Wszywka alkoholowa Esperal to lek w formie tabletki o działaniu awersyjnym, której główną substancją aktywną jest Disulfiram.
Alkoholizm to jedno z najbardziej powszechnych uzależnień naszych czasów, zaraz obok narkomanii, pracoholizmu, zakupoholizmu czy uzależnieniu od przetworzonego jedzenia. Eksperci nieustannie próbują lepiej zrozumieć złożoność uzależnienia od alkoholu po to, by jeszcze efektywniej pomagać wszystkim ludziom zmagającym się z tą chorobą.
Jedną z metod, która wspiera walkę z nałogiem alkoholowym jest wszywka alkoholowa Esperal. Swoją nazwę wzięła od substancji czynnej zawartej w tabletkach zaszywanych podskórnie w ciele pacjenta. Obecnie substancja stosowana we wszywce ma dokładnie taki sam skład, jednak nosi nazwę Disulfiram WZF. Społeczeństwo jednak przyzwyczaiło się do nazwy Esperal, stąd potoczne i naprzemienne nazywanie w ten sposób tej metody wspomagającej.
Czym jest wszywka alkoholowa Poznań?
Wszywka alkoholowa Esperal Poznań ma postać tabletek, w których znaleźć można substancję chemiczną zwaną Disulfiram. Stosuje się ją w przypadku uzależnienia od alkoholu oraz chęci wyjścia z tej ciężkiej choroby. Pomaga w ograniczeniu spożywania alkoholu, a tym samym w pozostaniu w trzeźwości, która jest tak istotna w trakcie leczenia alkoholowego.
Wszywka alkoholowa ze względu na swoje specyficzne działanie zaliczana jest do metod awersyjnych. Metody awersyjne to takie, które wywołują u pacjenta niechęć, wstręt czy strach przed daną substancją lub czynnością, w tym przypadku do alkoholu etylowego. Warto wiedzieć, że wszywka nie ogranicza u pacjenta chęci do wypicia alkoholu, lecz jej działanie po pewnym czasie tworzy w mózgu pacjenta pewne mechanizmy, które można określić jako awersja czy wstręt na sam widok alkoholu.
Przygotowanie do zabiegu wszycia Esperalu
Nasz profesjonalnie wyposażony gabinet medyczny https://esperalpoznan.pl/ od lat zajmuje się wspomaganiem osób uzależnionych od alkoholu, oferując bezpieczny i skuteczny zabieg wszycia wszywki alkoholowej. By wszycie wszywki mogło dojść do skutku, pacjent w pierwszej kolejności umawia się na wizytę wstępną. W trakcie takiej wizyty nasz specjalista ustala, czy nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu, jaki jest ogólny stan zdrowia pacjenta oraz na jakim etapie znajduje się jego uzależnienie od alkoholu. Kwestia pełnej szczerości w trakcie takiej wizyty jest sprawą kluczową dla powodzenia działania Esperalu. Zatajenie jakiejkolwiek informacji na temat swojego zdrowia może wiązać się z komplikacjami po umieszczeniu tabletek w ciele pacjenta. Disulfiram w połączeniu z niektórymi lekami może wywołać niepożądane skutki uboczne lub zaostrzyć objawy takich chorób jak na przykład padaczka czy cukrzyca, co jest realnym zagrożeniem dla pacjenta.
Jak wygląda proces zabiegu wszycia Esperalu?
Po pozytywnym przejściu wizyty wstępnej, pacjent umawiany jest na wizytę zabiegową. W dzień zabiegu musi stawić się w pełni trzeźwy i świadomy swojej decyzji. W Polsce wymagane jest podpisanie pełnej zgody na zabieg, w innym przypadku chirurg nie może umieścić tabletek w ciele pacjenta.
Miejscem, w którym umieszcza się lek, jest pośladek lub okolica łopatki. Chirurg podaje znieczulenie miejscowe, a następnie sterylnym narzędziem robi nacięcie w wybranym przez pacjenta miejscu. W nacięciu dość głęboko pod skórą, bo tuż przy samym mięśniu, umieszczana jest odpowiednia ilość tabletek z lekiem. Na koniec zabiegu na ranę nakładane są szwy rozpuszczalne bądź nie. Po zakończonym zabiegu, który trwa przeważnie do 30 minut, pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenie na temat pielęgnacji rany, a w przypadku wyboru szwów nierozpuszczalnych, umawiamy jest na wizytę kontrolną, na której szwy zostaną ściągnięte.
