Problemy z żylakami czy pajączkami to problem, który dotyczy coraz większej części społeczeństwa. Jest to schorzenie, które występuje nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn.

Produkty uciskowe, takie jak m.in. pończochy na żylaki stosuje się zarówno profilaktycznie, jak i w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Odpowiednio dobrane wyroby kompresyjne pobudzają krążenie krwi i limfy w kończynach dolnych, dzięki czemu likwidują uczucie ciężkich i zmęczonych nóg czy zapobiegają powstawaniu żylaków, pajączków czy obrzęków limfatycznych.

Jakie pończochy wybrać, aby przyniosły zamierzone efekty? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykuły.

Pończochy na żylaki – rozmiar ma znaczenie

Jednym z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru pończoch jest ich odpowiedni rozmiar, który wpływa na skuteczność kompresjoterapii. Dobór odpowiedniego rozmiaru polega na przeprowadzeniu pomiarów obwodów nóg w trzech określonych miejscach oraz dodatkowo długości kończyny.

Pomiary:

  1. Poniżej kostki w najcieńszym miejscu
  2. W łydce w najgrubszym miejscu
  3. W udzie ok. 5 cm poniżej krocza
  4. Długość kończyny mierzymy po wewnętrznej stronie od stopy do miejsca pomiaru w udzie w przypadku rajstop i pończoch oraz do miejsca pod kolanem, gdzie powinien kończyć się ściągacz w przypadku podkolanówek.

Należy pamiętać o tym, aby pomiarów dokonać rano, gdy nogi nie są obrzęknięte. Po określeniu konkretnych wymiarów należy porównać je z wymiarami, które znajdują się na stronie producenta pończoch na żylaki. Poniżej przedstawiamy, na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru produktów uciskowych, jakimi są pończochy na żylaki.

Pończochy na żylaki a stopień kompresji

Wybierając pończochy na żylaki, szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ich rozmiar oraz stopień kompresji. Tylko odpowiednio dobrane pończochy przyniosą zamierzone efekty. Poniższej przedstawiamy, kiedy należy stosować poszczególne stopnie ucisku produktów.

1. stopień kompresji 18 – 21 mmHg

Produkty o tym stopniu kompresji zapobiegają powstawaniu zmian oraz rozpowszechnianiu się już istniejących pajączków czy żylaków. Pierwsze objawy dolegliwości żylnych, teleangiektazje lub/i żyły siateczkowate, siatka żylna wokół kostek, obrzęk w kostce nieustępujący po przespanej nocy. Stosowane również przy wyraźnie zarysowanych żylakach, poszerzonych żyłach podskórnych o średnicy powyżej 3 mm, zwykle o krętym przebiegu i wyczuwalnych pod skórą.

2. Stopień kompresji 23-32 mmHg

Produkty o tym stopniu kompresji wywierają nieco silniejszy ucisk niż produkty pierwszego stopnia. Stosowane są, gdy występuje: obrzęk podudzia bez zmian skórnych, najczęściej asymetryczny, czasem ustępujący po nocnym wypoczynku, zmiany skórne przypisywane chorobom żył (przebarwienia, wyprysk żylny skórny, zwyrodnienie skórno-tłuszczowe, zanik biały, zmiany skórne pochodzenia żylnego). Drugi stopień kompresji stosowany jest również po inwazyjnych zabiegach usuwania żylaków.

3. stopień kompresji 34 – 46 mmHg

Pończochy na żylaki o 3. stopniu kompresji wywierają silny ucisk w okolicach kostki. Ucisk ten jest mocno wyczuwalny i przeznaczony do stosowania podczas leczenia zarówno zmian skórnych przypisywanych chorobom żył (przebarwienia, wyprysk żylny skórny, zwyrodnienie skórno-tłuszczowe, zanik biały, zmiany skórne pochodzenia żylnego) jak również przy zmianach skórnych z blizną po zagojonym owrzodzeniu. Trzeci stopień kompresji stosowany jest również przy zmianach skórnych z czynnym otwartym owrzodzeniem.

4. stopień kompresji > 49 mmHg

Produkty o 4. stopniu kompresji wywierają najmocniejszy ucisk, dlatego stosowane są przede wszystkim podczas leczenia ciężkiego zespołu pozakrzepowego, nieodwracalnych obrzęków limfatycznych czy słoniowacizny.

Pończochy uciskowe w walce z żylakami

Należy pamiętać o tym, że żylaki to tak naprawdę Przewlekła Niewydolność Żylna (PNŻ). Jak sama nazwa wskazuje „przewlekła” oznacza, że nigdy się jej nie pozbędziemy, a jedyne co możemy zrobić to: zahamować jej rozwój, poprawić komfort życia redukując obrzęki i uczucie ciężkości nóg oraz poprawić estetykę kończyn poprzez inwazyjne metody usuwania żylaków.  Pończochy uciskowe nie wyeliminują całkowicie żylaków, zahamują jednak lub spowolnią proces ich rozprzestrzeniania, są również niezastąpione po zabiegach kosmetycznych usuwania żylaków, aby zredukować niedogodności po samym zabiegu, jak również zadbać o to, aby problem estetyczny nie powrócił.

Pończochy na żylaki przyniosą rezultaty tylko, gdy będą odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta oraz będą stosowane regularnie. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Zadbaj wcześniej o zdrowie i piękno Twoich nóg z profesjonalnymi pończochami uciskowymi.

Polecane artykuły