Zastanawiasz się nad zastosowaniem żelu intymnego, jednak nadal obawiasz się, że wybrany przez Ciebie specyfik może wywołać niepożądane reakcje? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie zalety wynikają z korzystania z żeli intymnych. Powiemy Ci, dlaczego tak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego produktu oraz przedstawimy składniki tego preparatu – zarówno te „dobre”, jak i te, których raczej należy się wystrzegać.

Dlaczego warto jest stosować żel intymny?

Powodów jest całe mnóstwo! Tego typu specyfik doskonale nawilża wrażliwe okolice i zmniejsza tarcie podczas stosunku, dzięki czemu zapobiega ewentualnym podrażnieniom oraz uszkodzeniom naskórka. Żel intymny zwiększa także skuteczność prezerwatyw, gdyż ułatwia poślizg – wtedy prawdopodobieństwo, że powierzchnia zabezpieczenia ulegnie przetarciu lub pęknięciu, jest naprawdę znikome. Jakby tego było mało, wiele z nich posiada również właściwości stymulujące, dlatego też doznania podczas stosunku są jeszcze bardziej intensywne. A to tylko początek całej listy zalet tego preparatu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Pod żadnym pozorem nie zastępuj żelu intymnego innym kosmetykiem, na przykład żelem pod prysznic czy balsamem do ciała. Gdy je użyjesz, może dojść do wystąpienia reakcji alergicznej lub nawet do zakażenia bakteryjnego bądź wirusowego. Dlaczego tak się dzieje? Gdyż zaburzają prawidłowy poziom pH pochwy. Zmieniają odczyn z lekko kwaśnego na zasadowy, przez co wytwarzają środowisko do namnażania się drobnoustrojów. W konsekwencji skóra w okolicach intymnych robi się zaczerwieniona, może także wystąpić nieprzyjemne pieczenie i swędzenie. A doskonale wiesz, że o wiele lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć.

Te komponenty powinny znaleźć się w składzie

Żel intymny najczęściej jest wytwarzany na bazie wody lub silikonu. Czasem dodaje się do niego również inne substancje, które mają na celu spotęgować uczucie nawilżenia. A niektóre z nich oprócz tego, że świetnie utrzymują prawidłowy poziom nawodnienia okolic intymnych, to mają doskonałe właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Jeśli na opakowaniu odszukasz informację, że w składzie specyfiku znajduje się sok z aloesu, wyciąg z rumianku czy też ekstrakt z kory dębu, to możesz śmiało go kupować. Warto także zwrócić uwagę na żele intymne z dodatkiem pantenolu, który ma fantastyczne działanie łagodzące.

Żele intymne

Składniki, których lepiej unikać

SLS to silnie wysuszający detergent – po użyciu preparatu, który zawiera ten komponent, możesz mieć mylne wrażenie nawilżenia, jednak szybko zaczyna zanikać. Staraj się nie kupować żeli intymnych, które mają go w swoim składzie.

Oleje, mimo tego, że genialnie wygładzają i nawadniają skórę twarzy i ciała, to zdecydowanie nie nadają się do stosowania jako lubrykanty. Te tłuste substancje mogą doprowadzić do uszkodzenia prezerwatywy oraz do infekcji miejsc intymnych lub pęcherza. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku gliceryny.

Teraz już wiesz, że żel intymny jest specyfikiem o wielowymiarowym działaniu. Warto z niego korzystać nie tylko podczas stosunku, lecz także w celu utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia pochwy. Naskórek w tamtych okolicach będzie o wiele bardziej uodporniony na uszkodzenia i przetarcia, a Ty na długo zapomnisz o podrażnieniach i nieprzyjemnym uczuciu suchości – również w trakcie ciąży!

Anna Chrząstek

Więcej z kategorii: Czas dojrzewania