Owsica to choroba, która może dotknąć każdego – zaczynając od dzieci i dorosłych, aż po emerytów. Pojawia się wskutek przenoszenia jaj owsika do układu pokarmowego człowieka przez jamę ustną. Najczęściej spotykamy ją u dzieci, które podczas codziennych czynności wkładają ręce do buzi, a także obgryzają paznokcie czy skórki. Czym więc są owsiki, jak się nimi zarażamy i jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.

Co to są owsiki?

Owsiki to niewielkie nicienie transportowane do układu pokarmowego na skutek nieprawidłowych zachowań higienicznych. Przenoszą się najczęściej między domownikami, którzy korzystają ze wspólnej toalety, łóżka czy kuchni. Wystarczy przypadkiem wprowadzić jajo owsika do układu pokarmowego, by zarazić się tą nieprzyjemną dolegliwością. Owsików można się skutecznie pozbyć farmakoterapią z elementami domowej profilaktyki (np. dieta bogata w błonnik, częste mycie rąk w gorącej wodzie, pranie pościeli oraz ubrań w wysokiej temperaturze).

Jak można zarazić się owsikami?

Wiemy już, co to są owsiki. Czas przejść do kluczowego problemu i poznać drogi potencjalnego zarażenia nicieniami. Pierwszą z nich jest spożywanie skażonego jedzenia, na którym obecne są jaja owsików. Najczęstszy sposób natomiast praktykują dzieci niemal codziennie – wkładają brudne ręce do buzi, transportując tym samym owsiki do swojego układu pokarmowego. Co ważne, pasożytami można się zarazić również wciągając jaja do układu oddechowego, np. gdy są zmieszane z kurzem.

Co to są owsiki i jak można się nimi zarazić? Podsumowanie

Owsica to poważna choroba, która nieleczona może skutkować długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Jeśli jeden z naszych domowników cierpi na owsicę, warto dbać o prawidłową dietę oraz profilaktykę, a co za tym idzie – myć ręce minimum przez 30 sekund mydłem i ciepłą wodą, a nawet prać pościel i ubrania w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza.

Polecane artykuły