Zapalenie zatok to schorzenie, które może mieć różne podłoże, choć najczęściej jest ono wirusowe lub bakteryjne. Pomimo iż pozornie nie jest to groźna choroba, może znacznie pogorszyć samopoczucie, a wraz z tym, zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Co więcej, nieleczone zapalenie zatok może przerodzić się w postać przewlekłą.
Objawy zapalenia zatok
Pierwsze objawy zapalenia zatok zazwyczaj przypominają objawy normalnej infekcji. Najpowszechniej występujące dolegliwości związane z tym schorzeniem to m.in.:
- uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (powiązane zazwyczaj z kaszlem i chrząkaniem);
- zatkany nos;
- zaburzenia smaku i węchu;
- nieprzyjemny zapach z ust.
Jednym z charakterystycznych objawów zapalenia zatok jest także silny ból głowy, który może różnić się w zależności od miejsca występowania stanu zapalnego:
- zapalenie zatok szczękowych – ból pod oczami oraz w okolicach kości policzkowych;
- zapalenie zatok czołowych – ból w obrębie całego czoła, nasilony nad oczami;
- zapalenie zatok sitowych – ból między oczami lub u nasady nosa;
- zapalenie zatok klinowych – ból z tyłu głowy i w oczodołach.
Rodzaje zapalenia zatok ze względu na nasilenie
Zapalenie zatok może przebiegać z różnym nasileniem. Wyróżnia się:
- Ostre zapalenie zatok – jest to stan zapalny, który trwa ok. 7-10 dni. Najczęściej pojawia się w okresie zwiększonej zachorowalności i związany jest z przeziębieniem. Prawidłowo leczone przechodzi całkowicie, nie pozostawiając po sobie żadnych powikłań;
- Przewlekłe zapalenie zatok – nieleczone ostre zapalenie zatok może przerodzić się w postać przewlekłą, znacznie trudniejszą do wyleczenia. Infekcja przewlekła trwa dłużej, ok. 12 tygodni i może mieć różny stopień nasilenia. Charakterystyczne dla tego typu zapalenia są częste nawroty infekcji i występowanie dolegliwości kilka, a nawet kilkanaście razy w roku.
Zapalenie zatok – jak leczyć?
Większość przypadków zapalenia zatok można wyleczyć domowymi sposobami, zwłaszcza jeżeli infekcja ma podłoże wirusowe. W takim przypadku zaleca się inhalacje w celu oczyszczenia dróg nosowych, a także przyjmowanie wzmacniających witamin i rozgrzewanie ciała. Warto również postawić na specjalne płukanki do zatok, które dostępne są bez recepty w każdej aptece. Jeżeli dokucza nam silny ból i gorączka, można zażyć gotowy lek na przeziębienie, który zadziała przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
W przypadku gdy domowe sposoby nie dają rezultatów, a wręcz przeciwnie, dolegliwości się pogłębiają, warto poszukać pomocy u lekarza rodzinnego. Specjalista stwierdzi, czy schorzenie nie ma podłoża bakteryjnego, przy którym może nastać konieczność leczenia antybiotykiem.
Przewlekłe zapalenie zatok może dostarczyć nam więcej problemów. Bardzo często konieczny jest wtedy zabieg udrażniania zatok.
Zapalenie zatok to dość często występujące schorzenie, którego jednak nie wolno lekceważyć. Nieleczona choroba może bowiem doprowadzić do różnorodnych powikłań i skutecznie zaburzyć normalne funkcjonowanie osoby chorej.