Do jednych z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej jest usuwanie wszelkich znamion i pieprzyków. Są one powodem licznych kompleksów i obniżenia poczucia własnej wartości, ponieważ kojarzą się z nieestetycznymi śladami na skórze. Tym samym zabieg ten można wykonać zarówno w aspekcie estetycznym, jak i typowo zdrowotnym. Wiele znamion w późniejszym czasie może przekształcić się w czerniaka – złośliwy nowotwór skóry.

Do usuwania wszelkich zmian skórnych w https://chirurgiawroclaw.pl/laserowe-usuwanie-pieprzykow-znamion-wroclaw/ z powodzeniem stosuje się technikę laserową, która jest szybka, nieinwazyjna i bezbolesna. Z tego względu zarówno lekarze, jak i Pacjenci chwalą sobie zastosowanie lasera CO2. Zdarzają się jednak takie przypadki, gdzie laser jest niewskazany. W takim przypadku alternatywą zostaje ingerencja chirurgiczna.

Usuwanie znamion i pieprzyków – od czego zacząć

Początkowo niewinnie wyglądająca zmiana skórna z czasem może stać się przyczyną niebezpiecznych problemów zdrowotnych. Z tego powodu w literaturze medycznej tak często podkreśla się znaczenie obserwowania swojego ciała, szczególnie zwracając uwagę na kształt, wielkość oraz kolor danych miejsc. Wszelkie niepokojące sygnały powinny być omawiane z lekarzem.

Cechą profesjonalnych klinik medycyny estetycznej jest wcześniejsze przeprowadzenie konsultacji medycznej z Pacjentem, zanim podejdzie on do zabiegu. Celem takiego spotkania jest poddanie się badaniu dermatoskopowemu. Lekarz ogląda wtedy pieprzyk lub inną zmianę skórną i ocenia, czy predysponuje do tego, aby wraz z upływem czasu przekształcić się z postać złośliwą. Dodatkowo podczas konsultacji lekarz wyklucza potencjalne przeciwwskazania zabiegowe. Jeżeli Pacjent wykazuje się dobrym zdrowiem, zostaje wyznaczony termin usunięcia zmiany skórnej.

Rodzaje pieprzyków i ich cechy charakterystyczne

Pieprzyki nazywa się także znamionami barwnikowymi. Mogą być zarówno wrodzone, jak i pojawiają się wraz z wiekiem. Powstają poprzez przerost melanocytów i komórek pigmentowych skóry. Wyróżnia się:

  • Formę łagodną, charakteryzującą się symetrycznym kształtem i regularną budową. Są one efektem ekspozycji skóry na działanie promieni ultrafioletowych i zazwyczaj ten tym znamion człowiek nabywa w czasie okresu dzieciństwa.
  • Formę atypową, odróżniającą się od łagodnych zmianą asymetrycznym kształtem. Zwiększa to ryzyko przemiany pieprzyka w zmianę nowotworową. Tego typu znamiona należy chronić przed działaniem promieni słonecznych.

Aby zwiększyć własne bezpieczeństwo, wszelkie zmiany na skórze należy poddawać regularnym obserwacjom. Szczególną uwagę należy zwrócić na jej zabarwienie i rozmiar. Jeśli zmienia ona swój wygląd, np. zaczyna wyrastać ponad skórę, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Na czym polega laserowe usuwanie znamion?

Sposób działania lasera CO2 opisuje się jako odparowanie tkanek ze względu na przemianę wody, która znajduje się w przestrzeniach pomiędzy komórkami. Zostaje ona przekształcona w parę wodną. Efektem tego jest termiczne zniszczenie problematycznych  komórek skóry. Stosując technikę laserową, lekarz jest w stanie przeprowadzić swoją pracę bezkontaktowo, dzięki czemu ma on zagwarantowaną całkowitą czystość pola operacyjnego. Dodatkowo minimalizuje się ryzyko krwawienia, ponieważ w sposób natychmiastowy dochodzi do koagulacji naczyń krwionośnych.

