Ubieganie się o pracę, w przypadku której istnieje realne ryzyko przenoszenia choroby zakaźnej przez pracownika na inne osoby, wiąże się z koniecznością wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych. Na czym polegają i jak wygląda procedura wyrobienia książeczki sanepidowskiej? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Badania sanepidowskie – kto powinien je wykonać?
Przeprowadzenie badań epidemiologicznych przed podjęciem nowej pracy dotyczy pracowników różnych branż. W głównej mierze do ich wykonania zobowiązane są osoby zatrudnione w gastronomii, ale nie tylko. Kto zatem powinien wyrobić ten dokument? Lista jest dość długa:
- Kucharz, pomoc kuchenna;
- Kelner, barista;
- Pracownik sklepu spożywczego;
- Pracownik zakładów produkcyjnych;
- Pracownik szpitala;
- Pracownik mający kontakt z dziećmi do 6. Roku życia (np. nauczyciel wychowania przedszkolnego);
- Pracownik miejsc/placówek, w których przebywa duża liczba osób
Do wykonania badań sanepidowskich , na wniosek pracodawcy, zobowiązane są wszystkie osoby po 16. roku życia, bez względu na to czy praca ma charakter stały, czy też tymczasowy.
Na czym polegają badania sanitarno-epidemiologiczne?
Chcąc wyrobić książeczkę sanepidowską w pierwszej kolejności należy zgłosić się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W ciągu trzech kolejnych dni konieczne jest dostarczanie tam próbek kału w celu przeprowadzenia badań pod kątem nosicielstwa m.in. pałeczek Salmonella i Shigella czy pałeczek duru brzusznego. Po uzyskaniu wyników badań, należy udać się z nimi do lekarza medycyny pracy, który na ich podstawie podejmuje decyzję o:
- braku przeciwwskazań do piastowania danego stanowiska pracy;
- czasowym bądź trwałym przeciwwskazaniu do pracy.
Jeśli w próbkach badanego kału u pacjenta nie wykryto pałeczek należących do rodzaju Salmonella i Shigella, specjalista wystawia orzeczenie do celów sanitarno- epidemiologicznych. Na samym końcu dokonuje on wpisu do książeczki sanepidowskiej. Jej ważność nie jest regulowana przepisami. O tym, jak długo ważne jest orzeczenie decyduje lekarz. Warto jednak podkreślić, że przedłużenie książeczki sanepidowskiej nie wiąże się z koniecznością ponownego wykonywania badań kału. Wystarczy jedynie zgłosić się do lekarza ze starymi wynikami. W wybranych przypadkach, może on jednak zlecić ponowne przeprowadzenie analizy próbek pacjenta.
Wyrobienie książeczki sanepidowskiej – Poznań
Jeśli jesteś mieszkańcem Poznania lub okolic i poszukujesz miejsca, gdzie w krótkim terminie otrzymasz orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, sprawdź ofertę: neoMedica.pl/książeczka-sanepidowska-Poznań/ Wyrobienie książeczki sanepidowskiej w Poznaniu nie musi być wiązać się z wielotygodniowym oczekiwaniem. Wystarczy zgłosić się do Centrum Medycznego Neomedica w celu ustalenia dogodnego terminu, a następnie przybyć na wizytę lekarza medycyny pracy z aktualnymi wynikami badań kału, przeprowadzonymi przez sanepid (Państwowa Inspekcja Sanitarna).