Leczenie ortodontyczne często przebiega przez długi czas, nic więc dziwnego, że w trakcie terapii mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Pacjenci często nie wiedzą, jak postępować w przypadku, gdy konieczne będzie leczenie zębów podczas noszenia aparatu stałego lub co zrobić w przypadku ciąży. Jakie są najczęstsze wątpliwości pacjentów ortodontycznych?
Stały aparat ortodontyczny a problemy ze zdrowiem zębów
Stany zapalne zębów i dziąseł mogą dotknąć każdego i zazwyczaj wymagają interwencji lekarza stomatologii, który pomoże złagodzić dolegliwości i poprawi zdrowie zębów. Obawa pacjentów ortodontycznych wynika z tego, że nie wiedzą oni, czy możliwe jest leczenie zębów przy założonym stałym aparacie. Nie powinien to być powód do obaw, ponieważ dobry dentysta poradzi sobie z leczeniem zębów bez ściągania aparatu.
Z kolei w przypadku uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej, takich jak afty, pomocne może być zastosowanie specjalnego żelu, spray’u lub płynu do płukania jamy ustnej o działaniu na składnikach łagodzących i powlekającym uszkodzone tkanki. Można je kupić w aptece bez recepty. Sprawdzają się preparaty zawierające poliwinylopirolidon i kwas hialuronowy, gdyż wykazują silne właściwości bioadhezyjne, więc długo trzymają się na zmienionej chorobowo tkance, wspomagają naturalne gojenie owrzodzenia i łagodzą dolegliwości bólowe.
W przypadku większych problemów ze zdrowiem zębów, dziąseł i jamy ustnej, jak np. zaawansowana próchnica, ropień czy rozległa rana — konieczna jest poważniejsza interwencja. Może się wtedy okazać, że niezbędne jest odkręcenie zamka w aparacie. Nie każdy stomatolog będzie miał do tego odpowiednie narzędzia, dlatego przed wizytą warto poinformować lekarza o tym, że jesteśmy w trakcie leczenia ortodontycznego, a wtedy on poda nam szczegółowe instrukcje postępowania.
Aparat ortodontyczny a ciąża
Co zrobić, gdy podczas przygotowywania do leczenia ortodontycznego lub w jego trakcie okaże się, że pacjentka jest w ciąży? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie ma jednej reguły. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który zdecyduje, czy na danym etapie można kontynuować leczenie. Większość specjalistów zaleca odczekanie do porodu i zakończenia okresu połogu.
Czy z aparatem ortodontycznym można wykonać leczenie kanałowe?
Jeżeli podczas noszenia aparatu zajdzie konieczność leczenia kanałowego, trzeba to zrobić, ponieważ nieleczony ząb będzie powodował zwykle znaczne dolegliwości bólowe, często trudne do wytrzymania. W takim przypadku niestety zachodzi konieczność ściągnięcia aparatu i jego ponownego założenia po zagojeniu zmian. Okres ten może trwać nawet do sześciu miesięcy, jednak powinien być dokładnie kontrolowany przez dentystę oraz ortodontę.
Aparat ortodontyczny a badania radiologiczne i rezonans magnetyczny
Badania te nie muszą mieć bezpośredniego związku z jamą ustną, a jednak obecność aparatu w tym przypadku budzi pewne wątpliwości. Warto zapytać o to ortodontę, jednak prześwietlenie zębów oraz innej części ciała może odbyć się podczas noszenia aparatu. Podobnie jest z rezonansem magnetycznym. Co prawda, w niektórych klinikach lekarz może nakazać zdjęcie aparatu do badania, jednak według najnowszych doniesień nie stanowi on przeciwwskazania do jego wykonania.
U pacjentów ortodontycznych dość często pojawia się niepewność dotycząca leczenia zębów przy jednoczesnym noszeniu aparatu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dla pewności zawsze warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie ortodontyczne.
Rekomendacje:
Niżankowska-Jędrzejczyk A., Selection of patients for orthodontic treatment: the effect of the decision-making system employed. A Polish epidemiological study. J Stoma, 2015; 68.
Majewski S., Współczesna protetyka stomatologiczna. Podstawy teoretyczne i praktyka kliniczna. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.