Organem, który jest bezpośrednio związany z naszą wagą jest trzustka. Wspomaga nie tylko trawienie, ale odgrywa również ważną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi, wytwarzając enzym – insulinę.

Dzięki niej nasze ciało otrzymuje cukier w postaci energii, reguluje także nasz metabolizm. Odpowiada m.in. za nasz apetyt i magazynowanie tłuszczu. Im więcej cukru w naszej krwi, tym więcej insuliny musi wyprodukować trzustka. Stąd też przyczyna przyrostu masy ciała i trudność nadmierną wagą.

Poziom insuliny

Jeżeli starasz się intensywnie zrzucić dodatkowych kilogramów, a twój trud nie przynosi żadnych efektów warto sprawdzić swój poziom insuliny.

Oto wskazówki, dzięki którym obniżysz poziom insuliny we krwi oraz pozbędziesz się niechcianych kilogramów

Staraj się ćwiczyć codziennie minimum 30 minut

Może to być każda aktywność: intensywny trening, joga, jazda na rowerze czy też zwykły spacer. Ważne jest, aby pobudzać stale mięśnie do pracy i pobierania energii, czyli spalaniu cukru. W ten sposób możemy naturalnie obniżyć poziom insuliny. Regularny trening wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia i samopoczucia oraz pozwala cieszyć się piękną sylwetką.

codzienne ćwiczenia

Unikaj węglowodanów i częściej spożywaj białko

Głównym źródłem cukru są węglowodany, dlatego też po ich spożyciu poziom insuliny diametralnie wzrasta. Jeżeli będziemy ich unikać, a częściej w diecie sięgać po białko, utrzymamy odpowiedni stan cukru i zapewnimy organizmowi wymaganą energię. Białko znajdziemy w takich produktach jak: twaróg, jaja, ryby, chude mięso.

Węglowodany i białko

Pozbądź się wyrafinowanych węglowodanów, w zamian sięgnij po te złożone

Węglowodany wyrafinowane, to te, które są szybko trawione, należą do nich m.in. słodycze, napoje gazowane i słodzone. Powodują skoki cukru we krwi. Ogranicz spożywanie tych węglowodanów i częściej sięgaj po złożone, są nimi: brązowy ryż, komosa ryżowa, jęczmień, rośliny strączkowe i wiele innych, ponieważ do ich rozpadu dochodzi znacznie dłużej, cukier uwalniany zostaje ze stałą szybkością.

Ogranicz cukier w każdej postaci

Jeśli musisz sięgaj po słodkie dania okazjonalnie, bowiem słodka i przetworzona żywność ma wysoką zawartość cukru i może powodować znaczny wzrost poziomu insuliny.

Bez cukru

Wprowadź dietę ułamkową

Staraj się jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Rozdziel posiłki na 5-6 porcji o bogatej różnorodności. Pamiętaj o zbilansowanych posiłkach i właściwej proporcji węglowodanów, tłuszczów i białek.

Zwalcz źródło stresu

To niewiarygodne, ale również wpływa na wzrost insuliny i często powoduje otyłość. Wprowadzaj ćwiczenia rozluźniające i oddechowe z elementami medytacji, aby ukoić nerwy.

Już teraz sprawdź swój poziom insuliny i umów się na wizytę u lekarza.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi to klucz do pozbycia się nagromadzonych kilogramów. Pamiętaj o systematyczności i konsekwencji w swoich codziennych wyborach.



Polecane artykuły