Tabletka EllaOne zaliczana jest do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Stosowana jest w nagłych przypadkach np. kiedy pękła prezerwatywa lub po stosunku bez zabezpieczenia, a kobieta nie planuje ciąży. Metoda budzi mnóstwo kontrowersji, a obecne regulacje prawne nie rozwiązują tego problemu.

Czym jest EllaOne?

Tabletka „po” stosowana jest doraźnie w przypadku, kiedy standardowa metoda antykoncepcyjna zawiodła, lub po stosunku bez zabezpieczenia. Tabletkę przyjmuje się w ciągu 24 godzin po stosunku, jednak nie później niż po pięciu dniach.

Skład tabletki to octan uliprystalu, który odpowiada za opóźnienie lub zahamowanie owulacji. Błędem jest ocena, iż tabletka służy przerywaniu ciąży, jednak stosowanie i działanie tabletki w dużej mierze zależy od moralności, wychowania i wartości religijnych.

Jak działa EllaOne?

Zawarty w tabletce octan to syntetyczny modulator receptora progesteronowego. Działa poniekąd jak wróg progesteronu. Cały proces polega na zablokowaniu owulacji, poprzez dostarczenie hormonu LH. Dzięki zażyciu tabletki przed owulacją, proces pękania pęcherzyków zostaje opóźniony.

Przeciwwskazania do zażycia EllaOne

W wielu krajach antykoncepcja awaryjna dostępna jest bez recepty. Obecnie po wielu dyskusjach, EllaOne dostępna jest w Polsce tylko na receptę. Stąd konieczna jest wizyta u lekarza. Zanim lekarz jednak zdecyduje się ją przepisać, powinien być poinformowany o schorzeniach, które są istotne przy tego typu antykoncepcji. Wyraźnie przeciwwskazania:

  • nadwrażliwość na octan lub substancje pomocnicze zawarte w tabletce;
  • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych oraz środków podczas leczenia padaczki, HIV, AIDS;
  • zażywanie preparatów z dziurawcem;
  • astma oskrzelowa;
  • karmienie piersią (tu należy dodać, że dotyczy to tylko tygodnia po zażyciu tabletki);

Możliwe skutki uboczne

Niezwykle rzadko zdarza się, aby tabletka powodowała wyraźne skutki uboczne, jednak należy liczyć się z możliwością ich wystąpienia. Statystyki i badania wskazują, że nieliczne kobiety skarżyły się na mdłości, wymioty, bóle głowy i brzucha. Czasem pojawiały się zmiany nastroju, bolesne miesiączki, zawroty głowy i ogólne zmęczenie.

Skuteczność EllaOne

Skuteczność tabletki jest bardzo wysoka. Jeśli zostanie połknięta w ciągu 24 godzin od stosunku, skuteczność określa się na poziomie 97,9%. Z każdym kolejnym dniem jej skuteczność spada. W przypadku zażycia antykoncepcji awaryjnej po upływie 120 godzin od stosunku istnieje duże ryzyko zaburzenia miesiączkowania i wahania hormonalne.

Czy EllaOne to tabletka wczesnoporonna?

Wbrew powszechnej opinii tabletki „po” działają zupełnie inaczej. EllaOne nie ma możliwości, by spowodować poronienie poczętego zarodka. Jeśli tabletka została zażyta zbyt późno i doszło do zapłodnienia, EllaOne po prostu nie zadziała. W takim przypadku nie zagrozi ona zarodkowi i ciąża będzie rozwijać się zupełnie normalnie.

Należy wskazać, że stosowanie tabletki „po” nie może być alternatywą dla innej metody antykoncepcji. Taka forma jest ostatecznością i podczas cyklu może być zastosowana tylko raz.

Źródło: Ellaone – Medyk.Online

Polecane artykuły