Zastrzał to proces zapalny toczący się po dłoniowej stronie palców ręki, wywołany infekcją bakteryjną.

OBJAWY ZASTRZAŁU

Najbardziej charakterystycznym objawem zastrzału jest silny, pulsujący ból palca, nasilający się po opuszczeniu ręki i występujący przede wszystkim w nocy.

Zastrzał skórny – Ognisko ropy tworzy się pod naskórkiem. Objawy to pulsujący, dokuczliwy ból nasilający się po opuszczeniu ręki.

Zastrzał podskórny – Infekcja rozwija się w tkance podskórnej i jest zwykle ograniczona do jednego paliczka. Objawy identyczne jak przy zastrzale skórnym.

Zastrzał ścięgnisty – Zmiany ropne powstają w obrębie pochewek ścięgnistych (pochewek, w których pracują ścięgna). Objawy to silny ból palców, a niekiedy całej dłoni. Ograniczenie możliwości wykonywania ruchów palcami. Silny ból przy próbie biernego wyprostowania palca lub palców zajętych procesem chorobowym.

Zastrzał kostny – Zmiany ropne tworzą się w obrębie kości. Objawy zastrzału kostnego to silne bóle palców i dłoni, obrzęk, zaczerwienienie dłoni, gorączka z dreszczami.

Zastrzał stawowy – Zmiany ropne tworzą się w obrębie stawu. Objawami są ból, obrzęk i zaczerwienie okolicy stawu, niemożność wykonywania ruchów w stawie, gorączka z dreszczami.

PRZYCZYNY ZASTRZAŁU

Przyczyną występowania choroby jest zakażenie bakteryjne, najczęściej:

 • gronkowcami
 • florą mieszaną.

Do tego zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku powstania rany kłutej palca, która nie została odpowiednio opatrzona. W zależności od głębokości tej rany powstawać mogą różne typy zastrzału.

Najczęściej jednak powstałe, początkowo niewielkie, zakażenie rozprzestrzenia się, stopniowo zajmując kolejne struktury tworzące dłoń. Możliwości takiego rozwoju procesu chorobowego uwarunkowane są budową anatomiczną ręki człowieka.

Objawy mogą być jednak zróżnicowane lub mogą występować dodatkowe objawy, w zależności od typu zastrzału.

DIAGNOSTYKA

W celu właściwego zdiagnozowania zastrzału wykonuje się badania:

 • bakteriologiczne
 • radiologiczne.

Ich zastosowanie uzależnione jest od stanu klinicznego chorego.

LECZENIE ZASTRZAŁU

W przypadku wystąpienia obrażeń w postaci ran ciała (szczególnie kłutych, penetrujących do głębszych warstw, ran zawierających ciało obce) należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.

Ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia. W tym celu stosuje się specjalne maści i okłady.

Często konieczna jest interwencja chirurgiczna, która przynosi radykalną ulgę.

PORADY LEKARZA

 NALEŻY:

 • zasięgnąć porady lekarskiej
 • w przypadku skaleczenia lub otarcia: starannie oczyścić miejsce rany
 • odpowiednio odkazić ranę założyć jałowy opatrunek
 • stosować odpowiednie maści i okłady.

 NIE NALEŻY:

 • dopuścić do kontaktu rany z: ziemią nawozem
 • brudnymi materiałami
 • zanieczyszczoną wodą
 • nosić pierścionków i obrączek w przypadku wystąpienia zastrzału.

 

Czyraki

Czyraki
Czyrakiem określa się zapalenie o charakterze ropnym toczące się wokół mieszka włosowego lub w gruczole potowym, przebiegające z wytworzeniem czopa ...
Czytaj Dalej

Opryszczka

Opryszczka
Opryszczka jest chorobą wirusową skóry i błon śluzowych, ze zmianami o charakterze drobnych pęcherzyków, umiejscowionych najczęściej na granicy skóry i ...
Czytaj Dalej

Pokrzywka

Pokrzywka
Pokrzywka jest zespołem chorobowym, w którym charakterystycznym wykwitem jest bąbel pokrzywkowy, powstający bardzo szybko i ustępujący w ciągu kilku godzin ...
Czytaj Dalej

Łuszczyca

Łuszczyca
Łuszczyca jest przewlekłą, nawrotową chorobą zapalną skóry, spowodowaną wzmożonym procesem tworzenia naskórka, przebiegającą z tworzeniem charakterystycznych wykwitów grudkowych. Łuszczyca jest ...
Czytaj Dalej