Wyprysk pieniążkowaty – co to takiego? Wyprysk pieniążkowaty to zapalenie skóry o nieznanym pochodzeniu, które przede wszystkim dotyka osoby dorosłe, przy czym o wiele częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Sprawdź jakie są jego objawy i w jaki sposób go leczyć.

Wyprysk pieniążkowaty stanowi odmianę wyprysku kontaktowego. Charakteryzuje się dużą ilością zmian skórnych o kształcie monety, przy czym ogniska zapalne mogą być rozsiane na różnych częściach ciała. Wyprysk pieniążkowaty jest stosunkowo łatwy do zauważenia, gdyż wyraźnie odznacza się od naturalnego koloru skóry. Ten rodzaj dermatozy zwykle występuje u dorosłych osób, a szczyt zachorowań przypada między 50 a 70 rokiem życia. Wyprysk pieniążkowaty może uaktywnić się także u młodych osób.

Przyczyny wyprysku pieniążkowatego

Dokładna przyczyna występowania wyprysku pieniążkowatego do tej pory nie została poznana, co w znacznym stopniu utrudnia jego leczenie. Niektórzy z lekarzy jako powód podają obecność antygenów bakteryjnych, zlokalizowanych w narządach wewnętrznych. Jednak o wiele bardziej prawdopodobna przyczyna występowania wyprysku pieniążkowatego leży w zakażeniu wewnątrzustrojowym. Powstawaniu mogą sprzyjać następujące czynniki:

  • nadwrażliwość na neomycynę, formaldehyd, niektóre z metali (rtęć);
  • obecność innych chorób skórnych, w tym atopowego zapalenia skóry;
  • problemy z krążeniem;
  • przebywanie w zimnym i suchym klimacie.

Wyprysk pieniążkowaty – objawy

Do najczęstszych objawów wyprysku pieniążkowatego należą wykwity skórne złożone z drobnych grudek o charakterze obrzękowym oraz pęcherzyków. Jeśli choroba posiada przebieg przewlekły, może również dochodzić do złuszczania w obrębie ogniska rumieniowego.

Wyprysk pieniążkowaty – leczenie

Wyprysk pieniążkowaty to choroba o charakterze przewlekłym i jej leczenie wymaga stałego nadzoru dermatologa. W terapii zwykle stosuje się glikokortykosteroidy w formie kremów lub maści. Ponadto istotną rolę odgrywa właściwa ochrona i pielęgnacja uszkodzonej skóry. Bardzo ważne jest jej regularne nawilżanie oraz natłuszczanie.

Więcej z kategorii: Choroby skóry