Nie jest żadną tajemnicą, że uzależnienie od papierosów (a dokładniej – zawartej w nich nikotyny) jest poważnym problemem. Obecnie – według niektórych badań – boryka się z nim nawet kilkaset milionów osób na całym świecie. Czym jest nikotynizm i jak się on objawia? Jakie są potencjalne konsekwencje uzależnienia od nikotyny? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, lektura naszego artykułu jest świetnym pomysłem.

Nikotynizm – jaka jest podstawowa definicja tego pojęcia?

Definicja pojęcia „nikotynizm” jest bardzo prosta – jest to po prostu uzależnienie od nikotyny, czyli szkodliwej substancji zawartej w papierosach. Nikotyna jest związkiem chemicznym, który – spożywany przez dłuższy czas w dużych ilościach – ma właściwości uzależniające oraz wpływa w negatywny sposób na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W wielu przypadkach wystarczy palenie papierosów przez kilka miesięcy (a czasem nawet tygodni), by można było uzależnić się od zawartej w nich nikotyny.

„95 proc. tych, którzy samodzielnie podejmują te próby (rzucania nałogu – przyp. red.), wraca do palenia” – powiedział w 2019 roku kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia 1. W efekcie, występowanie takich chorób jak na przykład: nadciśnienie tętnicze, rozedma płuc czy złośliwe choroby nowotworowe (w tym w szczególności krtani, gardła oraz płuc) jest w naszym kraju duże. W walce z uzależnieniem pomocne mogą być tabletki, zawierające substancję czynną cytyzynę – np. lek Recigar (https://recigar.pl/ulotka/), który jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić.

Generalnie, wyróżnia się dwie odmiany nikotynizmu, tzn. uzależnienie farmakologiczne oraz behawioralne. Na czym one polegają?

Nikotynizm – uzależnienie farmakologiczne

Nikotynizm w ujęciu farmakologicznym przejawia się głodem nikotynowym – organizm domaga się nikotyny. Oznacza to, że jeśli osoba paląca przez dłuższy czas nie sięga po papierosy, w organizmie zachodzą różnego rodzaju reakcje obronne. W zależności od indywidualnej sytuacji może być to na przykład:

To tylko niektóre z możliwych skutków ubocznych odstawienia nikotyny – ich natężenie może różnić się w zależności od tego, jaka jest tolerancja farmakologiczna palacza. Zasada w tym zakresie jest następująca: im silniejszy nałóg, tym niższa tolerancja.

Nikotynizm – uzależnienie behawioralne

Uzależnienie behawioralne przejawia się powtarzalnymi, rutynowymi zachowaniami palacza. Przykładowo, sięga on po swoje ulubione papierosy w reakcji na stres czy wskutek poczucia zagrożenia. Uzależnienie behawioralne przejawia się na przykład nerwowym sięganiem po paczkę papierosów lub zapalniczkę bądź przygryzaniem długopisu jako imitacji papierosa.

Należy pamiętać, że uzależnienie to poważny problem i zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem terapii, której celem jest wyjście z nałogu palenia papierosów.

Informacja o produkcie leczniczym Recigar. Nazwa produktu leczniczego: Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Cytyzyna (Cytisinum). Dawka/stężenie substancji czynnej: Każda tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny. Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane koloru jasnozielonego lub zielonkawego. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania: Recigar jest wskazany w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania produktu leczniczego Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Przeciwwskazania: Produkt leczniczy Recigar jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, jak również w przypadku: niestabilnej dławicy piersiowej, przebytego niedawno zawału serca, klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca, niedawno przebytego udaru mózgu, w okresie ciąży i karmienia piersią. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów, Polska. Niniejsza informacja została przygotowana na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego Recigar, 1,5 mg, tabletki powlekane, zatwierdzonej 05.2021 z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku. Dodatkowe informacje dostępne są w Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152 Czosnów. Tel.: +48227327700, fax.: +48227327700, e-mail: adamed@adamed.com

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.

1. Źródło: Polska Agencja Prasowa

Polecane artykuły