Czas globalnej pandemii koronawirusa okazał się ogromnym wyzwaniem dla pacjentów, którzy nagle musieli zrezygnować z kontynuacji swojego leczenia lub przełożyć planowane badania diagnostyczne na bliżej nieokreślony termin. Obecnie, gdy niektóre obostrzenia zostały już nieco poluźnione, pacjenci z całej Polski mają ponownie możliwość wykonywania badań na NFZ oraz prywatnie, w dowolnie wybranej przez siebie placówce.

Jeżeli w ostatnim czasie otrzymałeś skierowanie na rezonans magnetyczny lub musisz wykonać badanie prywatne, a zupełnie nie wiesz gdzie się udać, podpowiadamy którą placówkę diagnostyki obrazowej warto wybrać. Dowiedz się więcej o przeprowadzaniu rezonansu magnetycznego z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa i poznaj zespół specjalistów, którzy przeprowadzą badanie bezboleśnie i komfortowo. Czytaj dalej!

Czym jest rezonans magnetyczny?

Wielu pacjentów, którzy słyszą o rezonansie magnetycznym obawia się badania, ze względu na jego nieprzystępną nazwę i sporo mitów, które krążą na co dzień. Należy mieć świadomość, że rezonans magnetyczny, w skrócie MR to badanie nieinwazyjne, które jest również nieszkodliwe i całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu można ocenić stan wszystkich narządów wewnętrznych oraz tkanek w obrębie organizmu ludzkiego. Dzięki przeprowadzeniu badania możliwe jest późniejsze ocenienie funkcjonowania poszczególnych elementów w ciele. Rezonans magnetyczny najczęściej przeprowadzany jest w ramach planowej diagnostyki i profilaktyki chorób ośrodkowego układu nerwowego i zmian, które potencjalnie może wywołać nowotwór.

Rezonans magnetyczny można wykonać na prawie każdym obszarze ciała począwszy od głowy, brzucha, klatki piersiowej i miednicy, na oczodołach, zatokach i przysadce kończąc. Cała procedura,, w zależności od obszaru poddanego badaniu, zajmuje od około 20 do 60 minut. To badanie z zakresu diagnostyki obrazowej jest bezbolesne, jednakże w czasie jego trwania należy się liczyć z dość dużym hałasem, wywołanym na skutek normalnej pracy urządzenia.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Mimo, iż rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym dla zdrowia, nieinwazyjnym i bezbolesnym, należy się liczyć z tym, że ze względu na specyfikę urządzenia do przeprowadzania rezonansu, niektórzy pacjenci nie będą mogli zostać poddani badaniu. Za przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego uważa się m.in.: obecność w ciele rozrusznika serca i neurostymulatorów oraz metalowych implantów ortopedycznych, drutów, śrub czy stabilizatorów. W przypadku znaczącej większości pacjentów nie ma jednak przeciwwskazań do wykonania badania, a dzięki niemu diagnostyka przebiega znacznie sprawniej.

Mimo wciąż panującej w Polsce i na świecie pandemii koronawirusa, placówki medyczne są odpowiednio przygotowane, aby przyjmować pacjentów, którzy potrzebują pomocy w zakresie diagnostyki obrazowej, obejmującej badania takie jak: rezonans magnetyczny, RTG, tomografia komputerowa czy USG. W niektórych przypadkach możliwa jest wyłącznie konsultacja w trybie online, natomiast jeśli wykonanie rezonansu magnetycznego jest absolutnie konieczne, wówczas warto jak najszybciej zgłosić się do najbliższej placówki, która przestrzega wszystkie standardy bezpieczeństwa, takiej jak: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/.

Poznaj wszystkie korzyści płynące z wykonywania diagnostyki obrazowej i przekonaj się jak prawidłowo i bezpiecznie powinien być przeprowadzony rezonans magnetyczny. Przekonaj się, że rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla zdrowia, bezbolesny i skutecznie pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości zachodzące w obrębie organizmu. Zaufaj doświadczeniu specjalistów Tomma, którzy z ogromnym zaangażowaniem i zachowaniem wszelkich standardów podchodzą do każdego pacjenta. Zapisz się na swój rezonans magnetyczny już dziś!

Polecane artykuły