzeniu, od razu po wstaniu z łóżka. Obrzęki nóg zwiększają się w ciągu dnia, co może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać zakładanie podkolanówek czy pończoch uciskowych,
  • zdejmij biżuterię i zegarek – wyroby uciskowe są wykonane z trwałej dzianiny, jednak pierścionkiem czy bransoletką możesz je przypadkowo zaciągnąć, szczególnie, jeśli nie masz jeszcze wprawy w zakładaniu tego typu produktów,
  • jeśli masz ostre i długie paznokcie – skróć je; podobnie jak biżuteria, mogą doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia materiału.

Jak zakładać pończochy i podkolanówki uciskowe? Instrukcja krok po kroku

Jak zakładać pończochy i podkolanówki przeciwżylakowe? Ogólne zasady są zbliżone w przypadku różnych wyrobów tego typu – postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wywiń nogawkę wyrobu na zewnątrz, zostawiając część nakładaną na stopę w środku – najłatwiej zrobić to, wkładając całą rękę do pończochy czy podkolanówki i chwytając jej część przeznaczoną na piętę.
  2. Umieść stopę w wyrobie i sprawdź, czy palce i pięta są poprawnie ułożone – jeśli nie, popraw ich umiejscowienie.
  3. Stopniowo naciągaj nogawkę produktu na nogę, wywijając go na prawą stronę. Nie szarp za materiał i naciągaj go delikatnie, by nie uszkodzić splotu włókien.
  4. Po naciągnięciu wyrobu uciskowego wygładź jego materiał oraz rozprostuj fałdy.

Przyrządy ułatwiające zakładanie podkolanówek i pończochy uciskowej

Zakładanie wyrobów uciskowych o wyższym, drugim i trzecim stopniu kompresji, może sprawiać większą trudność. Jeśli zalecono Ci ich noszenie przez dłuższy czas, warto zastanowić się nad zakupem specjalistycznych przyrządów, ułatwiających zakładanie produktów o wyższym stopniu kompresji. Dzięki nim wkładanie pończoch czy podkolanówek przeciwżylakowych będzie bezproblemowe i znacznie łatwiejsze!

Pomocne w zakładaniu i zdejmowaniu produktów przeciwżylakowych są specjalne gumowe rękawice. Mają one ulepszoną powierzchnię chwytną, ułatwiającą bezpieczne zakładanie podkolanówek czy pończoch – bez konieczności ich rolowania czy wywracania na drugą stronę. Na rynku znaleźć można również specjalne przyrządy do zakładania wyrobów uciskowych, odpowiednie dla osób o ograniczonej mobilności.

Jak zdejmować wyroby uciskowe?

Również podczas ściągania pończoch czy podkolanówek uciskowych należy postępować delikatnie. Produkt przeciwżylakowy powinno się zdejmować stopniowo i nie ciągnąć go na siłę. By zdjąć pończochę czy podkolanówkę uciskową:

  1. Złap górną krawędź produktu.
  2. Pociągnij ją w stronę pięty.
  3. Przeciągnij pończochę uciskową czy podkolanówkę przez piętę.

Podobnie jak przy zakładaniu pończochy czy podkolanówek uciskowych, również przy ich zdejmowaniu – szczególnie przy wyższych stopniach kompresji – pomocne są specjalne gumowe rękawice.

Polecane artykuły