Znaczna część ludzi wręcz skacze z radości wówczas, gdy do ich rąk trafi nowy telefon bądź tablet. Kompletnie zapominają, że korzystanie z takich urządzeń elektronicznych może zakończyć się dotkliwymi bólami karku.

Korzystając z telefonów bądź tabletów, bardzo często długotrwale patrzymy w dół. Nierzadko również przybierany inne dziwne pozycje, które niekoniecznie dobrze wpływają na nasz kręgosłup. Konsekwencją jest pojawienie się sztywności karku, dolegliwości bólowych, a nierzadko również tak zwane wdowiego garbu.

Garb wdowi

Czym jest wdowi garb?

Wdowi – inaczej bawoli – garb to potoczne określenie wyniosłości tkankowej, która pojawia się u nasady karku. Konkretnie lokuje się na granicy szyi oraz pleców.

Wdowi garb

Cechą charakterystyczną jest zgrubienie tkanki w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Pojawia się to jako konsekwencja pogłębienia kifozy piersiowej, a także wysunięcia się głowy do przodu.

Jakie są przyczyny wystąpienia wdowiego garbu?

Coraz częściej wdowi garb to przypadłość dotykająca młodych ludzi spędzających mnóstwo czasu przed komputerem oraz zbyt często korzystających z telefonu i tabletu. Używanie urządzeń elektronicznych związane jest z utrzymywaniem pewnej wymuszonej postawy ciała. Przykład: telefon trzymamy na ogół na wysokości brzucha, a nasza głowa jest naprawdę mocno pochylona w dół. Gdyby taką pozycję nasze ciało przyjmowało raz na jakiś czas, nie byłoby problemu.

Garb od telefonu

Sekret tkwi jednak w tym, że takie nieprawidłowe zgięcia oraz duże naprężenia fundujemy swojemu ciało praktycznie codziennie i przez wiele godzin. Lekarze ostrzegają, że wysłanie już sześciu wiadomości dziennie może doprowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w układzie mięśniowo – szkieletowym.



Głowa średniej wielkości waży około pięć i pół kilograma. Jeśli się pochylimy, to nacisk na szyję – w zależności od tego, jaki będzie kąt nachylenia – będzie wynosił od dwunastu do nawet dwudziestu siedmiu kilogramów. W efekcie nasz kręgosłup jest naprawdę mocno obciążony.

Garb

Zgięta pozycja z głową pochyloną pod kątem większym niż dwadzieścia stopni jeśli utrzymywana jest tak długo może skutkować poważnymi dolegliwościami bólowymi szyi, a także powstaniem wdowiego garbu. Możliwe jest także pojawienie się stanów zapalnych kręgosłupa, wypadnięcia dysku, a także skrzywienia.

Jak leczy się wdowi garb?

Możliwości leczenia jest wiele. Podstawowym elementem jest jednak zawsze zmiana nieprawidłowych nawyków i korygowanie niewłaściwej postawy ciała. Zaleca się też aktywność fizyczną i właściwie dobrane ćwiczenia.

Polecane artykuły