Rezonans magnetyczny jest badaniem absolutnie bezpiecznym, całkowicie nieinwazyjnym i nie powoduje bólu. Wykorzystuje on naturalne, magnetyczne właściwości, którymi cechuje się nasz organizm. Jest to badanie niesamowicie dokładne i już we wczesnym stadium umożliwia wykrycie np. raka. Wykonuje się go zwykle w rejonie głowy, ale możliwy jest też rezonans każdej innej części ciała, na przykład kręgosłupa, brzucha. Ile trwa takie badanie i na czym ono polega? Czy należy się do niego jakoś przygotować? Zachęcamy do dalszej lektury!

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

MRI to urządzenie, które wykorzystuje magnetyczne właściwości, jakimi charakteryzuje się ludzkie ciało. Umieszcza się je w 20 tysięcy razy większym polu magnetycznym niż pole Ziemi. Mimo wszystko MRI jest badaniem całkowicie bezpiecznym, które nie ma negatywnego wpływu na badaną osobę. Urządzenie wykorzystuje fakt, że ludzkie ciało składa się z atomów o magnetycznych właściwościach. Wytwarza ono niezwykle silne pole magnetyczne, pobudzające protony wodoru w ciele człowieka. Protony natomiast – emitują fale, które docierają do urządzenia – a następnie komputer wyświetla je na monitorze w formie obrazów naszych narządów wewnętrznych.

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Aby badanie było wykonane poprawnie, sygnały wysyłane przez ciało badanego pacjenta nie mogą być zakłócone, dlatego na system MRI nie mogą wpływać ewentualne bodźce z zewnątrz. Cała aparatura umieszczana jest w klatce Faradaya, by uniknąć możliwych zakłóceń.

Czym rezonans magnetyczny różni się od tomografu?

Jeśli zawsze zastanawialiście się, czym tak właściwie różni się rezonans magnetyczny od innego badania, a mianowicie tomografu komputerowego, odpowiadamy. Rezonans nie wytwarza promieniowania, które natomiast wytwarza tomograf.

Jak często można wykonywać u siebie rezonans magnetyczny?

Ponieważ badanie MRI nie wiąże się z napromieniowywaniem organizmu – jest maksymalnie bezpieczne i nie zaszkodzi badanemu. Rezonans magnetyczny można wykonywać tak często, jak jest to wskazane. Nie jest to jednak najtańsze badanie, dlatego wykonywane jest, gdy istnieją ku temu odpowiednie wskazania.

Kiedy robi się rezonans magnetyczny?

To dokładne i szczegółowe badanie, którym jest właśnie rezonans magnetyczny, jest świetnym narzędziem w przypadku diagnostyki szpiku kostnego, którego nie można badać RTG. Rezonans jest ogromnie pomocny w rozpoznaniu nowotworów i procesów zapalnych organizmu, ponieważ daje wyraźny obraz całego układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa, jamy brzusznej, a także jamy serca.

Jakie mogą być wskazanie do wykonania pacjentowi rezonansu magnetycznego?

Jest ich sporo. Można wymienić tu m.in.

  • chorobę Alzheimera,
  • nowotwory mózgu,
  • guzy rdzenia kręgowego,
  • guzy i urazy tkanek miękkich,
  • choroby dużych naczyń,
  • guzy płuc o naciekającym na ścianę klatki piersiowej charakterze.
Więcej z kategorii: Badania diagnostyczne