Wapń to pierwiastek niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kojarzony jest on przede wszystkim jako główny budulec kości i zębów. Jego zadaniem jest również aktywacja wielu enzymów, regulowanie niektórych hormonów oraz skurczy mięśni szkieletowych i serca, przewodzenie impulsów nerwowych. Wapń bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Ma także wpływ na proces dzielenia się i regeneracji komórek. Nie powinno więc go zabraknąć w naszej codziennej diecie. W jakiej ilości powinniśmy przyjmować ten pierwiastek na dobę?

Ile spożywać dziennie wapnia?

Aby przyjmować odpowiednią ilość wapnia każdego dnia należy na początku ustalić zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Trudno jednak o jednoznaczne wytyczne. W celu ustalenia optymalnej dziennej dawki należy wziąć pod uwagę różne zmienne, np. płeć. Zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna średnio przyjmować 1000 mg wapnia. Norma ta jednak rośnie do 1200-1500 mg w przypadku kobiet w ciąży i w okresie laktacji oraz osób po 65 roku życia, a także do 1500 mg w przypadku kobiet po menopauzie. O zwiększoną ilość wapnia w diecie powinny zadbać osoby po długotrwałym unieruchomieniu, a także pacjenci w okresie rekonwalescencji po złamaniach kości. Pierwiastek wspiera leczenie przeziębień i chorób alergicznych. Zwiększone zapotrzebowanie na wapń występuje również w przypadku dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu. Aby dokładnie określić, ile konkretnie potrzebujemy wapnia, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora: https://calperos.pl/kalkulator-wapnia/.

Z jakich produktów czerpać wapń?

Wapń jest dostępny w wielu produktach spożywczych. Skomponowanie samczej i bogatej w ten pierwiastek diety nie jest więc problemem. Cennym źródłem wapnia jest przede wszystkim mleko oraz produkty mleczne jak śmietana, kefir, jogurt czy maślanka. Warto wprowadzić do diety ryby (zwłaszcza sardynki i szprotki), warzywa (m.in. kapustę, brokuły, pietruszkę) oraz owoce (przede wszystkim cytrusy). Warto także postawić na rośliny strączkowe, orzechy i nasiona. Więcej o produktach bogatych w wapń. Trzeba jednak pamiętać, że pewne używki utrudniają wchłaniania wapnia lub przyśpieszają jego wydalanie z organizmu. Należą do nich papierosy, alkohol i kawa. Dobrze jest także ograniczyć spożycie soli, tłuszczów zwierzęcych oraz napojów gazowanych z kwasem fosforowym.

Co zrobić, kiedy zapotrzebowanie na wapń jest duże?

W niektórych okresach naszego życia zapotrzebowanie na wapń jest naprawę duże. W takich przypadkach warto sięgnąć po suplementację. Dzięki niej możemy mieć pewność, że nasz organizm otrzymuje dokładnie tyle wapnia, ile potrzebuje. Suplementacja wapnia to także ważny element w profilaktyce osteoporozy. W aptekach nie brakuje preparatów z wapniem. Który jednak z nich wybrać? Polecić można Calperos. Jest to produkt leczniczy będący źródłem zjonizowanego wapnia, który jest najlepiej przyswajany przez ludzki organizm. Ma on formę trwałych kapsułek, które należy przyjmować w trakcie posiłków. Dawkowanie najlepiej skonsultować jest z farmaceutą lub lekarzem. Nie powinno się jednak przyjmować więcej niż 1200 mg jonów wapnia na dobę. Choć Calperos ma status leku, jest dostępny w aptekach bez recepty. Preparat cieszy się zaufaniem lekarzy. Statystyki pokazują, że jest to najczęściej przepisywany preparat wapniowy w Polsce.

Nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować bez wapnia. Pierwiastek wpływa na wiele procesów, wpływając pośrednio na nasz poziom energii, odporność, a także nastrój. Długotrwałe niedobory wapnia będą powodować szereg nieprzyjemnych objawów m.in. skurcze mięśni, zwolnienie akcji serca, mrowienie i drętwienie kończyn, napady duszności, drżenie twarzy. Będą one również zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy. Warto więc zadbać o to, co znajduje się na naszym talerzu, a w niektórych przypadkach dobrze jest postawić na suplementację.

Więcej z kategorii: Dieta i zdrowe odżywianie