Piękny biały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy ma śnieżnobiały uśmiech uwarunkowany genetycznie. Wielu z nas zapewne chociaż raz w życiu w warunkach domowych probowało stosowania past wybielających i czekało aż po jakimś czasie codziennego szczotkowania nastąpi rozjaśnienie zębów. Niekiedy się to sprawdza, jednak może wiązać się z nadwrażliwością zębów oraz innymi powikłaniami. Wtedy z pomocą przychodzą dentyści, gdzie w gabinetach dentystycznych możemy w szybki sposób przeprowadzić zabiegi wybielania zębów. Aktualnie u dentysty można rozjaśnić zęby wieloma różnymi metodami. W tym poradniku sprawdzimy, na czym polega wybielanie zębów, jaka jest odpowiednia metoda wybielania i dla kogo, dowiemy się jak unikać przebarwienia szkliwa i wielu innych ciekawych rzeczy!

Dlaczego wybielanie zębów się przydaje

Wybielanie zębów

Wiele osób poprzez spożywanie pokarmów czy napojów powodujących przebarwienia decyduje się na wybielenie zębów. Niestety, ale szkliwo na naszych zębach podczas żucia pokarmów zwyczajnie się ściera, prowadzi to do mikropęknięć, w których gromadzą się rozmaite osady oraz barwniki, to z kolei prowadzi do narastającego ciemnienia zębów oraz ich matowienia. Powody przebarwień mogą być również uwarunkowane genetycznie.

Co powoduje przebarwienia na zębach

  • picie kawy oraz herbaty,
  • palenie papierosów,
  • picie wina,
  • picie kolorowych napojów gazowanych,
  • spożywanie produktów o ciemnej barwie (owoce, warzywa),
  • i inne.

Warto mieć na uwadze co i jak wpływa na nasze zęby. Jeżeli posiadamy przebarwienia, nie jest to koniec świata. Pomocną dłoń wyciągają do nas stomatolodzy.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, lekarz przeprowadzi z nami wywiad. Jest on bardzo ważnym etapem wizyty, gdyż podczas wywiadu lekarz sprawdzi, czy w ogóle wybielanie w naszym przypadku jest możliwe oraz ewentualnie dobierze odpowiednią metodę wybielania.

Często przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów jest próchnica, paradontoza lub stan zapalny dziąseł. Wybielania zazwyczaj nie zaleca się także u kobiet w ciąży i karmiących, lub gdy pacjent ma uczulenie na substancje, które zawarte są w środkach wybielających. Często również zabiegu nie przeprowadza się u osób w wieku poniżej 16 roku życia.

Przeciwskazania do wybielania zębów (przykładowe)

  • próchnica,
  • paradontoza,
  • stan zapalny dziąseł,
  • choroby przyzębia,
  • nadwrażliwość zębów,
  • odsłonięte korzenie zębowe,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia na środki zawarte w substancjach wybielających,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zabiegi chirurgiczne wykonywane w niedługim czasie,
  • osłabienie organizmu oraz układu odpornościowego,
  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • stany zapalne w jamie ustnej

Są to niektóre przeciwskazania do wybielania zębów. Warto o nich pamiętać jeżeli rozważamy skorzystanie z zabiegu.

Bardzo ważne jest, aby nie probować, wybielać zębów na własną rękę w domu różnymi dziwnymi metodami, chociażby z uwagi na przeciwwskazania wypisane wyżej, gdyż w wielu przypadkach możemy sobie tym bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego właśnie najlepiej jeżeli wybielanie będzie przeprowadzone przez stomatologa.

Kolejnym etapem poprzedzającym sam zabieg wybielania jest higienizacja zębów. Higienizacją nazywamy skaling oraz piaskowanie. Zabiegi te usuwają nazębny kamień, którego obecność uniemożliwia równomierne rozjaśnienie płytki zęba. Zabieg higienizacji wykonuje się na kilka dni przed zabiegiem wybielania.

Odpowiednio przygotowane zęby w taki sposób, mogą zostać poddane zabiegowi wybielania. Warto wspomnień, że skaling oraz piaskowanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku, po prostu w celu utrzymania dobrej higieny i kondycji naszych zębów.

Kiedy już przejdziemy te dwa ważne kroki, zostaje nam ostatni, trzeci krok, jakim jest wybielanie zębów. Proces ten przeprowadza się dwiema metodami, pierwsza to gabinetowa, czyli ta u stomatologa, zaś druga to domowa, czyli za pomocą specjalnych nakładek (jest to jedyna bezpieczna opcja wybielania zębów!)

Dowiedz się więcej: https://www.klinikakwiatek.pl/profesjonalne-wybielanie.

