Respiratory to specjalne urządzenia medyczne, których zadaniem jest wspomaganie pracy mięśni odpowiadających za oddychanie. Nie każdy jednak wie, że chociaż najczęściej stosuje się zbiorcze określenie „respirator”, to można wyodrębnić kilka popularnych rodzajów tych sprzętów.
Sprawdź, jakie rodzaje można obecnie znaleźć w sprzedaży oraz na jakiej zasadzie działają nowoczesne respiratory.
Po co stosuje się respiratory?
Dzięki zastosowaniu respiratorów (nazywanych również sztucznymi płucami) można wspomóc lub całkowicie zastąpić u pacjentów mięśnie, które odpowiadają za oddychanie. Stosuje się je przede wszystkim w sytuacjach, w których u pacjenta dochodzi do utrudnienia w oddychaniu lub z jakiegoś powodu samodzielne oddychanie nie dostarcza organizmowi wymaganej ilości tlenu. Respiratory stosuje się także wtedy, gdy całkowicie ustały czynności oddechowe, co może się wiązać z urazem lub działaniem ubocznych niektórych leków. Nowoczesne respiratory znacznie różnią się od pierwszych tego typu urządzeń, szczególnie że pierwszy naprawdę działający respirator powstał już w latach osiemdziesiątych XVIII wieku.
Jak działa sztuczne płuco?
W celu uzyskania mechanicznej wentylacji płuc konieczne jest wytworzenie ujemnego ciśnienia, które powinno objąć całe ciało pacjenta oprócz okolic głowy oraz szyi. Alternatywą dla tej metody jest zastosowanie rurki dotchawiczej, która wytwarza ciśnienie dodatnie bezpośrednio w płucach. Tym, co łączy wszystkie rodzaje respiratorów, jest to, że wymagają zasilania. Jeżeli chodzi o ich formę, można je podzielić na dwie grupy urządzeń:
- respiratory elektryczne – tego typu sprzęt znajduje zastosowanie przede wszystkim w domach prywatnych. Respirator elektryczny może działać na prąd z gniazdka lub baterie, co zwiększa komfort użytkownika i nie wymusza na nim stałego przebywania w jednym miejscu. W przypadku takich respiratorów wykorzystywana jest wspomniana rurka dotchawiczna, która zapewnia stały dopływ powietrza.
- respiratory pneumatyczne – stosowane w placówkach medycznych oraz pojazdach wykorzystywanych do przewożenia pacjentów. Dzięki temu, że urządzenia pneumatyczne korzystają z energii zebranej w sprężonym gazie, mogą być stosowane również wtedy, gdy nie ma dostępu do prądu. Respirator pneumatyczny dosłownie wentyluje płuca podłączonego pacjenta, czego efektem jest unoszenie się i opadanie jego klatki piersiowej.
Każdy sprawny respirator dokonuje pomiaru jednej lub więcej wartości, co pozwala urządzeniu rozpocząć cykl w odpowiednim momencie. Najczęściej mierzone jest ciśnienie, przepływ lub czas, ale w niektórych modelach sprawdzana jest dodatkowo objętość. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, respirator można ustawić w taki sposób, aby cykl sterowany był ciśnieniem generowanym przez naturalny wdech.
Rodzaje respiratorów
Niezależnie od typu respiratora, w każdym urządzeniu kluczową rolę odgrywają przede wszystkim kompresor oraz silnik. Z tego powodu to właśnie te mechaniczne elementy powinny charakteryzować się wysoką niezawodnością. Oprócz wspomnianych respiratorów (elektrycznych i pneumatycznych) czasami wyróżnia się również przenośne koncentratory tlenu, a więc respiratory domowe. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że można je zabrać nawet do samochodu.
Gdzie można kupić dobry respirator?
Na stronie popularnej platformy sprzedażowej dostępne są nowe i używane respiratory najlepszych producentów. Zanim jednak zamówisz takie specjalistyczne urządzenie, upewnij się, że wybrany model będzie odpowiedni.