Duży komfort podczas usuwania znamion i zmian skórnych gwarantuje się Pacjentom ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego. Zwykle wystarcza ono na eliminację bólu przez kilkadziesiąt minut. Jest to korzystne szczególnie w przypadku zabiegów, gdzie usuwane jest kilka zmian skórnych lub kiedy są one szczególnie głębokie. W większości przypadków jeszcze przez jakiś czas od momentu wyjścia z gabinetu Pacjent odczuwa jeszcze działanie znieczulenia.

Warto dodać, że zawsze poddawane ingerencji medycznej miejsce na skórze zostaje odkażone, a dopiero potem nanosi się specjalistyczny znieczulający krem. Dużym atutem lasera jest jego precyzja działania, co powoduje odparowanie jedynie wybranej tkanki, bez naruszania tych sąsiadujących. Zamykane są także naczynia krwionośne, dzięki czemu Pacjent nie krwawi.

Efekty zabiegu

Zabiegi przeprowadzane z życiem lasera CO2 umożliwiają szybkie i bezpieczne pozbycie się problematycznych znamion skórnych, a także z ich pomocą skutecznie usuwa się wszelkie przebarwienia i brodawki. Dużym atutem jest szybkość działań medycznych, a także bezbolesność całej procedury. Wielu Pacjentów chwali sobie to, iż po zabiegu nie pozostają żadne nieestetyczne ślady, takie jak np. blizny, które charakterystyczne są dla zabiegów chirurgicznych z użyciem skalpela.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt jest stały ze względu na fakt, iż usunięta zmiana w późniejszym czasie nie odrasta. Co nie zmienia faktu, że każdy fragment odsłoniętej skóry narażony jest na negatywne działanie promieni słonecznych, przez co istnieje konieczność stosowania odpowiedniej ochrony, szczególnie w tych miejscach, które zostały poddane działaniom lasera. Zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Jest to o tyle ważne, że pod wpływem niekorzystnych czynników, z czasem mogą pojawić się nowe zmiany skórne, takie jak znamiona i pieprzyki Z tego powodu należy kontrolować stan swojej skóry, a w razie zaobserwowania niepokojących objawów udać się do specjalisty, który za pomocą dermatoskopu oceni zagrożenie wynikające z posiadania danego znamiona.

Zalecenia przed zabiegiem

Nie ma konieczności wcześniejszych, specjalnych przygotowań. Jedynym warunkiem jest pomyślne przejście przez konsultację medyczną, która zdiagnozuje stan zdrowia Pacjenta oraz oceni zagrożenie wynikające z posiadania danego znamiona. Następnie zostanie wyznaczony termin zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu należy zastosować się do wszelkich zaleceń lekarskich, w szczególności należy:

  • Dbać o higienę i czystość obszaru poddawanego ingerencji laserowej,
  • Nie stosować kosmetyków lub leków, które nie są zalecane przez lekarza w miejscach, gdzie zmiany były usuwane,
  • Unikać moczenia podrażnionych miejsc,
  • Zrezygnować na czas od dwóch do sześciu miesięcy od zabiegu z opalania, zarówno w solarium, jak i w naturalnym słońcu.

Przeciwskazania

Jak przed każdym zabiegiem, tak w przypadku usuwania pieprzyków i znamion, lekarz musi ocenić stan zdrowia Pacjenta i wykluczyć istnienie poszczególnych przeciwwskazań, do których zalicza się:

  • Wszelkie infekcje – zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i grzybicze,
  • Opalenizna,
  • Tendencja do tworzenia się blizn przyrostowych lub keloidów,
  • Nieunormowana cukrzyca,
  • Choroby nowotworowe,
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • Zażywanie leków światłouczulających,
  • Bielactwo,
  • Łuszczyca.

Czy wiek Pacjenta ma znaczenie?

Wiek Pacjenta nie ma większego znaczenia, dużo ważniejszy jest ogólny stan jego zdrowia. Tym samym laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych jest względnie bezpieczne dla każdego. Laser pozwala na szybką, bezbolesną i nienaruszającą w inne tkanki ingerencję medyczną, dlatego sprawdza się w przypadku każdej grupy wiekowej Pacjentów. Lekarze posiadają na swoich kontach liczne sukcesy związane z wykorzystaniem lasera zarówno w przypadku osób dorosłych, dzieci, jak i u osób starszych.

Polecane artykuły