Znaczna część ludzi wręcz skacze z radości wówczas, gdy do ich rąk trafi nowy telefon bądź tablet. Kompletnie zapominają, że korzystanie z takich urządzeń elektronicznych może zakończyć się dotkliwymi bólami karku.

Korzystając z telefonów bądź tabletów, bardzo często długotrwale patrzymy w dół. Nierzadko również przybierany inne dziwne pozycje, które niekoniecznie dobrze wpływają na nasz kręgosłup. Konsekwencją jest pojawienie się sztywności karku, dolegliwości bólowych, a nierzadko również tak zwane wdowiego garbu.

Garb wdowi

Czym jest wdowi garb?

Wdowi – inaczej bawoli – garb to potoczne określenie wyniosłości tkankowej, która pojawia się u nasady karku. Konkretnie lokuje się na granicy szyi oraz pleców.

Wdowi garb

Cechą charakterystyczną jest zgrubienie tkanki w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Pojawia się to jako konsekwencja pogłębienia kifozy piersiowej, a także wysunięcia się głowy do przodu.

Jakie są przyczyny wystąpienia wdowiego garbu?

Coraz częściej wdowi garb to przypadłość dotykająca młodych ludzi spędzających mnóstwo czasu przed komputerem oraz zbyt często korzystających z telefonu i tabletu. Używanie urządzeń elektronicznych związane jest z utrzymywaniem pewnej wymuszonej postawy ciała. Przykład: telefon trzymamy na ogół na wysokości brzucha, a nasza głowa jest naprawdę mocno pochylona w dół. Gdyby taką pozycję nasze ciało przyjmowało raz na jakiś czas, nie byłoby problemu.

Garb od telefonu

Sekret tkwi jednak w tym, że takie nieprawidłowe zgięcia oraz duże naprężenia fundujemy swojemu ciało praktycznie codziennie i przez wiele godzin. Lekarze ostrzegają, że wysłanie już sześciu wiadomości dziennie może doprowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w układzie mięśniowo – szkieletowym.Głowa średniej wielkości waży około pięć i pół kilograma. Jeśli się pochylimy, to nacisk na szyję – w zależności od tego, jaki będzie kąt nachylenia – będzie wynosił od dwunastu do nawet dwudziestu siedmiu kilogramów. W efekcie nasz kręgosłup jest naprawdę mocno obciążony.

Garb

Zgięta pozycja z głową pochyloną pod kątem większym niż dwadzieścia stopni jeśli utrzymywana jest tak długo może skutkować poważnymi dolegliwościami bólowymi szyi, a także powstaniem wdowiego garbu. Możliwe jest także pojawienie się stanów zapalnych kręgosłupa, wypadnięcia dysku, a także skrzywienia.

Jak leczy się wdowi garb?

Możliwości leczenia jest wiele. Podstawowym elementem jest jednak zawsze zmiana nieprawidłowych nawyków i korygowanie niewłaściwej postawy ciała. Zaleca się też aktywność fizyczną i właściwie dobrane ćwiczenia.

 

Zredukuj wysokie ciśnienie krwi w 5 minut dzięki tej łatwej technice!

Zredukuj wysokie ciśnienie krwi w 5 minut dzięki tej łatwej technice!
Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie występuje wtedy, gdy ciśnienie krwi, które jest siłą krwi przepychającą się przez ściany ...
Czytaj Dalej

Zespół mięśnia gruszkowatego myli się z atakiem rwy kulszowej

zespół mięśnia gruszkowatego
Zespół mięśnia gruszkowatego dotyka coraz więcej osób. Jest to niezwykle uciążliwy ból pośladka, który promieniuje aż do dolnej ...
Czytaj Dalej

UWAŻAJ na Frytki z McDonald’s. Spożywasz składniki stosowane do usuwania pleśni!

UWAŻAJ na Frytki z McDonald’s. Spożywasz składniki stosowane do usuwania pleśni!
Jak często stołujesz się w restauracji McDonald’s? Jeżeli odwiedzasz ją przynajmniej raz w tygodniu – musisz zrezygnować z ...
Czytaj Dalej

Pij ocet jabłkowy przed snem! Polepszy to Twoją jakoś życia

Pij ocet jabłkowy przed snem! Polepszy to Twoją jakoś życia
Każdy z Was wie, że ocet jabłkowy ma kwaśny i ciężki smak, ale na szczęście aby skorzystać z ...
Czytaj Dalej