Metoda femtolasik to jedna z najbardziej zaawansowanych metod korekcji wzroku na świecie, uznawana obecnie za tzw. „złoty standard” w chirurgii refrakcyjnej z wykorzystaniem metod płatkowych. Po raz pierwszy na świecie z tej metody skorzystali czescy lekarze z jednej z tamtejszych klinik.
Na czym polega metoda femtolasik?
Femtolasik należy do grupy metod głębokich lub inaczej lamellarnych. Zabieg rozpoczyna się od utworzenia za pomocą lasera femtosekundowego płatka o ściśle określonej grubości. Następnie laser excimerowy odsuwa płatek, umożliwiają dostęp do głębszych warstw rogówki, gdzie w bardzo krótkim czasie można przeprowadzić zabieg jej modelowania w celu eliminacji wady wzroku. W zależności od rodzaju wady odsunięty płatek ma różną grubość. Wylicza się ją bardzo dokładnie za pomocą komputera. Po zakończeniu procesu modelowania płatek jest umieszczany z powrotem na swoi m miejscu.
Femtolasik jest ulepszoną wersją metody lasik. Różnica polega na zmianie sposobu przygotowania rogówki do zabiegu. W klasycznej metodzie wykorzystywano narzędzie mechaniczne, zazwyczaj ostrze stalowe, które w metodzie femtolasik zastępuje laser femtosekundowy. Dzięki zastosowaniu lasera do przygotowania płatka jest on cienki, gładki oraz równomiernie uwodniony. Uzyskana laserem geometria brzegów zapobiega wrastaniu komórek nabłonka. Podobne cechu posiada odsłonięta warstwa rogówki. Planując zabieg można z duża precyzją określić nawet to gdzie położony będzie zawias płatka. Takie przygotowanie oka zapewnia szereg korzyści.
Jakie są zalety laserowej korekcji wzroku metodą femtolasik?
Metoda ta ma wiele zalet. Przede wszystkim uchodzi za bezpieczniejszą i mniej obciążającą niż inne metody korekty wzroku. Pozwala ona na znaczne zmniejszenie ilości powikłań, które mogą wystąpić w związku z procesem cięcia tkanek i preparowaniem płatka. Pacjentowi towarzyszy również mniej dolegliwości po zabiegu, a sam proces gojenia rogówki przebiega szybciej. Wzrok w leczonym oku wraca zazwyczaj już w następnym dniu po zabiegu. Lekarze twierdzą, że metoda daje większą przewidywalność wyniku leczenia oraz możliwość uzyskania lepszych parametrów optycznych, głównie mniej aberracji. Pacjent nie musi być hospitalizowany po zabiegu a sama rekonwalescencja jest stosunkowo krótka i nieuciążliwa.
Co można wyleczyć za pomocą tej metody?
Z metody tej może skorzystać każdy pacjent który wymaga korekty wzroku, ale jest ona dedykowana szczególnie osobom, które wymagają szybkiego odzyskania widzenia, mniejszego dyskomfortu po zabiegu lub z innych przyczyn (np. zbyt cienka rogówka, duża średnica źrenicy) nie mogą skorzystać z pozostałych metod.
Za pomocą tej metody można wyleczyć krótkowzroczność od -0,5 D do -13.0 D, nadwzroczność do +6.0 D oraz astygmatyzm do 6.0 D. Jest również skuteczna w przypadku starczowzroczności oraz wad takich jak niejednorodność rogówki, nieregularne astygmatyzmy oraz aberracje wyższego rzędu.
Koszt zabiegu w zależności od kliniki oraz rodzaju wady wynosi około 3000-4000 złotych.
Więcej informacji znajdziesz na Blikpol.pl