Niemożliwe! Ministerstwo Zdrowia odwołało akcję wysyłania listów dla Polek z zaproszeniami na profilaktyczne badania z cytologii i mammografii.

Listy w postaci zaproszenia na profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne otrzymywały Polski w latach 2006-2015. Każda Polka otrzymywała takie zaproszenia co roku. Program został wstrzymany właśnie w 2015 roku. A powodem były dane osobowe. Według Ministerstwa Zdrowia akcja została wstrzymana w wyniku opinii, którą wydał generalny inspektor danych osobowych.

Badanie piersi

Zapewniano, że sprawą zajmą się prawnicy, którzy będą ubiegać się o możliwość korzystania z baz danych kobiet w inny sposób niż dotychczas. Prócz tego, listy te, były zbyt kosztowne i nie spełniały swojej funkcji, ponieważ nie wpływały one na wzrost liczby chętnych kobiet do badań.

Badanie piersi

„Tysiące polskich kobiet, które przez was nie będą leczone, to wasza zbrodnia”– tak skomentowała tę sytuację na Twitterze posłanka PO –  Joanna Mucha. Posłanka zamieściła także zdjęcie tabeli, ukazując procent Polek objętych programem profilaktyki raka piersi i szyjki macicy w latach 2014-18.

 

Komentarz Ministerstwa Zdrowia brzmiał następująco: Działania nakierowane są w szczególności na rozwój profilaktyki wczesnej nowotworów złośliwych, poprzez utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia oraz na profilaktykę pierwotną (I fazy), polegającą na zapobieganiu chorobom przez kontrolowanie czynników ryzyka, ze szczególnym nastawieniem na raka szyjki macicy, raka piersi, raka jelita grubego, raka płuc.

Dalej, odnaleźć można sformułowanie, że powodem rezygnacji wysyłania zaproszeń były także „liczne zarzuty Najwyższej Izby Kontroli”. Ponadto, w zamian za wysyłanie zaproszeń odbywać mają się inne działania promocyjne, przypominające o kontrolnych badaniach kobiet.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?Polecane artykuły