Jak działa wszywka alkoholowa?
W tabletkach umieszczonych podskórnie pacjentowi, zawarta jest substancja zwana Disulfiram i to ona odpowiedzialna jest za działanie wszywki. Disulfiram uwalnia się do krwiobiegu, tym samym blokując prawidłowe działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, którego zadaniem w ludzkim organizmie jest bezpieczne usunięcie alkoholu etylowego z ciała. Warto mieć świadomość, że Disulfiram nie zaburza funkcjonowania organizmu do momentu, w którym nie wykryje etanolu. Wówczas zaburza działanie dehydrogenazy tym samym wywołując u pacjenta następujące objawy:
- osłabienie samopoczucia i kondycji fizycznej;
- kołatanie serca i skoki ciśnienia tętniczego;
- lęk oraz niepokój;
- silne bóle głowy i brzucha;
- wymioty;
- nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca, zaczerwienienie na twarzy.
Powyższe dolegliwości pojawiają się bardzo szybko, bo już po około 10 minutach od napicia się alkoholu, ale pozostają z pacjentem przez długie godziny!
Esperal to nie metoda dla wszystkich
Wszywka alkoholowa może być wszyta tylko osobom, które wyraziły na zabieg pisemną zgodę, oraz takie u których nie wykryto żadnych przeciwwskazań do zabiegu, które można sprawdzić na poniższej liście:
- ciąża oraz okres karmienia piersią;
- wiek poniżej 18 lat;
- brak pisemnej zgody na zabieg;
- stawienie się na zabieg w stanie wskazującym na spożycie alkoholu;
- uczulenie na jakąkolwiek substancję tabletek;
- zaburzenia psychiczne takie jak psychozy lub depresje;
- cukrzyca, padaczka, aktywne nowotwory czy choroby układu oddechowego i krążeniowego;
- przebyte zawały serca w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Wszywka alkoholowa Esperal – czy warto zdecydować się na zabieg?
Wszywka alkoholowa będzie skuteczną metodą w walce z uzależnieniem, jeśli decyzją o zabiegu kierowały prawidłowe pobudki. Osoba, która sama chce rozpocząć leczenie na pewno skorzysta z działania Disulfiramu i będzie mogła przez długie miesiące pozostać w trzeźwości właśnie po to, by powoli powracać do zdrowia i podjąć się dalszemu leczeniu. W przypadku zmuszenia alkoholika do wszycia wszywki, cel najczęściej nie zostaje osiągnięty – alkoholik pije w trakcie działania wszywki, a po zakończeniu jej działania szybko wraca do dawnych nawyków alkoholowych.
Kiedy wykonać zabieg wszycia Esperalu?
Decyzja o zabiegu może zostać podjęta w każdej chwili, zaleca się jednak, by wszywka została umieszczona w ciele pacjenta na początku leczenia uzależnienia. Ma to ogromne znaczenie, ze względu na fakt, iż Disulfiram pozwala przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć życie, nie będąc pod wpływem alkoholu.
Jeżeli zajdzie taka konieczność, zabieg wszycia wszywki można powtórzyć, zwłaszcza jeśli pacjent czuje, że nie będzie w stanie sam powstrzymać się od sięgnięcia po alkohol. Trzeźwość jest jednym z warunków koniecznych terapii alkoholowej.
Dla kogo przeznaczony jest Esperal?
Każda osoba, która jest uzależniona od alkoholu i chce wrócić na ścieżkę zdrowia i trzeźwości, może zdecydować się na zabieg wszycia wszywki alkoholowej Esperal. Oczywiście, jeżeli lekarz oceni, że jest to w pełni bezpieczne, a pacjent wyrazi na zabieg zgodę, można wszyć tabletki z substancją czynną. Wszywka wykazuje swoje działanie od 8 do nawet 12 miesięcy, więc jest to dostatecznie długi czas, by pacjent zmienił swoje podejście do choroby, rozpoczął wdrażanie w życie zdrowych nawyków i podjął się dalszego leczenia alkoholizmu.