Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że objawy udaru mózgu uzależnione są od tego, jaka jego część została uszkodzona?

Udar mózgu zawsze przychodzi nagle. Najczęściej podczas wykonywania codziennych czynności. Poniżej przedstawiamy te symptomy, które powinny skłonić Cię do natychmiastowego wezwania pomocy.

Udar mózgu

Objawy udaru mózgu

Wprawdzie są one naprawdę bardzo charakterystyczne, ale wiele osób nie potrafi ich właściwie rozpoznać. Kiedy dochodzi do udaru, cierpią komórki tworzące układ odpowiedzialny za ruch, mowę bądź czucie. To właśnie z tego powodu udar objawia się nagłym paraliżem nóg, rąk, a nierzadko również kłopotami z mową. Są to te objawy, które powinny zasygnalizować, że dzieje się coś niedobrego i konieczne jest wezwanie pomocy.

UWAGA: jeśli udar dotknie prawą stronę mózgu, to objawy będą dotyczyły lewej strony ciała. Jeśli natomiast dotknie lewą stronę mózgu, to objawy zlokalizują się po prawej stronie. Jest to dla udaru niezwykle charakterystyczne.

Najczęściej występujące objawy udaru mózgu

Do najbardziej typowych objawów udaru mózgu zalicza się:

Objawy udaru mózgu

Objawem, który dość często jest obserwowany jest charakterystyczny chód, który porównywany jest z tym występującym u osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu.



Jak objawia się udar niedokrwienny?

Zanim dojdzie do udaru bardzo często pojawiają się silne bóle i zawroty głowy.

Objawy udaru niedokrwistego

Może pojawić się także nadwrażliwość na dotyk w niektórych rejonach ciała. W przypadku udaru niedokrwiennego objawy narastają przez kilka dni. W naczyniu mózgowym dochodzi do powstania zakrzepu i to właśnie on jest odpowiedzialny za pogarszający się stan.

Jak objawia się udar krwotoczny?

Do najczęściej występujących objawów udaru krwotocznego zalicza się:

  • zaburzenia świadomości;
  • kłopoty z oddychaniem;
  • utratę przytomności.

Do tego dochodzą bardzo silne, wręcz trudne do zniesienia bóle głowy. Częste są drgawki, a także wymioty. Podczas udaru krwotocznego może dojść nawet do zatrzymania akcji serca.

Objawy udaru – test

Jeśli dostrzeżesz u osoby znajdującej się w Twoim otoczeniu wymienione wyżej objawy, nie czekaj. Natychmiast wezwij pomoc. Poniżej przedstawiamy prosty test, którego wykonanie pozwoli stwierdzić, czy być może u tej osoby doszło do udaru.

Poproś osobę, u której podejrzewasz udar o to, by:

Podniosła ręce nad głową – jeśli jedną rękę podnosi, a drugiej nie może, z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia właśnie z udarem.

Uśmiechnęła się – jeśli uśmiech pojawia się tylko po jednej stronie, a kącik ust po drugiej stronie wręcz opada, prawdopodobnie doszło do udaru.

Powtórzyła proste zdanie – jeśli nie jest w stanie tego zrobić, możesz być pewien, że potrzebna jest jak najszybsza fachowa pomoc.

Udostępnij tę wiedzę swoim znajomym – te porady mogą uratować komuś życie!

Polecane artykuły