Przewlekła choroba AZS wiąże się z wieloma zmianami w funkcjonowaniu skóry. Czy fakt tych fizjologicznych zmian zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworu? Dowiedz się, czy jest się czego obawiać.

Powiązanie różnych dermatoz stanowi temat badań dla wielu naukowców. Atopowe zapalenie skory jako choroba sama jest ciągle w fazie poznawania. Czy wiemy o niej natomiast wystarczająco wiele, aby wysnuwać konkretne wnioski? W naszym artykule przedstawimy ci najważniejsze dla ciebie informacje dotyczące nowotworów skóry u osób cierpiących na AZS.

Atopowe zapalenie skory – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry – leczenie to jedno z najczęstszych haseł poszukiwanych w internecie. Trudno się temu dziwić, ponieważ dotyczy coraz większej liczby osób. Jest chorobą o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Najczęściej rozpoczyna się w okresie niemowlęcym i dotyczy obszaru owłosionej skóry głowy oraz policzków. Jej czas trwania może nie mieć końca. Często jest jednak tak, że w dorosłym życiu stopniowo wygasa.

Przyczyny AZS a nowotwory skóry

Przyczyny pojawienia się atopowego zapalenia skóry są bardzo złożone. Zwykle musi nałożyć się kilka czynników, aby pojawił się problem. Do najważniejszych należy zaliczyć te wewnętrzne, czyli przede wszystkim zależności genetyczne, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, choroby współistniejące, tj. astma oskrzelowa, nieprawidłowa budowa bariery ochronnej skóry. Możemy wyróżnić także czynniki zewnętrzne, które jak wiemy, również wpływają na wystąpienie u człowieka AZS. Są to:

  • chroniczny stres;
  • zanieczyszczenia środowiska;
  • kontakt ze środkami drażniącymi (potencjalnymi czynnikami wywołującymi alergię).

Uporczywe objawy AZS – jak wygląda atopowa skóra?

Mimo że wiele innych dermatoz wykazuje podobne objawy do AZS, zwykle nie sposób go pomylić. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na silny świąd, który nasila się głównie w nocy. Kolejną kwestią jest skóra sucha, szorstka, łuszcząca się. Występuje na niej rumień oraz stan zapalny. Wiele osób boryka się również ze zmianami o charakterze wysiękowym.

Nowotwory skóry – czy mając AZS, jesteś na nie bardziej podatny?

Amerykańscy lekarze ze specjalnych organizacji przeprowadzili wiele badań na temat korelacji AZS a rakiem skóry. Niestety nie dają one w 100% żadnej odpowiedzi na pytanie, czy ma ono wpływ na jego wystąpienie. Uznano, że w dużej mierze zależy to od wieku, płci, ale także rodzaju samego nowotworu. Na pewno trzeba mieć na uwadze, że zaburzenia w funkcjonowaniu dwóch (ważnych dla zdrowia skóry) struktur, tj. ochronna warstwa lipidowa oraz układ immunologiczny, mogą w pewien sposób wpłynąć na proces wytworzenia się komórek rakowych. Potrzebnych jest jednak wiele dodatkowych badań, aby mieć jasność co do tej ważnej kwestii.

Obecnie nie możemy jasno stwierdzić, że AZS zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów. To zbyt poważny temat, aby pochopnie mówić, że tak jest, nie mając ku temu podstaw. To, co możesz zrobić, to dbać o zachowanie jej względnego zdrowia i wyciszać zmiany leczeniem oraz pielęgnacją.

Więcej z kategorii: Choroby nowotworowe