W obecnych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologa. Dzięki pomocy specjalisty ludzie uczą się pokonywać problemy, zyskują wiarę we własne siły, zaczynają rozumieć źródło swoich problemów. Nie tylko osoby dorosłe potrzebują pomocy psychologa. Dzieci i młodzież również często potrzebują wsparcia i rozmowy. Dziecięcy świat jest bardzo skomplikowany, pełen lęków i trudnych przeżyć. Wiele dzieci i młodzieży nie umie sobie znaleźć w nim miejsca, czują się źle i samotnie. To powoduje szereg niekorzystnych zmian w zachowaniu młodego człowieka. Warto obserwować dziecko i w sytuacji, gdy nie jesteśmy sami w stanie pomóc, umówić się na konsultacje do poradni psychologicznej.

Specjalista od dziecięcych smutków

Psycholog dziecięcy – specjalista od dziecięcych smutków

Każde dziecko rozwija się inaczej, ale są pewne sytuacje, które powinny wzbudzić niepokój rodziców. Lepiej dmuchać na zimne, niż potem żałować, że przeoczyliśmy ważny problem. W pierwszych latach życia niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić do wizyty u psychologa w Toruniu jest brak kontaktu dziecka z najbliższymi. Jeżeli maluch unika kontaktu wzrokowego, nie reaguje na imię, wydaje się nieobecny i wycofany, warto skonsultować to ze specjalistą. Innym niepojącym sygnałem jest nagła zmiana zachowania. Jeżeli dziecko staje się agresywne, bardzo impulsywne lub przeciwne, ciche i zalęknione, warto sprawdzić, co jest tego przyczyną. Czasami pojawiają się sygnały płynące z ciała, maluch zaczyna się moczyć, jąkać, skarży się na ból brzuszka, ma tiki. To objawy nerwicowe, świadczące, że dzieje się coś złego. Sytuacja może być to spowodowana przykrymi zdarzeniami ze szkoły czy podwórka, wyśmiewaniem czy poczuciem wyobcowania. Często konsultacje ze specjalistą sugerują nauczyciele czy dalsza rodzina. Warto o tym pomyśleć, bo dziecko w obcym miejscu może zachowywać się zupełnie inaczej niż w bezpiecznym domu. Psycholog Toruń pomoże ustalić przyczyną problemów i pomoże uporać się małemu pacjentowi z problemami.

Psycholog dziecięcy

Duże problemy w małych główkach

Dzieci są bardzo wrażliwe i mocno przeżywają to, co się wokół nich dzieje. Jeżeli w domu dzieje się coś niedobrego, umiera ktoś bliski, rodzice rozwodzą się, odchodzi ukochany zwierzak, młody człowiek często nie umie sobie z tym poradzić. W przypadku trudnej sytuacji życiowej pomocna może być konsultacja u psychologa, który pomoże dziecku uporać się z ciężkimi przeżyciami. Pomoc psychologa jest niezastąpiona w przypadku niskiej samooceny, nieśmiałości czy stanów depresyjnych. Wsparcie jest niezbędne, gdy dziecko cierpi na poważne zaburzenia, np. bulimię, anoreksje czy jest uzależnione od multimediów. Rozmowa z osobą z zewnątrz jest często pomocna, zwłaszcza dla starszych dzieci i młodzieży. Psycholog w Toruniu pomoże znaleźć dystans i ułatwi przejście przez trudny okres. Psycholog dziecięcy pomaga również dzieciom z zaburzeniami rozwoju, np. autyzmem, ADHD czy zespołem Aspergera. Może przeprowadzać różnego typu diagnozy oraz przeprowadzać diagnozy psychologiczne.

Jak znaleźć dobrego psychologa dziecięcego?

Jak znaleźć dobrego psychologa dziecięcego?

Dzieci to bardzo wymagający pacjenci, dlatego psycholog, do którego trafią, musi być przyjazny i wzbudzający zaufanie młodego człowieka. Ważne jest wzajemne zaufanie, bo tez tego nie można mówić o prawidłowym wsparciu i pomocy. Oczywiście istotne są kompetencje, doświadczanie i ciągle podnoszenie swoich kwalifikacji. Psycholog dziecięcy musi współpracować z rodzicami, aby razem z nimi wspierać dziecko. Ważne, aby pomagał opiekunom i pokazywał im jak postępować z dzieckiem. Wsparcie może być prowadzone w formie kilku spotkań lub psychoterapii. Forma pomocy jest zależna od problemu oraz wieku dziecka. Psycholog Toruń ma wszystkie niezbędne cechy, aby pomagać małym pacjentom i ich rodzicom

 

Więcej z kategorii: Choroby i zaburzenia psychiczne