Czasy, gdy wizyta u psychoterapeuty sprowadzała się wyłącznie do wizyt w stacjonarnych gabinetach, już powoli odchodzą w niepamięć. Obok nich zaczynają funkcjonować różnego rodzaju udogodnienia elektroniczne. Kanoniczny ich przykład stanowią aplikacje zdrowotnejedna z tych cieszących się obecnie uzasadnionym uznaniem to Therapify.

Aplikacje zdrowotne czyli kilka słów o tym, jak elektronika zaczęła ułatwiać pracę psychoterapeutom

Przygotowanie się do wizyty pacjenta zajmuje sporo czasu. Trzeba przejrzeć jego dotychczasową „historię choroby”, przeczytać wszystkie notatki na jego temat, no i jeszcze zweryfikować, co mu ostatnio zalecono. To wszystko zajmuje sporo czasu, ale dzięki aplikacjom zdrowotnym można naprawdę zaoszczędzić sporo czasu.

A jak w „praktyce” działają takie aplikacje zdrowotne?

Można powiedzieć, że aplikacje zdrowotne to rodzaj nowoczesnych, wielofunkcyjnych i interaktywnych programów, dzięki którym można:

  • prowadzić rzetelny monitoring emocji pacjenta,
  • zapisywać wszystkie swoje uwagi oraz notatki na temat jego aktualnego stanu,
  • komunikować się z nim pomiędzy jedną a drugą wizytą.

Oprócz tego aplikacje zdrowotne umożliwiają również prowadzenie wygodnego i przejrzystego kalendarza spotkań. Sam chat z pacjentem też można za pośrednictwem tego rodzaju aplikacji zdrowotnej bez najmniejszego problemu i zorganizować, i przeprowadzić. Ponadto nowoczesna aplikacja zdrowotna zapewnia również stały dostęp do narzędzi, które są nieodzowne w trakcie organizowanych od czasu do czasu sesji online.

A co z pacjentami? Czy w ich przypadku aplikacje zdrowotne okażą się równie użyteczne?

Wszyscy ci, którzy już mieli okazję korzystać z aplikacji zdrowotnych, doceniają ich wielofunkcyjność. 

Czasami trudno osobiście wybrać się do gabinetu psychoterapeutycznego, znacznie łatwiej umówić pierwszą wizytę drogą online, a dzięki tej aplikacji zdrowotnej, jak najbardziej jest to możliwe.

Jej kolejna zaleta jest taka, że można z niej korzystać nawet wtedy, gdy jeszcze nie jest się niczyim pacjentem. Oczywiście, jeśli już się posiada (np. na swoim smartfonie) tego rodzaju aplikację zdrowotną, to z pewnością warto zarekomendować ją np. swojemu psychoterapeucie.

A oprócz tego, kiedy jeszcze ta interaktywna aplikacja zdrowotna okaże się przydatna?

Zawsze wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, że trzeba będzie poszukać innego specjalisty. Wybór będzie naprawdę duży, bo z tego rodzaju aplikacją zdrowotną współpracuje już bardzo wielu psychologów oraz psychiatrów.

Bardzo często pacjent otrzymuje od swojego terapeuty pewne zadania do wykonania może w tym wypadku chodzić np. o monitoring jego bieżących emocji albo myśli. Nie zawsze ma się przy sobie ołówek i papier, a dzięki aplikacji zdrowotnej już nie trzeba będzie korzystać z tego rodzaju tradycyjnych form zapisu – wówczas wszystkie wymagane zadania będzie można wykonać np. na swoim telefonie (w dowolnym miejscu i czasie).

Oprócz tego nie trzeba się już będzie martwić, że znowu się o czymś zapomniało. Mając wszystkie informacje związane z terapią w jednym miejscu, znacznie łatwiej będzie stosować się do wytycznych, które w jej ramach są nieodzowne.

Polecane artykuły