Cukrzyca to przewlekła choroba związana z problemami wydzielania insuliny przez trzustkę. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią, czego przyczyną jest zaburzenie wykorzystywania glukozy przez komórki spowodowane nieodpowiednią ilością insuliny we krwi. Nieleczona może prowadzić do niewydolności wielu narządów, m.in. oczu, serca, nerek, naczyń krwionośnych.

Typy cukrzycy

Ze względu na częstość występowania określa się ją mianem choroby cywilizacyjnej, czy też społecznej. Przerażający jest fakt, że coraz więcej młodych ludzi cierpi z powodu tej dolegliwości. Wyróżniamy kilka typów cukrzycy:

  • cukrzyca typu I;
  • cukrzyca typu II;
  • cukrzyca ciążowa;
  • cukrzyca wtórna.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Jak już wspomnieliśmy, cukrzyca ciążowa jest jednym z typów cukrzycy, które według szacunków, pojawia się u około 2-4% kobiet w ciąży. Za główna przyczynę cukrzycy ciążowej uznaje się zaburzenia gospodarki hormonalnej. Najczęściej diagnozuje się tę chorobę pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.

Objawy cukrzycy ciążowej

Objawy cukrzycy ciążowej nie są łatwe do samodzielnego zdiagnozowania. Wszak większość kobiet odczuwa w tym czasie wzmożone parcie na pęcherz, a tym samym częściej korzysta z toalety, miewa uczucie suchości w ustach czy napady głodu. Warto jednak mieć na uwadze, że takie objawy mogą wskazywać właśnie na cukrzycę ciążową. Często, przy cukrzycy ciążowej pojawiają się infekcje skórne oraz infekcje pęcherza, a także senność i chroniczne zmęczenie. Zbyt szybki przyrost wagi również powinien być alarmujący dla ciężarnej. Wszystkie wspomniane objawy koniecznie należy zgłosić lekarzowi.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową

Cukrzyca ciążowa na szczęście nie jest choroba powszechną, zważywszy na fakt, że występuje u wspomnianych 2-4% kobiet ciężarnych. Istnieje jednak szereg czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten typ cukrzycy. Oto one:

  • nadwaga;
  • przypadki cukrzycy typu 2. w rodzinie;
  • kolejna ciąża;
  • zdiagnozowany zespół policystycznych jajników;
  • wiek powyżej 35 lat;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • poronienie;
  • urodzenie dziecka z masą urodzeniową powyżej 4,5 kilograma.

Jak kontrolować i leczyć cukrzycę ciążową?

Leczenie cukrzycy ciążowej polega na regularnej kontroli poziomu glukozy we krwi: rano przed śniadaniem, a następnie godzinę przed każdym posiłkiem. Do badania wykorzystuje się glukometry, które na szczęście bez problemu można znaleźć w sklepach internetowych, takich jak Diabetyk24.pl. Jeśli chodzi o leczenie, to najważniejsze jest ustalenie odpowiedniej diety. Zmiana nawyków żywieniowych to absolutna podstawa, ale to nie jedyna rzecz, jaką należy zróżnicować. Kolejna kwestia dotyczy aktywności fizycznej. Leczenie cukrzycy ciążowej wymaga zmiany podejścia do kwestii uprawiania sportu w ciąży. Ruch jest bezwzględnie wskazany, bowiem ułatwia kontrolowanie glukozy we krwi. Zwykle zmiana tych dwóch aspektów wystarcza, jednak oczywiście zdarzają się przypadki, gdy trzeba zastosować terapię insuliną. Nie wolno jednak bagatelizować powagi tej choroby, bowiem w najgorszym przypadku może ona prowadzić do przedwczesnego porodu i rozwoju nadciśnienia tętniczego u kobiety.

Więcej z kategorii: Ciąża