Róża jest chorobą zakaźną bakteryjną, szczególną postacią zapalenia tkanki łącznej, przebiegającego z zajęciem naczyń chłonnych skóry.

OBJAWY RÓŻY

Objawy choroby występują nagle w postaci wysokiej gorączki, zwykle z dreszczami. W miejscu, w którym doszło do wtargnięcia bakterii (skaleczenie, zadrapania, ukąszenia) stopniowo rozwijają się zmiany charakterystyczne dla róży.

Kliniczne objawy róży:

  • często następuje powiększenie węzłów chłonnych położonych najbliżej chorej tkanki
  • pojedyncze zaczerwienienie (w miejscu uszkodzenia) rozprzestrzeniające się na coraz większe obszary wolnej skóry
  • zmiany skórne obejmują najczęściej twarz (nos, policzki) oraz kończyny dolne
  • zmieniona skóra jest połyskliwa, napięta, jaskrawo czerwona, bolesna i ostro odgraniczona od zdrowych powłok
  • w ciężkim przebiegu tworzą się pęcherze, które łatwo pękają, odsłaniając skórę pozbawioną naskórka, sączącą surowiczą wydzielinę.

Przebycie róży nie pozostawia odporności.

Stwierdza się skłonność do powtórnych zachorowań, często w tym samym miejscu. Może to prowadzić do wyraźnie niekorzystnych zmian w naczyniach chłonnych oraz utrudnienia w krążeniu chłonki. Sprzyja to także powstawaniu słoniowacizny.

PRZYCZYNY RÓŻY

Przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne, zwykle paciorkowcem, rzadziej innym typem bakterii.

DIAGNOSTYKA RÓŻY

Chorobę rozpoznaje się na podstawie wywiadu lekarskiego, analizy stwierdzonych objawów klinicznych oraz wnikliwego badania lekarskiego.

Ze względu na ryzyko wystąpienia nawrotów choroby oraz możliwość wystąpienia groźnych powikłań, takich jak obrzęki limfatyczne, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych (zwykle 10-14 dni).

PORADY LEKARZA

 NALEŻY:

  • w przypadku wystąpienia obrażeń w postaci głębokich ran ciała (szczególnie kłutych lub zawierających ciało obce) natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.

 NIE NALEŻY:

  • dopuszczać do kontaktu rany z ziemią, nawozem, brudnymi materiałami lub zanieczyszczoną wodą.

 

Kiła (Syfilis)

Kiła (Syfilis)
Kiła jest chorobą przenoszoną drogą płciową (zaliczaną do tzw. chorób wenerycznych), zajmującą wiele organów i narządów człowieka, mającą przebieg wieloletni, ...
Czytaj Dalej

Grypa

Grypa
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, wywoływaną przez wirusy. Występuje ona powszechnie na świecie oraz w Polsce i najczęściej ...
Czytaj Dalej

Toksoplazmoza

Toksoplazmoza
Toksoplazmoza jest chorobą zakaźną, inwazyjną, wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Zarażenie mikroorganizmem wywołującym toksoplazmozę jest powszechne w całej Europie. OBJAWY TOKSOPLAZMOZY ...
Czytaj Dalej

Sepsa / Posocznica

Sepsa / Posocznica
Posocznicą nazywa się stan kliniczny, w którym stwierdza się, przy użyciu obiektywnych metod, wysiew drobnoustrojów do krwi wraz z wystąpieniem ...
Czytaj Dalej