Krwotoki z nosa są często spotykaną dolegliwością wśród osób w każdym wieku. Ich przyczyn może być wiele – od przesuszonej śluzówki nosa, przez osłabienie organizmu po urazy wewnętrzne. Warto wiedzieć, jak zatrzymać krwotok z nosa, aby w sytuacji jego wystąpienia nie narazić się na zbyt dużą utratę krwi.

Warto również zanegować prawidłowość niektórych domowych metod zatrzymywania krwotoku. Najbardziej krzywdzącą praktyką jest odchylanie głowy do tyłu. Powoduje to bowiem zalewanie zatok i znacznej części układu oddechowego przez krew. Później zasycha ona, a wewnątrz naszego ciała osadzają się skrzepnięte kawałki krwi, które utrudniają oddychanie.

Co zrobić zaraz po wystąpieniu krwotoku z nosa?

Kiedy w jakiejś sytuacji niespodziewanie występuje u nas krwotok jak najszybciej uciśnijmy skrzydełka nosa i przyłóżmy do nozdrzy chusteczkę, ręcznik papierowy lub kawałek papieru toaletowego. Dzięki temu unikniemy zabrudzenia naszych ubrań, rąk i podłogi bądź mebli.

Następnie przybierzmy pozycję siedzącą, lekko pochyloną do przodu. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia zimnego okładu – pozostajemy w tej pozycji dopóki krwawienie nie ustąpi -dodaje Magdalena Złoczewska, redaktorka w serwisie poprostuzdrowo.pl.

Podczas gdy znajdujemy się w miejscu, gdzie znajdziemy lód lub specjalny zimny okład – przyłóżmy go do karku i okolic czołowych. Używając lodu pamiętajmy jednak, aby zabezpieczyć go dodatkowo szmatką lub kawałkiem ubrania. Jako okładu możemy użyć również zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika papierowego lub materiałowego. Ważne, aby obniżyć ciśnienie krwi i doprowadzić do jej lekkiego zgęstnienia. Krwotok będzie wtedy mniej obfity, dzięki czemu szybciej zakrzepnie.

Kiedy warto zwrócić się do lekarza z krwotokami z nosa?

W sytuacji, gdy pomimo zastosowanych metod zatrzymania krwotoku z nosa on dalej trwa lub się nasila – powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy i wezwać pomoc.

Jednak oprócz tego jak zatrzymać krwotok z nosa, powinniśmy wiedzieć również, kiedy udać się z tą dolegliwością do lekarza. Odpowiedź brzmi – zawsze wtedy, kiedy częstotliwość krwotoków jest niepokojąca. Jeśli bowiem zdarza nam się to raz na kilka miesięcy, nie ma potrzeby interwencji. Jednak w chwili, kiedy trzeci dzień z rzędu występuje kilkukrotne krwawienie – musimy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Jak zatrzymać krwotok z nosa? Co może zalecić nam lekarz?

W zależności od przyczyny, lekarz może zalecić nam różne postępowanie w kwestii tego jak zatrzymać krwotoki z nosa na stałe. Bardzo często w takich sytuacjach specjaliści przepisują leki zwiększające krzepliwość krwi. Podczas ich zażywania bardzo ważne jest trzymanie się zaleconych dawek. Zbyt duże dawkowanie może bowiem doprowadzić do powstawania zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych.

Krzepliwość krwi jest również regulowana przez witaminę C. Dlatego lekarze często sięgają także po nią. Oprócz wymienionych medykamentów możemy w zależności od przyczyn otrzymać także lekkie leki obniżające ciśnienie krwi lub takie, które nawilżają śluzówkę nosa i zapobiegają pękaniu skóry.

Jak zapobiegać występowaniu krwotoków z nosa na co dzień?

Profilaktyka w kwestii krwotoków z nosa obejmuje przede wszystkim suplementację witaminą C – jednak nie tylko. Jeśli przyczyną krwawienia jest w naszym przypadku sucha śluzówka, zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń w mieszkaniu – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy korzystamy z ogrzewania. Wietrzenie pozwoli na zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Warto również suszyć pranie na grzejnikach, zamiast na suszarce.

Kwestia profilaktyki w przypadku innych przyczyn może okazać się nieco bardziej problematyczna. Możemy na przykład zażywać napary z ziół uspokajających, które obniżą ciśnienie krwi. Powinniśmy również unikać wszelkich sytuacji, w których możemy uszkodzić wnętrze naszego nosa.

Jeśli będziemy pamiętać o wyżej omawianych kwestiach, nie powinniśmy mieć problemu z tym jak zatrzymać krwotok z nosa. Nie zapominajmy również o profilaktyce i nie bójmy się zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli intensywność lub częstotliwość krwawienia wyda nam się zbyt duża.

Polecane artykuły