Róża jest chorobą zakaźną bakteryjną, szczególną postacią zapalenia tkanki łącznej, przebiegającego z zajęciem naczyń chłonnych skóry.
OBJAWY RÓŻY
Objawy choroby występują nagle w postaci wysokiej gorączki, zwykle z dreszczami. W miejscu, w którym doszło do wtargnięcia bakterii (skaleczenie, zadrapania, ukąszenia) stopniowo rozwijają się zmiany charakterystyczne dla róży.
Kliniczne objawy róży:
- często następuje powiększenie węzłów chłonnych położonych najbliżej chorej tkanki
- pojedyncze zaczerwienienie (w miejscu uszkodzenia) rozprzestrzeniające się na coraz większe obszary wolnej skóry
- zmiany skórne obejmują najczęściej twarz (nos, policzki) oraz kończyny dolne
- zmieniona skóra jest połyskliwa, napięta, jaskrawo czerwona, bolesna i ostro odgraniczona od zdrowych powłok
- w ciężkim przebiegu tworzą się pęcherze, które łatwo pękają, odsłaniając skórę pozbawioną naskórka, sączącą surowiczą wydzielinę.
Przebycie róży nie pozostawia odporności.
Stwierdza się skłonność do powtórnych zachorowań, często w tym samym miejscu. Może to prowadzić do wyraźnie niekorzystnych zmian w naczyniach chłonnych oraz utrudnienia w krążeniu chłonki. Sprzyja to także powstawaniu słoniowacizny.
PRZYCZYNY RÓŻY
Przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne, zwykle paciorkowcem, rzadziej innym typem bakterii.
DIAGNOSTYKA RÓŻY
Chorobę rozpoznaje się na podstawie wywiadu lekarskiego, analizy stwierdzonych objawów klinicznych oraz wnikliwego badania lekarskiego.
Ze względu na ryzyko wystąpienia nawrotów choroby oraz możliwość wystąpienia groźnych powikłań, takich jak obrzęki limfatyczne, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych (zwykle 10-14 dni).
PORADY LEKARZA
✓ NALEŻY:
- w przypadku wystąpienia obrażeń w postaci głębokich ran ciała (szczególnie kłutych lub zawierających ciało obce) natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.
✓ NIE NALEŻY:
- dopuszczać do kontaktu rany z ziemią, nawozem, brudnymi materiałami lub zanieczyszczoną wodą.