Dynamiczny wzrost popularności suplementów diety w ostatnich latach spowodowany jest wieloma różnymi czynnikami. Nie wolno jednak zapominać, że ze stosowaniem suplementów diety wiążą się również pewne zagrożenia, o których niestety rzadko się mówi.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny popularności suplementów diety,
 • jakie zagrożenia związane są z suplementami,
 • jak unikać tych zagrożeń.

Przyczyny popularności suplementów diety

 1. Niewłaściwe nawyki żywieniowe

Niewłaściwe nawyki żywieniowe, a także ich następstwa, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na stale rosnącą popularność suplementów diety. Fakt, że coraz gorzej się odżywiamy, nie wynika tylko z naszej niewiedzy, czy lenistwa, ale również z tego, że mamy coraz intensywniejszy tryb życia i coraz mniej czasu na to, aby odżywiać się zdrowo. Wynik tego może być tylko jeden. Chroniczny brak witamin i minerałów, oraz innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 1. Marketing i promocja

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem wpływającym na stale rosnącą popularność suplementów diety jest bez wątpienia ich marketing i promocja i sposób, w jaki formułowany jest przekaz reklamowy. Producenci suplementów diety przeznaczają naprawdę duże budżety na reklamę swoich produktów, często wykorzystując w przekazie reklamowym narrację sugerującą, że suplementy są niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

 1. Łatwa dostępność

Nie bez znaczenia dla popularności suplementów diety jest ich łatwa dostępność. W przeciwieństwie do leków nie potrzebujemy na nie recepty, a kupić je możemy w aptekach, sklepach internetowych, a nawet marketach. Bardzo często umieszczane są one „przed naszymi oczami” i w pobliżu kas, co jest również przemyślanym zabiegiem nastawionym na przekonanie nas do zakupu.

 1. Zwiększona świadomość zdrowotna

Proporcjonalnie do narastającego problemu zaniedbywania przez ludzi swojego zdrowia przez ciągłe życie w biegu, rośnie również świadomość, jak ważne jest to, by zadbać o swoje zdrowie. Suplementy diety w takiej sytuacji wydają się być rozwiązaniem idealnym, dlatego tak chętnie po nie sięgamy.

Zagrożenia związane z suplementami diety

 1. Niewłaściwe stosowanie

Często myśląc o tym, że suplementy diety, to przecież nie leki, błędnie przyjmujemy, że możemy spożywać je w dowolnych ilościach. Takie myślenie prowadzi w wielu przypadkach do przedawkowania i wywołania pożądanych skutków ubocznych. Suplementy tak samo jak leki, mają ściśle określone dawkowanie, którego powinniśmy się trzymać.

 1. Brak kontroli jakości

Suplementy diety na obecną chwilę traktowane są jako środki spożywcze, które są uzupełnieniem diety i nie podlegają surowym restrykcjom, jak to ma miejsce w przypadku leków.

Producent chcący wypuścić na rynek swój suplement diety, musi powiadomić o tym Główny Inspektorat Sanitarny i zgodnie z przepisami dotyczącymi żywności, to producent jest odpowiedzialny za przebadanie i jakość swojego produktu.

Może to prowadzić do sytuacji, w której suplementy nie zawierają wystarczającej ilości aktywnych składników, a w niektórych przypadkach mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia.

 1. Interakcje z lekami

Niektóre suplementy diety, a konkretnie niektóre ich składniki, mogą wchodzić w interakcje z lekami, powodując osłabienie lub wzmocnienie ich działania. Bardzo często bagatelizujemy ten fakt i nie informujemy lekarza o przyjmowanych suplementach, co jest dużym błędem i powinniśmy o tym zawsze pamiętać.

 1. Fałszywe obietnice

Brak ścisłej kontroli rynku suplementów powoduje, że pojawiają się nieuczciwi producenci, którzy pod przykrywką obietnic o niesamowitych efektach, sprzedają niedziałające preparaty, lub preparaty o innym niż deklarowany składzie.

Suplementy diety – odpowiedzialne i świadome podejście.

Aby uniknąć zagrożeń związanych z suplementami diety, warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Konsultacja z lekarzem

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety, zwłaszcza jeśli przyjmuje się inne leki lub leczy się na przewlekłe choroby.

 1. Wybór sprawdzonych producentów

Kupuj suplementy diety tylko od renomowanych i zaufanych producentów, którzy dbają o jakość swoich produktów i są już na rynku na tyle długo, że można znaleźć na ich temat jakieś opinie.

 1. Stosowanie z umiarem

Wspieranie codziennej diety odpowiednimi suplementami jest jak najbardziej zalecane, zwłaszcza jeśli nasz tryb życia nie pozwala nam dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin i minerałów.

Suplementy diety powinny być jednak stosowane z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta.

Podsumowanie

Dobrej jakości suplementy diety mogą jak najbardziej wspomóc nasze starania o to, by zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, trzeba pamiętać, żeby wybierać je świadomie i z rozwagą. Warto również pamiętać, że suplement jest tylko uzupełnieniem diety, a nie powinien i nie może być traktowany jak jej kompletny zamiennik. Zrównoważona dieta, oparta na zdrowych produktach, przyniesie z pewnością więcej korzyści naszemu zdrowiu niż nawet najlepszy suplement diety.

Polecane artykuły