Lato to doskonała pora na przygotowanie domowych przetworów. Zimą jest to doskonała alternatywa dla świeżych owoców i warzyw. Kiszonki to przysmaki, które są dobre na każdą porę roku. Sezon ogórkowy przypada na lipiec, więc mamy doskonałą okazje na stworzenie przetworów. Czy wiesz jak należy je odpowiednio przyrządzić?
Sól a ogórki kiszone
Sól jest podstawowym składnikiem do kiszonych ogórków. Stwarza idealne środowisko dla bakterii mlekowych odpowiedzialnych za kiszenie. Jaki więc rodzaj soli będzie idealny dla naszych kiszonek? Najlepsza jest sól kamienna, która bogata jest w wiele minerałów. Sól powinna być niejodowana, ponieważ jod spowalnia proces fermentacji. Zatem ile soli użyć do zalewy? By ogórki wyszły idealne najlepiej użyć jedną łyżkę stołową na litr wody.
Korzyści zdrowotne ogórków kiszonych
Ogórki kiszone są nisko kaloryczne oraz zawierają dużo błonnika, który daje poczucie sytości i zapobiega zaparciom. Systematyczne spożywanie obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego czy raka żołądka. Podczas fermentacji dochodzi do zwiększenia ilości witamin w ogórkach.
- Witamina C jest jej 2 razy więcej w kiszonych ogórkach niż normalnych. Wspiera organizm w walce z wirusami i bakteriami.
- Witamina A – ogórki kiszone zawierają sporą ilość witaminy A, która korzystnie wpływa na krew, tarczyce i wzrok.
- Witamina K w naszej diecie jest zbyt mało witaminy K. Najlepszym jej źródłem są wyłącznie produkty fermentowane. Witamina K zawarta w ogórkach wpływa na krzepnięcie krwi.
- Witamina B – ogórki dostarczają sporo tej witaminy, która łagodzi stres czy poprawia kondycje skóry i włosów.
Woda po ogórkach kiszonych – biały nalot
Woda po ogórkach kiszonych jest doskonałym źródłem bakterii kwasu mlekowego. Kwas mlekowy to nic innego jak biały nalot, który znajduje się na naszych kiszonkach. Jest on niezbędny by utrzymać jelita w dobrej formie. Dlatego nie usuwaj białego nalotu z kiszonek! Jest sporo powodów by pić wodę z ogórków kiszonych. Mikstura ogórkowa to bomba witaminowa. Reguluje trawienie, wspomaga odporność, doskonale wpływa na florę bakteryjną jelit. Pijąc sok z ogórków pozbędziemy się wody z organizmu, będziemy pobudzeni i syci. Woda z ogórków może być doskonała bazą do zupy ogórkowej, nadaje smak naszej zupie.
Co ciekawe sok z kiszonek jest dobry… na kaca. Przywraca równowagę elektrolityczną, oczyszcza organizm z toksyn i neutralizuje ujemne skutki nadużycia alkoholu.
Jaki wybrać przepis? Najlepszy!
- 15 kilo ogórków gruntowych,
- 15 litrów wody mineralnej niegazowanej,
- 3 wiązki kopru,
- 4 główki czosnku,
- 400 g świeżego chrzanu,
- 300 g soli.
Do wyparzonych słoików ułożyć połowę przewidzianej ilości dodatków do kiszenia, czyli rozdrobniony czosnek, chrzan i koper. Następnie wkładamy dokładnie umyte ogórki. Do szczelnie ułożonych ogórków wkładamy resztę dodatków i zalewamy zalewą z wody i soli tak by pokryła wszystko. Zakręcamy słoik i odstawiamy do kiszenia. Po 3 dniach ogórki będą małosolne natomiast po około 7 do 14 dni kiszone. Ogórki przechowywać należy w chłodnych miejscach.