Aminokwasy to grupa związków organicznych, która odpowiada za wiele ważnych ról w organizmie człowieka. Są one kluczowe nie tylko jako podstawowy budulec białek, ale również mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyróżniamy dwie grupy aminokwasów. W pierwszej znajdują się aminokwasy endogenne, które organizm człowieka wytwarza w procesie syntezy. Natomiast do drugiej zaliczamy aminokwasy egzogenne, które należy uzupełniać za pomocą odpowiednich składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem.
Jak wybrać odpowiedni suplement z aminokwasami?
Ogromna liczba dostępnych na rynku suplementów może powodować trudności w zdecydowaniu się na ten jeden, najlepiej dostosowany do potrzeb danej osoby produkt. Do najpopularniejszych preparatów należą aminokwasy rozgałęzione BCAA, które powszechnie stosowane są przez entuzjastów sportów. Do ich właściwości zalicza się łagodzenie uczucia zmęczenia, zwiększenie wytrzymałości i tempa syntezy białek oraz stymulacja regeneracji mięśni po ćwiczeniach. Liczne badania naukowe potwierdziły, że suplementacja preparatami zawierającymi aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych wpływa pozytywnie na regenerację mięśni i budowę masy mięśniowej. Dodatkowo regularne stosowanie aminokwasów rozgałęzionych pozwala łatwiej zachować beztłuszczową masę ciała.
Aminokwasy a pełnowartościowe białka
Wielu z nas może się zastanawiać, czym różnią się aminokwasy od pełnowartościowych źródeł białka, które można znaleźć np. w proteinowych odżywkach. Różnica polega na tym, że w przypadku tych ostatnich mamy do czynienia z pełnym zestawem aminokwasów. Pełnowartościowe źródła białka to przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, ryby, ale również niektóre rośliny, np. komosa ryżowa. Swego rodzaju ideałem, który stanowi odniesienie dla innych produktów z wysoką zawartością aminokwasów, jest białko jaja kurzego. O pełnym zestawie aminokwasów możemy również mówić w kontekście odżywek białkowych.
Skutki niedoboru aminokwasów
Rola aminokwasów egzogennych i endogennych w organizmie jest ogromna. W wyniku ich permanentnego niedoboru może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak np. uszkodzenia mięśni, ogólne osłabienie, a nawet zawał serca lub trwałe zaburzenia w jego obrębie. Oczywiście najważniejsza w kontekście dostarczania aminokwasów do organizmu jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jednak w sytuacjach intensywnego wysiłku fizycznego, związanego z pracą lub uprawianym sportem, warto zadbać o dodatkowe źródło tych składników odżywczych. W opisanych przypadkach należy zwrócić uwagę zwłaszcza na suplementację aminokwasami BCAA, gdyż wykazują one silne działanie antykataboliczne. Kiedy w organizmie zostaną wyczerpane rezerwy energii, może dojść do katabolizmu mięśniowego. Polega on na czerpaniu energii z białek mięśniowych, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Dostarczenie dodatkowego źródła energii w postaci suplementu z aminokwasami BCAA zapobiega temu procesowi.