Obecnie podróżowanie samolotem jest jedną z najczęściej wybieranych form przemieszczania się. Ludzie coraz chętniej latają i decydują się na zagraniczny wypoczynek. Sprzyja temu nie tylko bogata oferta biur podróży, ale również linii lotniczych, które zachęcają do podróżowania niskimi cenami lotów i bogactwem połączeń. Nie dziwi też fakt, że wśród pasażerów znajdują się również dzieci w różnym wieku.

Niemniej jednak wsiadając na pokład samolotu warto wiedzieć jak lot wpływa na nasz organizm, zwłaszcza kiedy zabieramy ze sobą dziecko, które ma na przykład zapalenie ucha.

Zatykanie uszu podczas lotu – dlaczego tak się dzieje?

Warto na wstępie wyjaśnić zjawisko zatykania uszu, które towarzyszy niemal każdemu pasażerowi samolotu. Dyskomfort ten pojawia się najczęściej podczas lądowania maszyny (rzadziej podczas startu). Jest to naturalna reakcja organizmu na zburzoną równowagę ciśnień – między raptowną zmianą ciśnienia w atmosferze a względnie stałym ciśnieniem wewnątrz ucha środkowego. I tak podczas startu ciśnienie w uchu środkowym jest wyższe w stosunku do otoczenia, z kolei podczas lądowania – jest niższe niż na zewnątrz, co sprawia, że powstaje podciśnienie, błona wyścielająca trąbki Eustachiusza staje się bardziej obrzęknięta, co z kolei prowadzi do blokowania przepływu powietrza. Wówczas w celu wyrównania ciśnienia należy na przykłada częściej połykać ślinę, żuć gumę, ziewać czy też wykonywać inne ćwiczenia, by otworzyć trąbki słuchowe.

Niestety w niektórych przypadkach uczuciu zatkanych uszu może towarzyszyć ból ucha, a jego intensywność zależy od wielu czynników. Między innymi od:

– budowy nosa (krzywa przegroda nosa potęguje dyskomfort);

– sposobu wykonanego manewru lądowania (im bardziej łagodny tym mniejszy dyskomfort);

– warunków atmosferycznych miejsc między którymi się przemieszczamy (duża różnica wilgotności i temperatury sprzyja wysychaniu i puchnięciu błony śluzowej ucha, co zwiększa dyskomfort i ból ucha);

– infekcje i alergie (powodujące obrzęk błony śluzowej nosa i blokują przepływ powietrza, co potęguje ból ucha).

Ból ucha u dziecka a lot samolotem – dlaczego dzieci odczuwają większy dyskomfort?

Dzieci zwykle cierpią z powodu bólu ucha podczas latania samolotem znacznie częściej i bardziej niż osoby dorosłe, o czym warto pamiętać zabierając ich na pokład maszyny. Wynika to, między innymi, z faktu, że budowa anatomiczna uszu dzieci jest nieco inna. Otóż ułożenie ich trąbek słuchowych jest bardziej poziomie, co sprawia, że wydzielina znajdująca się w nosie lub nosogardle znacznie łatwiej przedostaje się do wnętrza uszu i jej blokuje. To z kolei może wywoływać stany zapalne.

Poza tym dzieci nie rozumieją, co się z nimi dzieje podczas lotu i w związku z tym trudniej im sobie poradzić z omawianą już różnicą ciśnień wywołującym ból ucha. Dodatkowo u dzieci zalega często wydzielina w nosie, ponieważ zupełnie im ona nie przeszkadza, co dodatkowo może potęgować dyskomfort.

Zapalenie ucha u dziecka a lot samolotem – czy to bezpieczne?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka, a także jego wieku. Przy łagodnym przebiegu choroby lot samolotem może nie być przeciwwskazaniem, ale trzeba mieć jednak na uwadze, że będzie on powodował u dziecka większy dyskomfort i ból ucha, a sama podróż będzie dla dziecka i jego opiekuna bardziej uciążliwa. Warto również podkreślić, że długość lotu nie wpływa na intensywność odczuwanych dolegliwości, ale może być istotna i wpływać na ogólny komfort podróży z uwagi na fakt, że z powodu infekcji dziecko zwykle jest bardziej marudne oraz ciężko będzie go czymś zająć.

Zapalenie ucha a lot samolotem – kiedy zrezygnować z podróży?

W przypadku silnych infekcji lekarze odradzają podróży samolotem. Lepiej więc z niej zrezygnować kiedy dziecko źle się czuje, ma gorączkę czy też silny i gęsty katar, ponieważ każda infekcja niesie ryzyko pogorszenia sytuacji i wystąpienia silnego bólu czy też pogorszenia słuchu. Warto więc, aby mieć pewność, że dziecku lot samolotem nie zaszkodzi, skonsultować się z laryngologiem udając się do przychodni specjalizującej się w tym zakresie – na przykład do Centrum Medycznego PROMED. Wieloletnie doświadczenie zatrudnionego tam personelu daje gwarancję najwyżej jakości świadczeń zdrowotnych. Oczywiście do laryngologa należy się udać niezwłocznie jeśli po podróży pogorszy się stan dziecka – np. uporczywy ból się ciągle utrzymuje lub też doszło do pogorszenia się słuchu.

Czytaj więcej na: https://www.cmpromed.pl/zapalenie-ucha-u-dziecka-a-lot-samolotem/.

Jak ułatwić lot dziecku z zapaleniem ucha?

Przede wszystkim należy zadbać, aby nie zalegała dziecku w nosie wydzielina poprzez regularne oczyszczanie go przed startem, podczas lotu i lądowania. Ponadto trzeba pamiętać o nawadnianiu dziecka. Małe dzieci powinny ssać smoczek lub butelkę, z kolei starszym dzieciom można dać cukierka do ssania, co spowoduje, że częściej będą połykać ślinę ułatwiając odblokowanie uszu. Można też zadbać o to, aby podczas startu i lądowania dziecko nie spało i było w pozycji siedzącej (wyprostowanej z głową jak najwyżej).

Polecane artykuły