Nie ulega wątpliwości, że uzależnienia są problemem bardzo dużej liczby osób. Dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najpowszechniejsze jest nadal uzależnienie od alkoholu, które w niekorzystny sposób działa zarówno na nasze ciało, jak i na nasz umysł. Doskonale byłoby więc podjąć z nim walkę. Na czym jednak polega terapia alkoholizmu?

Niezbędny jest detoks alkoholowy.

Najtrudniejszym dla osób uzależnionych momentem jest detoksykacja organizmu. Jest to jednak etap konieczny, aby można było pokonać problem alkoholizmu. Detoks alkoholowy ma najczęściej miejsce w ośrodku zamkniętym. Osobie uzależnionej może dokuczać głód alkoholowy, co jest niezwykle nieprzyjemnym zjawiskiem.

Zespołowi odstawiennemu towarzyszy również szereg innych nieprzyjemnych objawów. Na szczęście, ośrodki zamknięte dysponują wykwalifikowaną oraz doświadczoną kadrą lekarską, która dba o komfort pacjenta. Podczas detoksu monitorowane są oczywiście ważne funkcje życiowe pacjenta.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wykonywane są także liczne badania obrazowe i laboratoryjne. Po przejściu przez etap detoksu konieczne jest poddanie się terapii psychologicznej.

Poznaj zalety terapii psychologicznej.

Każdy alkoholik, który chce pokonać uzależnienie, powinien poddać się terapii psychoterapeutycznej lub psychologicznej. Tę pierwszą może prowadzić psychoterapeuta, natomiast tę drugą psycholog.

Dzięki terapii pacjent nauczy się kontrolować swoje uzależnienie. Dowie się również, co sprawiło, że stał się alkoholikiem. Oczywiście nie zawsze dadzą się ujawnić wszystkie przyczyny alkoholizmu. W zdecydowanej większości przypadków możliwe będzie jednak poznanie mechanizmów, przez które wplątaliśmy się w uzależnienie od alkoholu.

Aby terapia była skuteczna, pacjent musi spotykać się ze swoim terapeutą przynajmniej jeden raz w tygodniu. W przypadku zaawansowanego uzależnienia warto jednak zwiększyć częstotliwość spotkań terapeutycznych.

Prywatny czy publiczny ośrodek?

Jeżeli problem alkoholizmu jest zaawansowany, leczenie pacjenta w warunkach ambulatoryjnych może okazać się niewystarczające. Dobrze byłoby wówczas postarać się o miejsce w ośrodku leczenia chorób alkoholowych. Możemy wybrać zarówno ośrodek publiczny, jak i prywatny.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku tych pierwszych, czas oczekiwania na przyjęcie może być zdecydowanie dłuższy niż w przypadku ośrodków prywatnych. Nie musimy jednak liczyć się z kosztami pobytu w nim.

Zaletą ośrodków prywatnych jest bez wątpienia wysoki komfort leczenia. Pacjent może zająć pokój jednoosobowy, jeżeli nie lubi kontaktu z innymi osobami. W ośrodku publicznym może być to niemożliwe. Prywatne ośrodki terapii alkoholizmu są również atrakcyjniejsze pod względem wizualnym.

Pacjentom serwowane są apetyczne i smaczne posiłki. Ma on także dostęp do komfortowego pokoju. Warto także zaznaczyć, że w prywatnych ośrodkach terapeutycznych pacjenci mają znacznie szerszy dostęp do różnego rodzaju usług. Częściej spotykają się ze swoimi lekarzami oraz terapeutami.

Więcej dowiesz się na https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/leczenie-alkoholizmu/

Polecane artykuły