Szkodliwe spożywanie alkoholu jest powodem 200 chorób i urazów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie rocznie z powodu choroby alkoholowej giną 3 miliony osób. W Polsce liczba ta sięga niemal 12 tysięcy w każdym roku. Z powodu następstw choroby alkoholowej cierpią 237 mln mężczyzn i 46 mln kobiet. Co 10 sekund ktoś ginie z powodu nadużywania alkoholu. Uzależnienie zagraża każdemu. Sprawdź, czy problem dotyczy ciebie lub bliskiej ci osoby. Sprawdź, jak leczyć alkoholizm i na co zwracać uwagę.
Kiedy rozpoznać, że picie alkoholu wymknęło nam się spod kontroli?
Picie alkoholu w dużych ilościach stało się częścią kultury polskiej. Spożywanie trunków w trakcie uroczystości, świąt czy towarzyskich spotkań stało się normą. Rozpocząć nie jest trudno, ale czy tak samo łatwo skończyć? Alkoholizm to choroba złożona. Za jej rozwój jest odpowiedzialna przede wszystkim psychika człowieka. O utracie kontroli nad piciem można mówi w sytuacji, gdy dana osoba nie wie, ile pije i jak długo. Tolerancja alkoholu zwiększa się, a dzień bez niego przestaje być możliwy. Jeśli trzeźwość wywołuje agresję i złość, a w umyśle ciągle krążą myśli o trunkach alkoholowych, można mówić o nałogu. W rezultacie osoba uzależniona popada w ciągi, które czasem mogą być przerywane przez chwilową abstynencję. Osoby uzależnione bez pomocy profesjonalistów i wsparcia nie są zazwyczaj w stanie pokonać nałogu samodzielnie.
Jak leczyć alkoholizm samemu? Czy to jest możliwe?
Bliscy osób uzależnionych szukają odpowiedzi na pytania, jak pomóc alkoholikowi i szukają domowych sposobów na alkoholizm. Niestety, rodziny i przyjaciele nałogowców są narażeni na współuzależnienie. Dlatego leczenie choroby alkoholowej bez konsultacji medycznej jest bardzo trudne. Alkoholicy często nie wiedzą, jak radzić sobie z głodem alkoholowym i co zrobić, aby przerwać nałóg. Powodem tego jest nieznajomość powodów uzależnienia, co może uświadomić tylko psychoterapeutą podczas terapii alkoholowej. Domowe metody walki z objawami choroby alkoholowej wydłużają proces leczenia alkoholizmu, co może nie tylko wywoływać frustrację, ale również wywoływać nawroty i pogłębiać uzależnienie.
Cele i metody leczenia uzależnienia od alkoholu
Dla alkoholika życie w trzeźwości w początkowej fazie wychodzenia z nałogu jest właściwie niewyobrażalne. O trudności terapii decydują przyczyny alkoholizmu, objawy uzależnienia oraz ilość alkoholi spożywanych każdego dnia. Pacjenci często pytają, czy leczenie alkoholizmu jest bezpłatne. Wszystko zależy od wybranego ośrodka terapii uzależnień. Często w przypadku tych darmowych trudno o dogodny termin i indywidualne podejście do pacjenta. Odwyk alkoholowy w zamkniętej placówce to rozwiązanie nie dla każdego. W Polsce jednym z częściej odwiedzanych prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu jest sieć przychodni Nasz Gabinet. Pacjenci nie potrzebują skierowania. Zabiegi i wizyty odbywają się codziennie. Doświadczeni lekarze z pomocą farmakologii i terapii uczą trzeźwości. Tak zwane kompleksowe leczenie jest nie tylko bardziej wydajne, ale również anonimowe i bezpieczne.
Szukasz pomocy dla siebie lub bliskiej ci osoby? Odwiedź stronę profesjonalnej przychodni leczenia alkoholizmu w Polsce: https://nasz-gabinet.pl/
Farmakologiczne leczenie alkoholizmu
- Detoks alkoholowy – odtruwa organizm z alkoholu, usuwa metabolity alkoholowej z krwi i uzupełnia utracone wartości odżywcze, trwa od 3 do 24 godzin w zależności od kondycji ciała, zabieg odciąża również psychikę i w łagodny sposób wywołuje trzeźwość bez zagrożeń związanych z zespołem abstynencyjnym.
- Wszycie esperalu – wszywka alkoholowa działa 8-12 miesięcy i zmusza alkoholika do abstynencji, u osób nietrzeźwych wywołuje silne zatrucie alkoholowe, które trwa nawet do 10 godzin i może spowodować nieodwracalne skutki dla organizmu, bezbolesny zabieg trwa 30 minut, a miejsce zaszycia alkoholowego jest niewidoczne, podobnie jak powstała blizna.
Terapia dla alkoholika
Psychoterapia może trwać przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Nie łatwo jednoznacznie podać, ile trwa leczenie alkoholizmu. Wiele zależy od pacjenta i wprowadzanych zmian. Spotkania mają charakter indywidualny lub przybierają formę terapii rodzinnej. Dzięki konsultacjom z terapeutą uzależnień alkoholik rozwiązuje swoje problemy, uczy się trzeźwej rzeczywistości i szuka rozwiązań, które nie doprowadzą do nawrotu.
Jak wybrać dobry ośrodek leczenia uzależnienia od alkoholu?
Odpowiednio dobrane metody leczenia alkoholizmu i chęć walki z uzależnieniem to jedne z ważniejszych elementów dla pozytywnej zmiany. Do tego potrzebna jest także odpowiednia przychodnia, która pomoże w przebiegu terapii. Wśród prywatnych ośrodków leczenia uzależnień zaufanie pacjentów zyskała sieć przychodni Nasz Gabinet. W każdej z 11 placówek w miastach wojewódzkich – Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Kielcach i Bydgoszczy można liczyć na wsparcie doświadczonych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Pacjenci spędzają w gabinecie lekarskim nie więcej niż 24 godziny. Leczenie zawsze ma charakter indywidualny i jest poprzedzone wywiadem medycznym. Rejestracja zabiegów odbywa się przez 7 dni w tygodniu, aby każdy mógł zacząć leczenie bez przeszkód. Dla bezpieczeństwa pacjentów przychodnia Nasz Gabinet nie oferuje wizyt domowych. Zabiegi odbywają się bez zmian w czasie pandemii z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności.