Wzdęty brzuch wiąże się często z uczuciem dyskomfortu i ciężkości w żołądku. Zazwyczaj jego przyczyną jest przejedzenie lub zjedzenie zbyt dużej ilości nieodpowiednich produktów. Jeżeli jednak wzdęcia dokuczają nam często, warto zastanowić się nad ich przyczyną, gdyż mogą mieć one związek z innymi zaburzeniami. Co oznaczają ciągłe wzdęcia?

Wzdęty brzuch – zła dieta

Najpowszechniejszą przyczyną częstych wzdęć jest po prostu źle prowadzona dieta. Wzdęciom sprzyja przejadanie się oraz spożywanie dużych ilości ciężkostrawnych pokarmów. Wśród takich produktów wyróżniamy:

  • smażone mięso;
  • produkty z dużą ilością błonnika (błonnik wspomaga pracę jelit, jednak w zbyt dużej dawce może powodować wzdęcia);
  • rośliny strączkowe i warzywa kapustne.

Objawy mogą zostać pogłębione poprzez jedzenie w pośpiechu, rozmowę w trakcie jedzenia (łykanie zbyt dużych ilości powietrza) czy palenie papierosów.

Wzdęty brzuch – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie, którego jednym z objawów jest właśnie wzdęty brzuch. Do tej pory przyczyna choroby nie została dokładnie poznana, jednak szacuje się, że problem może dotyczyć nawet 15% całego społeczeństwa. Oprócz wzdęć przy IBS występują także:

Dolegliwości mogą nasilać się pod wpływem stresu, szacuje się, że stanowią wynik długotrwałego zażywania leków, błędów żywieniowych lub nieleczonych nietolerancji pokarmowych. Leczenie IBS polega głównie na leczeniu objawowym, stosowaniu probiotyków oraz leków wspomagających. Jeżeli dolegliwości są ciężkie, lekarz może zlecić specjalną terapię i przepisać odpowiednią dietę.

Wzdęty brzuch – nietolerancje pokarmowe

Wzdęcia są jednym z objawów nietolerancji i alergii pokarmowych. Stanowią też typowy symptom celiakii, czyli nietolerancji glutenu. Mogą jednak pojawić się także przy nietolerancji laktozy. W przypadku gdy nasz organizm ma problemy z trawieniem pewnych składników, jedyną skuteczną terapią jest prowadzenie odpowiedniej diety. Można też stosować różne środki wspomagające, przepisane przez lekarza. Oprócz wzdęć objawami nietolerancji mogą być:

  • biegunki;
  • zaparcia;
  • bóle brzucha;
  • nudności;
  • wymioty;
  • utrata masy ciała;
  • niedobory pokarmowe;
  • ciągłe zmęczenie;
  • ogólne pogorszenie samopoczucia.

Ciągle wzdęty brzuch, a zaparcia

Przy zaparciach wzdęty brzuch zdarza się bardzo często. Wynika to z utrudnionego wydalania nadmiaru gazów z jelit, czego powodem jest zalegający stolec. O zaparciach mówimy, gdy występuje zmniejszona liczba wypróżnień (do 2 na tydzień), potrzeba silnego parcia i uczucie zalegającego stolca w jelitach, a także uczucie niepełnego wypróżnienia. Aby pozbyć się zaparć, zaleca się zmianę diety na zawierającą więcej błonnika i wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennego planu. Można wspomagać się także ziołowymi suplementami diety i lekami rozkurczowymi.

Wzdęty brzuch może wynikać z błahych przyczyn i czasem wystarczy zmiana trybu życia, aby poradzić sobie z problemem. Jeżeli jednak nie potrafimy ustalić przyczyny dolegliwości, warto skontaktować się z lekarzem.

Polecane artykuły