Odsłonięte szyjki zębowe to jedna z chorób przyzębia, związana z obniżaniem się i cofaniem dziąseł. Nieleczony problem może przyczyniać się do występowania dolegliwości bólowych i wywoływać nadwrażliwość zębów, a w konsekwencji prowadzić nawet do ich utraty. W celu uniknięcia powikłań konieczna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Dlaczego odsłaniają się szyjki zębowe?

Odsłonięta szyjka zębowa często powstaje na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, czyli nieprawidłowego szczotkowania zębów. Jednak powodów występowania tego schorzenia jest zdecydowanie więcej.

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny:

  • cofanie się dziąseł – naturalny proces, który postępuje wraz z wiekiem,
  • paradontoza,
  • nieprawidłowe mycie zębów,
  • powikłania, które pojawiają się w następstwie leczenia ortodontycznego,
  • nieprawidłowa budowa anatomiczna dziąsła otaczającego,
  • odkładanie się kamienia nazębnego.

Do głównych objawów, które powinny nas zaalarmować, zaliczamy: ból przy spożywaniu gorących lub zimnych posiłków i napojów, nadwrażliwość na kwaśne produkty czy dyskomfort odczuwany podczas mycia zębów. Co możemy zrobić, żeby zminimalizować problem?

Domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe

Odkryte szyjki zębowe leczy się przede wszystkim w gabinecie stomatologicznym. Zanim dojdzie do rozwoju schorzenia, kluczowa jest profilaktyka, czyli odpowiednia, codzienna higiena jamy ustnej. Warto zacząć od regularnego mycia zębów – minimum 2 razy dziennie przez co najmniej 2 minuty, czyli tak, aby dokładnie usuwać resztki pokarmowe. Również sam sposób szczotkowania ma niebagatelne znaczenie. Pamiętajmy, że nie powinno być ono zbyt delikatne (nie usuniemy wtedy płytki nazębnej), ani zbyt mocne, ponieważ za duży nacisk, np. twardą szczoteczką, może prowadzić do mechanicznego drażnienia dziąseł, a w konsekwencji ich obniżania się.

Nieprzyjemne objawy pozwala zminimalizować także odpowiednia dieta, w której powinno znajdować się dużo witamin i minerałów, które są obecne m.in. w warzywach i owocach. Niezmiernie istotne jest też unikanie palenia papierosów. Najlepiej ograniczyć spożywanie produktów, które dodatkowo niszczą szkliwo, takie jak słodycze czy gazowane napoje. Jednak w przypadku odsłonięcia szyjki, kluczowe jest podjęcie szybkiego i profesjonalnego leczenia, ponieważ same domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Zbagatelizowanie problemu może wywołać objawy takie jak ból i nadwrażliwość zębów.

Jak leczy się odsłonięte szyjki zębowe?

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych powinien przeprowadzić stomatolog, w trudniejszych przypadkach nawet chirurg. W klinice Warsaw Dental Center istnieje możliwość umówienia się na profesjonalny zabieg, który pozwoli szybko i skutecznie zadbać o zdrowie jamy ustnej i przeciwdziałać rozwojowi choroby. Jakie sposoby leczenia są najczęściej wykorzystywane?

Scalling – to podstawowa metoda stosowana w chorobach przyzębia, podczas której kamień nazębny oraz płytka bakteryjna są usuwane z koron i powierzchni korzeni – dzięki czemu eliminuje się infekcje oraz stan zapalny. Wykonywany jest ultrasonicznymi instrumentami, które nie powodują uszkodzeń zdrowych tkanek.

Piaskowanie – polega na wygładzaniu i polerowaniu powierzchni zębów oraz zabezpieczaniu przed nawrotem osadu.

Plastyka wędzidełek warg i języka – nieprawidłowo wykształcone wędzidełko może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych m.in. odsłaniania szyjek i korzeni zębów czy powstawania szpar między zębami. Plastykę wędzidełka wykonuje się również w uzasadnionych przypadkach przy leczeniu ortodontycznym, przed założeniem aparatu. Zabieg polega na podcięciu wędzidełka oraz umiejscowieniu go w odpowiednim miejscu i ułożeniu za pomocą szwów.

Wypełnienie ubytków klinowych szkliwa – metoda, która polega na uzupełnieniu ubytków tkanek twardych zęba materiałami kompozytowymi.

Jakie są ceny za leczenie odsłoniętych szyjek zębowych? Koszty zależą od zaawansowania choroby. W klinice Warsaw Dental Center lekarz dobiera i ustala plan leczenia według indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Odsłonięte szyjki zębowe – profilaktyka

W profilaktyce tego schorzenia liczy się przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli regularne i dokładne szczotkowanie zębów. Osoby, które zmagają się z tym problemem, powinny używać miękkiej, ale gęstej szczoteczki. Co ważne przy czyszczeniu najlepiej zrezygnować z poziomych ruchów, by nie pogłębiać schorzenia. Do codziennej higieny jamy ustnej warto stosować także specjalne pasty zapobiegające krwawieniu dziąseł i zmniejszające nadwrażliwość oraz płyny do ust, których zadaniem jest ochrona szkliwa. Pamiętajmy jednak, że w przypadku wystąpienia problemu, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który zaleci skuteczne leczenie.

Polecane artykuły