Metody wybielania zębów u stomatologa

  • Metoda Prevent — Jest to nowoczesny system wybielania zębów, który poza samym wybielaniem wzmacnia również szkliwo. Podczas zabiegu na zęby nakładany jest specjalny preparat w formie aktywnej pianki. Dodatkowo jej działanie wspomagane jest za pomocą specjalnej lampy. Metoda odznacza się w 100% bezpiecznym oraz naturalnym działaniem. Prevent zawiera w składzie nano-hydroksyapatyt, który jest naturalnym składnikiem szkliwa zęba. Związek ten podczas zabiegu mineralizuje powierzchnię zęba oraz redukuje ich nadwrażliwość, dlatego metoda ta polecana jest szczególnie osobom posiadającym nadwrażliwe zęby. Zabieg jest jednorazowy i trwa około 1,5 h.

 

  • Metoda Beyond — Wybielanie zębów tą metodą jest aktualnie jedną z najpopularniejszych, jaką stosują stomatolodzy. Pozwala ona rozjaśnić kolor zęba nawet do 8 odcieni. Metoda ta polega na tym, że stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, który zostaje aktywowany za pomocą światła emitowanego przez specjalną lampę. Zabieg ten usuwa przebarwienia z powierzchni zębów oraz wewnątrz zębiny. Proces wybielania trwa około godziny i jest jednorazowy. Zabieg jest bezpieczny, jednak u niektórych osób może powodować lekką nadwrażliwość.

Nakładkowe wybielanie zębów — wybielanie zębów w domu

Jest to innowacyjna metoda, stosowana przez coraz więcej osób z uwagi na swoją wygodę oraz skuteczność. Wygląda to w ten sposób, że podczas wizyty u stomatologa pobierane zostają wyciski oraz skan wewnątrzustny, na których bazie stworzone zostają indywidualne nakładki dla pacjenta.

W większości przypadków sam proces wybielania polega na tym, że gotowe nakładki wypełnia się specjalnym żelem wybielającym i nakłada na zęby, a następnie nosi je przez kilka godzin. Zabieg ten jest powtarzalny i wykonuje się go codziennie przez średnio dwa tygodnie, ale indywidualny czas i intensywność stosowania nakładek zaleci stomatolog.

Utrzymanie efektów wybielania zębów

Efekty wybielania utrzymują się do trzech lat. Czas ten może być różny z uwagi na to jak dbamy o zęby po wykonanym zabiegu oraz w jakim stopniu zostały one „rozjaśnione”. Po każdym wybielaniu stomatolog zaleci nam odpowiednie kroki, aby efekt utrzymywał się na zębach jak najdłużej. Jeżeli się do nich zastosujemy, znacznie spowolnimy proces zmiany odcienia i utrzymamy pełne blasku zęby przez długi czas.

Na pewno trzeba mieć na uwadze, że w wyniku codziennego spożywania pokarmów oraz napojów przebarwiających jak również palenia tytoniu dochodzi często do narastających przebarwień na naszych zębach.

Po wykonanym zabiegu wybielania możemy powtórzyć taką kurację po około roku. Jednak w każdym przypadku musi to być poprzedzone ponownym wywiadem ze stomatologiem.

Co czujemy podczas wybielania

Zazwyczaj wybielanie zębów jest bezbolesne, jedynie w niektórych przypadkach można odczuwać nadwrażliwość, oraz jeżeli zabieg zostanie przeprowadzony w przypadku, kiedy nie powinien być, np. kiedy posiadamy próchnicę. Żel wybielający może wtedy przeniknąć w głąb zęba przez np. ubytek próchniczy — wywoła to silny ból oraz nadwrażliwość zębów.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje przynajmniej kilka metod, bezpiecznego i skutecznego wybielania zębów. Pamiętajmy jednak, że każde wybielanie poprzedzone musi być odpowiednim wywiadem z osobą kompetentną do tego celu, dlatego jest to tak ważne, gdyż w niektórych przypadkach po prostu nie można wykonać wybielania z uwagi na dobro pacjenta.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest szybkim i zazwyczaj skutecznym procesem, gdzie efekty wybielania widoczne będą już po około godzinnym zabiegu, zaś wybielanie zębów w domu specjalnymi nakładkami pozwoli nam zobaczyć efekty już po kilku dniach.

Pamiętaj, że wybielanie zębów to nie wszystko, należy później odpowiednio o nie dbać, aby efekty utrzymywały się jak najdłużej. Najlepiej jest po prostu stosować się do zaleceń stomatologa. Piękny uśmiech to wizytówka każdej osoby. Pamiętaj!

Polecane artykuły