Czy picie kawy może wpływać na stan naszego zdrowia? Jest to niemalże oczywiste. Ale czy jej nałogowe spożycie może odbić się niekorzystnie na naszej kondycji?
Od dawna istniało przekonanie, że regularne picie kawy wpływa na nasz organizm destrukcyjnie, powodując nadciśnienie, a nawet zawał serca. Można powiedzieć, że picie kawy, to nałóg, który nie szkodzi naszemu organizmowi, ale wręcz przeciwnie, pomaga nam cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Oczywiście pojawiały się badania, które wskazywały na pozytywne jej walory, takie jak zmniejszenie zachorowalności na choroby serca, cukrzycę, chorobę Parkinsona, choroby jelita grubego i wątroby.
Jednak dopiero badania JAMA (Journal of the American Medical Association), które ukazały się w 2018r. wskazują na to, że kawa może być traktowana nawet jako zdrowotna dieta, także dla tych osób, które mają problem z jej przyswajalnością.
Badania naukowe nie kłamią – kawa wydłuża życie
Potwierdzają to dane zebrane w latach 2006 – 2010 pod kierownictwem dr Erikka Loftfielda z Division of Cancer Epidemiology andGenetics at the National Cancer Institute. Badania prowadzone były w Wielkiej Brytanii na grupie ponad 500 000 osób, z których 76% regularnie piło od 1 do nawet 8 filiżanek kawy dziennie. Brano również pod uwagę ilość oraz rodzaj spożywanej kawy, także bezkofeinowej.
Badania potwierdziły tezę na to, że istnieje związek odwrotnie proporcjonalny pomiędzy spożyciem kawy a ryzykiem śmierci, równocześnie u osób, które lepiej wchłaniają kofeinę, a także tych, którzy wolniej ją metabolizują.
Według Loftfielda kawa może ograniczyć ryzyko śmierci, nawet wypijana w dużych ilościach!
Ponadto, jak dowodzi David Furman, osoby, które piją kawę w większych ilościach mają we krwi niski poziom czynników zapalnych, dlatego też wolniej się starzeją, a co za tym idzie, wolniej rozwijają się u nich choroby przewlekłe. Badania Furmana wykazują, że kawa może nie tylko wydłużyć okres życia człowieka, ale też przeciwdziałać powstawaniu chorób takich jak Alzhaimer oraz liczne i niebezpieczne w dzisiejszych czasach nowotwory. Kofeina bowiem blokuje działanie cząsteczek, które powodują stany zapalne. A mogąc kontrolować przewlekle stany zapalne, mamy wpływ na wydłużenie okresu życia człowieka.
Ile zatem powinniśmy wypijać kawy dziennie?
Jak widać picie kawy ma szereg walorów zdrowotnych, jednakże nie każdy może ją pić w takiej samej ilości.
Osoby chorujące na choroby przewlekłe oraz mające problemy jelitowe nie powinny samodzielnie zwiększać spożywania kawy. Warto w tej kwestii sięgnąć po konsultację lekarza, ponieważ jak twierdzi D. Furman u osób cierpiących na choroby jelitowe kofeina zamiast działać przeciwzapalnie może wręcz przeciwnie, powodować dolegliwości zapalne.
Warto również pamiętać, że najlepsza dla naszego organizmu kawa to taka, która jest bez dodatku cukru oraz mleka krowiego.
Smacznego.