Zespół mięśnia gruszkowatego dotyka coraz więcej osób. Jest to niezwykle uciążliwy ból pośladka, który promieniuje aż do dolnej kończyny.

Często dolegliwość ta klasyfikowana jest jako rwa kulszowa. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu wypadkach powodem jest właśnie mięsień gruszkowaty. Mięsień gruszkowaty znajduje się na powierzchni miedniczej kości krzyżowej. Biegnie on aż do krętarza większego kości udowej.

zespół mięśnia gruszkowatego

Przebiega wzdłuż nerwów pośladkowych i nerwu kulszowego. Jego przykurcz sprawia, że bardzo często mylony jest z rwą kulszową. Tymczasem co tak naprawdę kryje się pod nazwą zespół mięśnia gruszkowatego. Jest to po prostu nadmierne napięcie bądź skrócenie.

Zobaczmy, jakie są objawy tej dolegliwości, jej przyczyny, a także metody leczenia.

Zespół mięśnia gruszkowatego – objawy

Dolegliwość ta objawia się przede wszystkim bólem lokalnym. Lokuje się on w środkowej części pośladka. Nierzadko promieniuje do nogi, a czasami także aż do stopy. Jest to niezwykle silny ból, który wielu chorych porównuje do bólu przeszywającego i rwącego. Odczuwa się go nie tylko podczas chodzenia, ale również pochylania się i biegania.

objawy mięśnia gruszkowatego

Typowe jest także mrowienie oraz drętwienie kończyn.

Zespół mięśnia gruszkowatego – przyczyny

Skoro wiemy już jak objawia się ta dolegliwość, zobaczmy co prowadzi do jej powstania. Jak wielu wypadkach, tak i w tym na ogół jesteśmy sobie winni sami. Za pojawienie się zespołu mięśnia gruszkowatego odpowiada między innymi siedzący tryb życia.

Jeśli wiele godzin w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej, musimy liczyć się z tym, że pojawi się przykurcz mięśni. Warto jednak pamiętać, że dolegliwość ta może pojawić się także u osób będących aktywnymi.

przyczyny mięśnia gruszkowatego

Tyczy się to przede wszystkim biegaczy. W ich przypadku dolegliwość jest konsekwencją niewłaściwej rozgrzewki bądź jej braku.

Zespół mięśnia gruszkowatego – leczenie

Samo rozpoznanie zespołu gruszkowatego nie jest łatwe. Dolegliwość jest bowiem najczęściej mylona z rwą kulszową. Oczywiście najrozsądniej jest udać się do lekarza. Zleci on wykonanie odpowiednich badań i wykluczy inne dolegliwości. Dolegliwość tą doskonale leczy się masażami i terapią manualną tkanek miękkich.

leczenie mięśnia gruszkowatego

Ogromne znaczenie mają również ćwiczenia. Ich zadaniem jest rozluźnienie oraz rozciągnięcie mięśnia, a także wzmocnienie bioder. Należy także wystrzegać się przeciążania dolnego odcinka kręgosłupa. Należy też unikać czynności nasilających tą niezwykle nieprzyjemną dolegliwość.

 

Do czego służy metoda femtolasik?

Femtolasik
Metoda femtolasik to jedna z najbardziej zaawansowanych metod korekcji wzroku na świecie, uznawana obecnie za tzw. „złoty standard” ...
Czytaj Dalej

Przygotujesz je w 10 min. Są takie pyszne, że będziesz robiła je codziennie!

Przygotujesz je w 10 min. Są takie pyszne, że będziesz robiła je codziennie!
Przepyszne racuchy na maślance przyrządzane bez drożdży są bardzo puszyste. Możesz podawać je z preferowaną przez siebie konfiturą ...
Czytaj Dalej

Zredukuj wysokie ciśnienie krwi w 5 minut dzięki tej łatwej technice!

Zredukuj wysokie ciśnienie krwi w 5 minut dzięki tej łatwej technice!
Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie występuje wtedy, gdy ciśnienie krwi, które jest siłą krwi przepychającą się przez ściany ...
Czytaj Dalej

Ćwiczenie, za pomocą którego uśmierzysz ból pleców

Ból pleców
Ból okolicy lędźwi to problem z jakim zmaga się mnóstwo ludzi. Ta nieprzyjemna dolegliwość jest spowodowana przykurczem mięśni ...
Czytaj Dalej