Przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP) powoduje trudności w oddychaniu. Z czasem dolegliwości przybierają na sile. Rozedma i przewlekłe zapalenie oskrzeli to dwa najczęstsze schorzenia, które przyczyniają się do POChP. Na szczęście często można mu zapobiegać i leczyć. Sprawdź, kiedy warto pójść do pulmonologa!

Jakie są przyczyny przewlekłej choroby obturacyjnej płuc?

Jeśli lekarz pierwszego kontaktu sugeruje, że chorujesz na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), najprawdopodobniej skieruje Cię do pulmonologa. Wspomniane schorzenie dotyka zazwyczaj palaczy w średnim i starszym wieku. Problemy z oddychaniem z czasem mogą się nasilać, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Odpowiednie leczenie pozwala utrzymać kontrolę nad chorobą.

Palenie jest najważniejszym czynnikiem POChP, która obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Wspomniane schorzenia niejednokrotnie wywołane są biernym paleniem, zanieczyszczeniami powietrza, częstymi infekcjami dróg oddechowych w dzieciństwie. W grupie ryzyka znajdują się też osoby, które wdychają chemikalia, opary i kurz. Jednym z czynników ryzyka jest stan genetyczny zwany niedoborem alfa-1-antytrypsyny.

Pierwsze objawy POChP

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc może wskazywać uporczywy kaszel z flegmą i narastająca duszność, szczególnie podczas aktywności fizycznej. Wspomnianym objawom niejednokrotnie towarzyszą nawracające infekcje klatki piersiowej i uporczywy, świszczący kaszel. Dolegliwości zwykle wywołane są długotrwałym kontaktem z drażniącymi cząstkami stałymi lub gazami, najczęściej z dymu papierosowego. POChP zwiększa ryzyko chorób serca, raka płuc i wielu innych schorzeń.

Nowoczesne centrum medyczne DP MED współpracuje z wybitnymi specjalistami. Jeśli cierpisz na poważne schorzenie układu oddechowego, wybierz się do pulmonologa, który zleci odpowiednie badania, takie jak spirometria, testy alergiczne, RTG klatki piersiowej, gazometria czy próba wysiłkowa.

Aby spowolnić postęp choroby, powinieneś rzucić papierosy. Lekarz może zalecić inhalatory i leki, które ułatwiają oddychanie. W wielu przypadkach pomaga też rehabilitacja pulmonologiczna, czyli forma treningu układu oddechowego.

Kiedy warto wybrać się do pulmonologa?

Koniecznie umów się na wizytę u pulmonologa, jeśli palisz papierosy, jesteś biernym palaczem, chrapiesz, szybko się męczysz lub od dłuższego czasu kaszlesz. Jeżeli w pracy masz kontakt ze spalinami lub pyłami, niezwłocznie wybierz się do specjalisty.

Pamiętaj, by nie ignorować dolegliwości. Należy wdrożyć odpowiednie leczenie tak szybko, jak to tylko możliwe, zanim płuca ulegną znacznemu uszkodzeniu. Objawy przewlekłej choroby obturacyjnej płuc często nie pojawiają się, dopóki nie dojdzie do poważnego uszkodzenia płuc. Z czasem dolegliwości nasilają się, zwłaszcza jeśli pacjent nie rzuci papierosów. Przy odpowiednim postępowaniu można kontrolować objawy i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli dolegliwości nie ustępują lub pogarszają się, pomimo wdrożenia leczenia. Umów się do pulmonologa również wtedy, gdy zauważysz objawy zakażenia, takie jak gorączka lub zmiany w plwocinie. Natychmiast poszukaj pomocy medycznej, jeśli nie możesz złapać oddechu, masz sine usta lub szybkie bicie serca albo widzisz niewyraźnie.

Polecane artykuły